„Áradjon a kultúra!” – De csak ha Hoppál Péter is jóváhagyja?
Visszalépett a budapesti cég, amely meglepetésre megnyerte volna a Káptalan Kert üzemeltetésére kiírt pályázatot. A közlemény tiszta és korrekt – a politikai környezet már kevésbé.
Fordulatot vett a Káptalan Kert körüli pályázati ügy: a budapesti OHBM Services Kft. visszavonta ajánlatát a pécsi koncerthelyszín üzemeltetésére – alig néhány nappal azután, hogy nyilvánosságra került: nem a jelenlegi működtető, a Made in Pécs Kft. (Gellai Gergő cége) nyerte el a lehetőséget, hanem egy külső pályázó.
Bodó József ügyvezető levelet írt a pécsi közgyűlésnek, a polgármesternek és a pécsieknek, amelyben egyértelműen fogalmazott: nem gondolta, hogy nyerhet, nem is készült rá, és bár egy pillanatra eljátszott a gondolattal, hogy Pécsen vállalkozzon, a kialakult politikai helyzetben nem kíván támadások célpontjává válni.
„Őszintén bevallom, hogy jó érzés volt pár napig eljátszani a gondolattal, hogy egy ilyen illusztris helyen kaphatok bizalmat, hogy vállalkozásommal szolgálhassam a Pécsiek érdekeit.”
„Látva és érezve azonban a napokban kialakult politikai turbulenciát és nyomást, a közfelháborodást és nem mellékesen a burkolt fenyegetéseket, úgy döntöttem nem kívánom, hogy családom méltatlan támadások célpontjává váljon.”
A vállalkozó végül ezzel a mondattal zárta közleményét:
„Áradjon a kultúra!” – amit most kivételesen nem egy pártközleményből, hanem egy korrekt ember leveléből olvashattunk.
A politika érezte a lehetőséget – és rögtön kultúravédelmi rohamot indított
A visszalépés nem sokkal azután történt, hogy látványosan felsorakozott a helyi Fidesz Gellai Gergő mellett. Közleményt adott ki a frakcióvezető, a Kulturális Bizottság fideszes többsége, és még Hoppál Péter is megjelent a színen, hogy a kultúra védelmezőjeként nyilatkozzon.
Igen, az a Hoppál Péter, aki 2022-ben „polgári engedetlenség” címszó alatt kihúzta az ellenzéki kivetítő kábelét a Széchenyi téren. Kultúra, ugyebár.
A városvezetés állítása szerint a pályázat jogszerűen, átlátható módon zajlott, és szakmai döntés alapján született meg az eredmény. Ám a döntés utáni napokban látható volt, hogy az ügy túlnőtt a szakmaiság határain, és olyan politikai feszültség keletkezett körülötte, amelyhez egy kívülről érkező szereplő már nem tudott méltósággal kapcsolódni.
Információink szerint a visszalépéssel Pécs több millió forint bérleti díj plusztól esett el. Ez az összeg most nem kerül a város kasszájába – és soha nem fog kiderülni, jobb vagy rosszabb lett volna-e a szolgáltatás, amit ez az ajánlat ígért.
A Made in Pécs Kft. tevékenységét sokan elismerik, és az is világos, hogy a helyi közönség nagyra tartja a munkájukat. De az ügy kapcsán felmerült: vajon miért kellett ahhoz a teljes Fidesz-frakció látványos kiállása, hogy végül minden úgy maradjon, ahogy eddig volt?
A budapesti vállalkozó végül nem ragaszkodott ahhoz, amit megnyert – mert látta, hogy amit körülötte zajlik, az már nem róla szól. Ez pedig legalább annyira tanulságos, mint amennyire elszomorító.