300 ezer forintos bírságot kapott Bánki Erik, amiért ismét nem jelent meg a pécsi buszbotrány tárgyalásán
Ismét távol maradt a bíróságtól Bánki Erik fideszes képviselő, akinek tanúként kellett volna megjelennie a pécsi Volvo-buszbeszerzés ügyében zajló perben. A bíróság most megelégelte a politikus magyarázkodását, és 300 000 forint rendbírsággal sújtotta.
Hétfőn lett volna Bánki Erik tanúmeghallgatása a Volvogate néven elhíresült korrupciós ügyben a Szekszárdi Törvényszéken, ám a fideszes országgyűlési képviselő ezúttal sem jelent meg. Ez már a második elhalasztott időpont, és bár most is próbált hivatalos igazolást benyújtani, a bíróság nem fogadta el a késve, péntek délután benyújtott kimentést, amit Kocsis Máté frakcióvezető írt alá.
Bertaldó András bíró elutasította a mentési kérelmet, mondván, az nem indokolja hitelesen a távolmaradást: a tanúkihallgatás reggel 9 órára volt kiírva, míg a parlamenti ülés csak délután kezdődött, és a Bánki által vezetett bizottság is csak másnap tartja ülését. A bíró ezért 300 ezer forintos rendbírságot szabott ki, hozzátéve, hogy mentelmi joga miatt más kényszerintézkedést nem lehet alkalmazni vele szemben. Emellett kötelezte, hogy május 5-én jelenjen meg, különben már egymilliós bírságot kap.
Bánki már három évvel ezelőtt is tanúskodott az ügy első fokú eljárásában Kaposváron. A pert azért indították, mert 2015-ben a pécsi Tüke Busz Zrt. – a város fideszes vezetése alatt – a piaci árnál jóval drágábban vásárolt használt Volvo buszokat, miközben a többletköltség egy olyan közvetítőcéghez vándorolt, amely ténylegesen nem végzett munkát a projektben. Bár az ügy első fokon lezárult, a Pécsi Ítélőtábla új eljárást rendelt el.
Bár Bánki nem vádlott, neve rendszeresen előkerül az ügy során. Az egykori I. rendű vádlott, aki az ítélet előtt meghalt, korábban azt vallotta, hogy a döntéseket a pécsi városvezetés Csizi Péter volt alpolgármester és Bánki Erik iránymutatása mellett hozta meg – utóbbi hozzájárulása nélkül állítólag semmi sem történhetett a megyében.
Giránt János, aki 2014 és 2016 között alpolgármester volt, a mostani tárgyaláson elismerte, hogy sok ügyben egyeztetni kellett Bánkival, aki nemcsak országgyűlési képviselő, hanem regionális pártigazgató is volt. Azt ugyan nem tudta biztosan megmondani, hogy a buszbeszerzéshez közvetlenül köze volt-e, de úgy nyilatkozott: több döntés az ő közreműködésével született meg.
Bánkit több ponton is összefüggésbe hozták az üggyel:
Unokatestvére, Madár Péter – aki tanácsadóként és a buszok hollandiai átvizsgálásában is részt vett – maga is elismerte rokoni kapcsolatukat. Cégnyilvántartások szerint közös vállalkozásuk is volt Bábamad néven, egészen 2023 januárjáig.
Madár vallomása szerint rendszeresek voltak a zárt stábülések Páva Zsolt idején, ahol a városvezetés mellett országgyűlési képviselők is jelen voltak – így Csizi és Bánki is –, és legalább egy ilyen alkalommal biztosan napirenden volt a buszbeszerzés.
Bánki korábban eltitkolt német cége, a Zeta Services GmbH vezetője az a Patzek Endre volt, akit pénzmosás miatt már elítéltek, és aki kapcsolatban állt a perben érintett Taki Company Ltd.-vel. A nyomozás szerint 2016-ban Patzek 52 millió forintot utalt a Zeta számlájára, míg a Taki cége 550 ezer eurót kapott a beszerzéssel összefüggésben.
Bánki tavaly nyáron tagadta, hogy a cég ilyen átutalásban részesült volna, állításait azonban a Pécsi Ítélőtábla végzése cáfolja. Patzek szintén nem jelent meg a bíróságon korábban, akkor a rendőrséget rendelték ki, de őt nem találták meg.
Annyi biztos: a Zeta Services pénzügyi eredményei 2016-ban hirtelen megugrottak – 1,6 millió euróról 2,5 millióra –, és ezt a szintet a következő években nem is sikerült megközelíteni. A Népszava korábban megjegyezte: meglehetősen különös párost alkotott Bánki és Patzek, mivel utóbbi több bukott vállalkozásban is érdekelt volt, ráadásul együtt üzletelt a „Turek” néven ismert Alex U.-val is.
Forrás: 444.hu