A PVSK tavaly nyáron egy két részből álló, tárgyalásos közbeszerzést írt ki a sportinfrastruktúra-fejlesztés befejezésére. A kivitelezési munkákra több cég is jelentkezett, de végül szinte mindenkit kizártak. Az EKR-ben elérhető legfrissebb dokumentumok szerint a nyertes EB Hungary Invest Kft. lett, amely összesen nettó 3,4 milliárd forintért vállalta a munkát. Bár több cég is panasszal élt a döntéssel szemben, a Közbeszerzési Hatóság oldalán egyelőre nincs nyoma annak, hogy valaki megtámadta volna a döntést a Döntőbizottságnál.
A sportközpont kivitelezése másodjára kezdődhet el a baranyai megyeszékhelyen, mivel az első kivitelező tönkrement, és nem tudta befejezni a munkát. Az eredeti kormányzati keret 4,6 milliárd forint volt, de az első közbeszerzés nettó 2 milliárd forintos összértéke nem fedezte az összes munkálatot. A B Build Build & Trade Kft. nem teljesítette az összes feladatot, és valószínűleg nem is kapott meg minden pénzt. (A PVSK-t kerestük, hogy további részleteket megtudjunk, de cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak.)
A mostani közbeszerzésben az első szakaszban már több előkészítő munkát végeztek, például megtörténtek a bontások, elkészültek az alapozási és szerkezetépítési munkák, és elkezdődtek a homlokzati bezárások is. A nyílászárók egy része is beépült, valamint a külső ivóvíz-, csapadékvíz- és szennyvízhálózat, valamint az elektromos betáplálás részben elkészült. Az élőfüves nagypálya rétegrendjének alsó része is kialakításra került.
Az épületen belüli szakági munkálatok, a gyengeáramú gerinc, a gázcsatlakozók és fogyasztói vezetékek kiépítése, a kültéri munkák, a pályavilágítás és edzőpályák kivitelezése még hátra van.
Az ajánlati felhívásban leszögezték, hogy a fejlesztés befejezésére elegendő forrás csak az első szakaszra áll rendelkezésre, így a megvalósítást két ütemben végzik el.
Az első részre 5 cég pályázott, köztük a Mestercsillag Mérnöki Kft., az Unitrust Tanácsadó, Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt., a BUILD IT Mérnökiroda Zrt., a VivaPalazzo Zrt. és az EB Hungary Invest. A legjobb ajánlatot az EB Hungary Invest adta, nettó 1 082 679 724 forint értékben, miután a többi ajánlatot érvénytelennek nyilvánították.
A második részre szintén 5 cég adott ajánlatot, és itt is az EB Hungary Invest lett a nyertes, 2 406 511 103 forintos ajánlattal, miután a többi ajánlatot szintén kizárták.
A cégeket azért zárták ki, mert nem fizették be időben az ajánlati biztosítékot, illetve a pályázatuk szakmailag nem felelt meg. (A Géplak Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-t és az Autókar Kft.-t már a részvételi szakaszban kizárták, mivel nem tudták igazolni, hogy megfelelnek a szerződés teljesítéséhez szükséges alkalmassági követelményeknek.) A kizárások ellen több cég is panasszal élt, de csak egy panaszt fogadtak el.
Az EB Hungary Invest több közpénzes megbízást is nyert az elmúlt években. Ők fejezhetik be például a tatabányai egyházi iskola építését is, ahol szintén a kivitelező cég felszámolása miatt álltak le a munkálatok. Az EB Hungary Invest éves forgalma az utóbbi években 6 milliárd forintról 17,5 milliárdra nőtt. A cég tulajdonosa Erdei Zoltán József, aki közös vállalkozásban dolgozik Irtó Krisztiánnal, az EuroAszfalt Kft. vezetőjével, amely gyakori partnere a Mészáros és Mészáros Kft.-nek.