Számmisztika és tündérpor a közgyűlésen
Módosította a város idei költségvetését a pécsi közgyűlés csütörtöki ülésén. Kiderült az is: alig volt jobboldali politikus a városban, aki ne Keresztes Lóránt LMP-elnökségének szurkolt volna. Régen volt ilyen cuki szeánsz.
Mint ismert, az eredeti összeghez képest már 16,5 milliárd forinttal kövérebb a 2016-os pécsi büdzsé.
A vitában Gulyás Emil (MSZP) nagyon óvatosan fogalmazva elmondta: szerinte az uniós pénzek egyszerre történő beöntése a rendszerbe nem hatékony, így minden drágább lesz. Igaz, legalább egy évvel a választások előtt rengeteg beruházás indulhat.
A NER a jogállamiság és az önkormányzatiság felszámolásában jár csak élen, ez látszik a költségvetésben is: 1 milliárddal szolgaian megemelik az ingatlaneladásokból származó bevételeket, így már több mint 3 milliárd forintnak kellene befolynia ilyen címen, de persze nem fog. Gulyás figyelmeztetett arra is: 2017-re 11 milliárdos hitele lesz a városnak és cégeinek.
Titokban is hoztak döntéseket – mondta a baloldai képviselő. Augusztusban a pénzügyi bizottság rendkívüli ülése után – ahová új napirendi pontot nem lehet bevinni – új, „rendes” ülést indítottak, és eladták a Ledina Kerámia Kft-t. Ez Gulyás szerint jogilag vitatható, és leszögeztte: ez a forma csak a nyilvánosság kizárását szolgálta.
Jobboldali képviselők és az LMP pécsi vezetője tiltakozott Gulyás azon kijelentése ellen, hogy az uniós forrásokat segélynek kellene tekinteni.
Csizi Péter parlamenti képviselő arról beszélt: Pécs az elsők között kötött szerződést az új állami hulladékkezelő céggel, már konferenciát is tartottak a Biokomnál a nyáron.
Azaz Pécsen oldódhat meg először a szemétszámlák ügye. A parlamenti képviselő beszélt arról: 4,5 milliárd forint már érkezett a PTE számlájára a Modern Városok Program keretében, ez külföldi diákok idecsábítását szolgálja. Egy korábbi tanulmányait felszorozva ki is számolta: ez 16 milliárd forintot hoz Pécsre.
Csizi váratlanul elárulta: szurkolt Keresztes Lórántnak, hogy az LMP elnöke legyen, jó lett volna vele találkozni a Parlamentben, sajnálja, hogy nem sikerült. Vicze Csilla (ÖPE) is nagyon sajnálja, hogy nem így lett, és ő is úgy látja: minél előbb le kell hívni az uniós pénzeket. Kővári szerint Csizi már-már elhívta vacsorázni Keresztest, de aztán végül másról beszélt.
Keresztes Lóránt sem maradt adós: megdicsérte Csizit, hogy olyan sokszor vesz részt a városi közgyűlés ülésén, és egyébként is nagyon egyetértett a fideszes politikussal. Szerinte kemény és kompromisszummentes lobbistája lett volna Pécsne, ámde nem volt aspiránsa sem a pártelnökségnek, sem a parlamenti széknek. A szabadkereskedelmi egyezmény ügyében keményebb fellépést vár Csiziéktől.
Gulyás Emil, amikor a „nemzetki kukaholding” ügyében kénytelen volt egyetérteni Kővári Jánossal, legott le is szögezte: ők sosem fognak összeborulni vele.
Fogarasi Gábor (Jobbik) az önkormányzati lakások problémájával foglalkozott, ismét tiltakozott az ellen, hogy az ilyen ingatlanokat a piaci ár feléért – 54 %-áért - adják el.
Csizi (félig?) viccesen képviselői fogadóórának titulálta a közgyűlést.
Kővári köszöni, hogy az MSZP nem akar vele összeborulni.
Girán János alpolgármester végtelen bölcsességében nem summázta a szerinte is igen diverzifikált vitát, helyette szavazásra bocsátotta a napirendi pontot, ami 16 igen, 6 nem és 4 tartózkodás mellett elfogadta költségvetés módosítását.
A közgyűlés egyebek mellett alapítványok támogatásával, személyi ügyekkel és fejlesztésekkel foglalkozott még csütörtöki ülésén.
Arra vonatkozóan nincs adatunk, hogy az ülés további része is a tündérszárnyak csapkodásától volt-e ilyen szokatlanul békés és csendes.