Nagy Márton gazdaságról, világpolitikáról nyilatkozott az Oszakai Világkiállításon
A nemzetgazdasági miniszter vasárnap interjút adott az Indexnek Japánból, ahol az Oszakai Világkiállítás magyar pavilonjának megnyitója alkalmából járt. A beszámoló szerint a miniszter büszkén beszélt a magyar részvételről, és miután több ország kiállítóhelyét is megtekintette, úgy nyilatkozott: a magyar pavilon látványosan kiemelkedik a mezőnyből. - írja a Telex.
„Ez a pavilon nemcsak építészetileg egy mestermű, hanem a benne szereplő kulturális programok, a Miska figura és a hozzá kapcsolódó étterem is különleges. Egyfajta magyar maximalizmust szerettünk volna megmutatni. Ha valamit csinálunk, azt csináljuk jól – és szerintem ez most sikerült is” – fogalmazott.
A miniszter beszélt arról is, milyen hatással lehet Magyarországra az egyre feszültebb globális vámhelyzet. Úgy fogalmazott: egy nyitott, exportorientált gazdaság számára minden olyan tényező hátrányos, ami a világkereskedelmet bizonytalanná teszi – ugyanakkor szerinte nem magával a vámháborúval van a fő probléma, hanem a körülötte kialakuló bizonytalansággal. Hozzátette: az Egyesült Államoknak megvan a joga arra, hogy újra egyensúlyba hozza globális kereskedelmi kapcsolatait.
A kereskedelmi konfliktusok ellenére Nagy Márton nem tart attól, hogy Magyarország hátrányos helyzetbe kerülne. „Nem kaptunk olyan jelzést az Egyesült Államoktól, hogy csökkentenünk kellene a Kínával folytatott kereskedelmet” – mondta. Szerinte hazánk tudatosan diverzifikált gazdaságpolitikát folytat: a német cégek mellett dél-koreai és kínai akkumulátorgyártók is jelen vannak, és hamarosan érkezik a kínai BYD is, amely az autóipar egyik meghatározó szereplője.
„Mindig is a pragmatikus nyitottság jellemezte gazdaságpolitikánkat: minden olyan vállalattal készek vagyunk együttműködni, amely kölcsönösen előnyös lehetőségeket kínál Magyarországon” – tette hozzá.
A vámháború lehetséges megoldásaként a miniszter a „nettósítás” elvét javasolja, vagyis hogy a vállalatok ne a teljes amerikai export után fizessenek vámot, hanem csak az export és az import különbsége után.
Az interjúban szó esett a japán–magyar kapcsolatok erősödéséről is. Nagy Márton a japán gazdasági miniszterrel tárgyalva javasolta egy közvetlen Tokió–Budapest repülőjárat indítását, és hangsúlyozta, hogy egyre több japán turista érkezik Magyarországra.
Forrás: Telex