Orbán Viktor szerint elindult a digitális honfoglalás
Orbán Viktor szerint forradalom zajlik az online térben: több mint 55 ezren csatlakoztak már az első Digitális Polgári Körhöz, és több mint ezer új szervezet bejegyzése van folyamatban. A miniszterelnök egy Facebook-videóban ismertette az elsőként bejegyzett 25 kör nevét és alapítóit – köztük kormánytagok, ismert közszereplők és meglepő nevek is szerepelnek.
„Az első számú Digitális Polgári Kör megalakítása óta valóságos online forradalom zajlik Magyarországon, megkezdődött a digitális honfoglalás” – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök egy Facebook-videóban. Állítása szerint az első körhöz már 55 ezer tag csatlakozott, és több mint ezer új Digitális Polgári Kör (DPK) alakítására irányuló kérelem érkezett be. Ezek elbírálása és bejegyzése jelenleg is zajlik.
A miniszterelnök szerint az első 25 kör már be is lett jegyezve, és közzétett egy listát az alapítókról és a körök neveiről – titulusokat azonban nem közölt.
A lista így néz ki:
Szuverenitásvédelmi – Szánthó Miklós
Gazdálkodj okosan – Palóc André
Üzleti – Nagy Elek
Sportolók – Baji Balázs
Háborúellenes – Kiss Rajmund
Drogellenes – Horváth László
Migrációellenes – Dezső Tamás
Gyermekvédelmi – Király Nóra
Külhoni magyarok – Zsigmond Barna Pál
Roma – Sztojka Attila
Vidéki – Gyopáros Alpár
Egészséges nemzetért – Takács Péter
Nevelési-oktatási – Balatoni Katalin
Női – Marsi Anikó
Zebra (álhírek elleni) – Kocsis Máté
Bántalmazott nők – Vitályos Eszter
Fradi – Kubatov Gábor
Tudomány és AI – Jakab Roland
Budapesti – Szentkirályi Alexandra
Büszkeség – Schmidt Mária
Jó arcok – Dopeman
Beszélgető – Skrabski Fruzsina
Nemzetek Európája – Bóka János
Családokért – Gyurkó Kata
Keresztény – Máthé Zsuzsa
Orbán nem részletezte, pontosan milyen szerepet szán ezeknek a köröknek, de a megnevezésekből és az alapítók kilétéből sejthető, hogy ezek kommunikációs, közösségszervező és politikai célokat is szolgálhatnak. A körök tematikája a gyermekvédelemtől a drogprevención és az AI-n át egészen a sportig és a nagycsaládosok támogatásáig terjed – a politikai hovatartozás pedig több esetben nem is kérdéses.
A bejelentés része lehet annak a szélesebb kampánynak, amelyben a kormány digitálisan is szeretné mozgósítani a támogatóit a 2026-os választásokra készülve. A kezdeményezés célja a kormány szerint a közösségépítés, a kritikus tömegek elérése és a szuverenitás védelme az online térben.
Forrás: 444