Valóság helyett propaganda: félrevezető állításokkal kampányol Németh Szilárd és a Fidesz a „rezsikörút” kapcsán
Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke és rezsicsökkentésért felelős kormánybiztos „európai rezsikörútja” és a hozzá kapcsolódó kormányzati kommunikáció hemzseg a csúsztatásoktól és a valós tények elhallgatásától. A kampány egyik fő állítása, miszerint Magyarországon lenne Európa legalacsonyabb lakossági energiaára, nem állja meg a helyét. - írja a Népszava.
A GlobalPetrolPrices nevű, nemzetközi szinten elismert árösszehasonlító oldal – amelyet a KSH is megbízható forrásként kezel – 2024 szeptemberi adatai szerint például Szlovákiában és Bulgáriában is alacsonyabb volt a lakossági gázár, mint Magyarországon. Sőt, ha az EU-n kívülre is kitekintünk, akkor Belarusz, Oroszország, Törökország, Ukrajna, sőt az Egyesült Királyság háztartásai is kevesebbet fizettek a gázért, mint a magyar fogyasztók.
Az áram esetében sem egyértelmű a Fidesz-állítás: a GlobalPetrolPrices szerint 2023 és 2025 átlagában többek között Kazahsztánban, Grúziában, Bosznia-Hercegovinában és más európai országokban is olcsóbb volt a lakossági áram. Az Eurostat valóban alátámasztja, hogy 2024 első félévében az EU-n belül nálunk volt a legalacsonyabb az áram és a gáz ára – ugyanakkor az EU-n kívüli országokban ez gyakran nem igaz.
Németh Szilárd március végén indult körútján a régió nyugati és északi országainak számláit vizsgálta. Ám ha keletebbre vagy délre is ellátogatott volna – például Belaruszba, Grúziába, a Balkánra –, egészen más képet mutatott volna a rezsihelyzet.
Arról azonban a Fidesz-propaganda mélyen hallgat, hogy mi teszi lehetővé az alacsony magyarországi lakossági energiaárakat. Nem hatékony energiaellátásról, nem gazdasági csodáról, és nem hazai energiatermelésről van szó. A valóság az, hogy az állami MVM főként Oroszországtól vásárolja a gázt – piaci, vagyis magas áron. A lakosság által fizetett díj viszont ennek csak egy töredéke, a különbséget az állam közpénzből pótolja ki.
2022 közepe óta a kormány több mint 2500 milliárd forintot utalt át az MVM-nek „rezsivédelmi szolgáltatás” címen – ennek forrása az adófizetők pénze, részben extraadókból, részben a költségvetés egyéb bevételeiből. Az MVM beszámolói is alátámasztják, hogy csak 2022 közepe és 2023 első fele között több mint 2000 milliárd forintot kaptak. A legfrissebb, április 10-i kormányrendelet alapján a második negyedévben további 105 milliárdot utalnak ki, amelyből az első 67 milliárdot már meg is kapta a vállalat.
Mindeközben az állami szolgáltató az elmúlt években több százmilliárdos nyereséget termelt.
Szakértők szerint az alacsony lakossági díjak mögött az is állhat, hogy a magyar vállalkozásoknak viszont kiemelkedően magas energiaárakat kell fizetniük – bár közvetlen átcsoportosításról nincs bizonyíték, a kormány egyes támogatásokat, például a távhő árát is ebből a forrásból fedezheti.
Az MVM szerint, ha a lakosságnak valóban piaci árat kellene fizetnie, akkor a gáz köbmétere 1020, az áram kilowattórája pedig 268,9 forint lenne – ez az aktuális lakossági díjak 14-, illetve 40-szerese. A jelenlegi uniós árakhoz képest is többszörös tehát, amit a kormány „valódi piaci árként” tüntet fel – miközben ezek az értékek irreálisan magasak, sőt, európai összevetésben is kiemelkedően drágák lennének.
Forrás: Népszava