Check It! - Hogyan kerüljük el az online csapdákat? Ingyenes programsorozat indul a Csorba Győző Könyvtárban
A digitális írástudást és a tudatos médiahasználatot is fejlesztik a résztvevők a Budapesti Goethe Intézet és a Csorba Győző Könyvtár közös, Check it! elnevezésű programsorozatában, amely március 27-én indul a pécsi Tudásközpontban.
A kezdeményezés célja, hogy a fiataloktól az idősebb korosztályig segítséget nyújtson a digitális világ tudatos és biztonságos használatához, valamint az információs készségek fejlesztéséhez. Az előadások interaktív formában segítik a résztvevőket abban, hogy magabiztosan és biztonságosan
tudjanak eligazodni az online világban és tudatos döntéseket hozzanak a digitális tartalmak fogyasztása és előállítása során. Az ingyenes előadásokon továbbá megtanulják a hamis hírek, a manipulált képek, az adatlopás és más online csapdák felismerését, és gyakorlati útmutatót kapnak a hiteles források önálló megtalálásához is. A könyvtárak ma már nemcsak a tudás és kultúra megőrzését szolgálják, hanem modern digitális szolgáltatásokkal és ismeretterjesztő programokkal is támogatják a tájékozódást, világszerte nélkülözhetetlenül hozzájárulva a véleményformáláshoz. A most induló programsorozatban a digitális írástudás fejlesztése, a könyvtárhasználat és az információkeresés hatékony elsajátítása, valamint a digitális szövegértés és a közösségi tanulás támogatása valósul meg. A júniusig tartó időszakban összesen húsz program kerül megrendezésre.
Miriam Bruns, a Budapesti Goethe Intézet vezetője a projekt kapcsán elmondta: „Különösen a növekvő dezinformáció és az egyre töredezettebb társadalmi struktúrák korában tartjuk a Goethe Intézetben fontosnak, hogy az embereket a saját kommunikációs buborékjaikon túl is összekapcsoljuk. Számunkra a könyvtárak jelentik ehhez a tevékenységhez az ideális teret.” Miszler Tamás, a Csorba Győző Könyvtár igazgatója hozzátette: „Könyvtárunk fontos feladatának tartja, hogy segítséget nyújtson a digitális kultúrában való eligazodásban. A projektben olyan ismereteket szeretnénk nyújtani, amelyekkel a résztvevők felelősen és kritikusan tudnak tájékozódni az online térben. A célunk, hogy a programban megszerzett tudás hozzájáruljon egy tájékozott, tudatos és kritikus gondolkodású társadalom kialakulásához.”
Események:
Digitális írástudás könyvtári foglalkozás felsősöknek; Igaz vagy kamu? - előadássorozat középiskolásoknak; Kattints okosan! - Útmutató a digitális világban az idősebb generáció számára; Rendhagyó médiaismeret órák; Diák Sajtófotó Kiállítás, Check It! - Nyári műhely;
További információk a projektről:
https://www.goethe.de/prj/per/en/index.html
www.csgyk.hu
Forrás: Csorba Győző Könyvtár