Kilépett az árnyékból, bemutatkozott saját oldalán a "Vidéki prókátor", a kegyelmi ügyet kirobbantó ügyvéd

2026. május 11. 13:36 2026. máj. 11. 13:36

„Hát, akkor essünk végre túl a bemutatkozáson” – ezzel a mondattal fedte fel kilétét a Facebookon a Vidéki prókátor néven ismert ügyvéd, aki kulcsszerepet játszott a 2024-es kegyelmi botrány nyilvánosságra kerülésében. A jogász neve eddig nem volt ismert a nyilvánosság előtt, noha korábban is rendszeresen megszólalt és posztolt az ügy kapcsán.

A most már névvel is bemutatkozó Fülöp Botond azt írta: soha nem vágyott ismertségre, és ma sem keresi a reflektorfényt. Saját bevallása szerint sokáig kényelmetlenül érezte magát amiatt, hogy „bujkálnia” kell, miközben komoly közéleti ügyekben fogalmaz meg véleményt. Hozzátette, szeretné a gondolatait a saját neve alatt vállalni.

A bejelentéssel egy időben új honlapot is indított, ahol részletesebben ír magáról és az elmúlt időszakról. Posztjában ironikusan reagált azokra az összeesküvés-elméletekre is, amelyek az elmúlt két évben személyével kapcsolatban terjedtek. Mint fogalmazott: az „idétlenebbnél idétlenebb konteók” sok vidám pillanatot okoztak neki és környezetének.

Fülöp Botond 2024 februárjában indította el a Vidéki prókátor nevű oldalt. Itt írta meg először részletesen, hogyan talált rá arra a kúriai határozatra, amelyből később az egész országot megrázó kegyelmi ügy kibontakozott.

A Telexnek adott korábbi interjújában elmondta: régi szokása, hogy minden reggel átnézi a Kúria frissen publikált döntéseit a jogtárban. Így történt 2024. február 1-jén is, amikor megnyitotta a BH.2024.1.3 számú határozatot. A dokumentumban azt olvasta, hogy a másodrendű vádlott elnöki kegyelmet kapott, vagyis elengedték a büntetéséből hátralévő időt, és mentesült a büntetett előélet következményei alól is.

Az ügyvéd szerint azonnal gyanús lett számára az eset. Egy gyors internetes keresés után már biztosra vette, hogy a bicskei gyermekotthon igazgatójának pedofil bűncselekményeit eltussoló K. Endréről van szó, akinek Novák Katalin köztársasági elnök adott kegyelmet. A részletek – az időpontok, a szerepkörök és a kiszabott büntetések – mind egybevágtak. Fülöp ezt követően elküldte a kúriai döntést több szerkesztőségnek. Az ügyet elsőként a 444 hozta nyilvánosságra, a hír pedig órák alatt végigsöpört a teljes magyar médián.

A botrány következményei gyorsan és drámaian jelentkeztek. Alig több mint egy héttel később, február 10-én Novák Katalin bejelentette lemondását. Rövid időn belül visszavonult a közélettől Varga Judit korábbi igazságügyi miniszter is, aki akkor a Fidesz EP-listáját vezette. Később a Direkt36 és a Telex feltárta, hogy Balog Zoltán református püspöknek, Novák Katalin korábbi mentorának meghatározó szerepe volt a kegyelmi döntés előkészítésében. Ezt maga Balog is elismerte.

A kegyelmi ügy politikai következményei azonban itt nem álltak meg. Nem sokkal később a Partizán műsorában jelent meg Magyar Péter, Varga Judit volt férje, aki hamarosan politikai mozgalmat indított, majd pártot alapított. A formáció végül a 2026-os országgyűlési választáson elsöprő győzelmet aratott, alapjaiban átrendezve a magyar politikai erőviszonyokat.

Fülöp Botond önéletrajza szerint Győrben született, jogi tanulmányait Pécsen végezte, de gépészmérnöki diplomával is rendelkezik. 2005 és 2011 között az Európai Unió Bíróságán dolgozott tanácsosként, ahol német és magyar nyelvű ügyekkel foglalkozott. Jogi szakvizsgáját 2010-ben tette le, ügyvédként pedig 2013 óta praktizál.

Friss bejegyzésében hangsúlyozta: továbbra is szeretné elkülöníteni ügyvédi munkáját a közéleti szerepvállalásától. Ezért arra kérte az embereket, hogy az ügyvédi elérhetőségeit kizárólag szakmai ügyekben használják, hogy biztosítani tudja a nyugodt munkavégzést ügyfelei számára.

Forrás: Facebook/Vidéki prókátor