A Fidesz szerint a kórházak rossz állapotáért a Tisza Párt a felelős
Ezt a következtetést 15 év kétharmados kormányzás után vonták le a kormánypárt tagjai.
A kormányzati kommunikáció szokatlan fordulatot vett: a Fidesz 15 év kormányzás után nem saját eredményeit, hanem elmaradt fejlesztéseit állítja kampánya fókuszába – és ezekért az ellenzéket, különösen a Tisza Pártot okolja. Ennek középpontjába a kórházfelújítások és az uniós pénzek ügye került.
A konfliktus Kollár Kinga, a Tisza Párt EP-képviselőjének felszólalásával kezdődött. Kollár azt mondta: az EU jogállamisági eljárása hatékony volt, mert 21 milliárd eurónyi támogatást függesztettek fel, ebből 1 milliárd végleg elveszett. Kijelentése, miszerint a romló életszínvonal erősíti az ellenzéket, felháborította a kormánypártot – szerintük ez öröm a magyar emberek kárán.
A Fidesz azonnal reagált. Kollár kijelentését szembeállították Magyar Péter eddigi álláspontjával, aki következetesen ellenezte az uniós források visszatartását, és mindig azt hangoztatta, hogy a kormányt belülről kell leváltani. A kormányzati kommunikáció így megpróbálta a Tisza Pártot a Momentummal egy platformra helyezni – ami politikailag ellentmondásos.
Magyar Péter viszont nem hátrált, sőt: Orbán Viktor és Kövér László 2006-os, az MSZP-SZDSZ kormány ellen Brüsszelben elmondott, hasonló tartalmú nyilatkozatait idézte vissza. Ezután a vita központjába az egészségügy került.
A kampány eddigieknél szokatlanabb húzása, hogy a kormány saját kudarcaiból – mint a kórházi állapotok – próbál politikai tőkét kovácsolni. Takács Péter egészségügyi államtitkár azzal vádolja a Tisza Pártot, hogy megakadályozta a kórházfelújításokat, és országjárásba kezdett, hogy bemutassa a "blokkolt" fejlesztéseket. Lázár János pedig listát tett közzé a felfüggesztett közlekedési projektekről, „Brüsszel és az ellenzék” felelősségét hangsúlyozva.
A probléma: az uniós pénzeket már jóval azelőtt függesztették fel, hogy a Tisza Párt egyáltalán megalakult volna. A 2022 decemberében elfogadott előfeltételek között olyan feltételek szerepelnek, mint az Integritás Hatóság létrehozása vagy a közalapítványok átláthatóságának növelése. Ezek teljesítése nélkül nincs pénz – nem az ellenzék miatt, hanem a magyar kormány mulasztásaiból kifolyólag.
A kormány úgy próbálja tematizálni a kampányt, hogy az uniós források visszatartását az ellenzéki pártokra hárítja. Ez az érvelés azonban több ponton is támadható. A helyreállítási alap kifizetéséhez szükséges „szupermérföldkövekből” 21 továbbra sincs teljesítve – miközben a kormány azt kommunikálja, hogy minden rendben halad. Valójában csak az előleg érkezett meg, a főbb kifizetésekhez komoly reformokra lenne szükség.
Nem világos, hogy Takács Péter taktikája hatékony lesz-e. Egyes elemzők nevetséges önleleplezésnek tartják, mások szerint az üzenet egyszerűsége miatt veszélyesen hatékony lehet. A Fidesz régi módszere, hogy a felelősséget kívülre helyezi – akár az EU-ra, akár az ellenzékre.
Az viszont biztos: a kampány fókuszába a kórházi állapotok és az uniós pénzek kerültek. Hogy ebből ki jön ki győztesen, az a következő hónapok politikai mozgásain fog múlni – és azon, sikerül-e a választók figyelmét a valós összefüggésekre irányítani.
Forrás: Telex