Fotók: szerdán sem kímélte a szélvihar Baranyát

2020. február 6. 12:42 2020. feb. 6. 12:42

A kedd után a szerda is a szélvihar jegyében telt, rendesen megdolgoztatva Baranya tűzoltóit. A káresetek egymást érték, legtöbbször a pécsi és a siklósi egységeknek kellett vonulniuk. Országosan több mint ezer eset adott munkát a katasztrófavédelemnek.

A Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság friss összegzése szerint Összesen huszonhat műszaki mentés igénylő beavatkozása volt az egységeknek. Tizenkét esetben a kidőlt, kicsavarodott fa, letört faágak a gyalogos és közúti közlekedést akadályozták, veszélyeztették, két esetben gépjárműben keletkezett kár. Hat alkalommal garázsra, házra, kerítésre dőlt a fa, míg hat helyszínen a tetőt bontotta meg, vezetéket tépett le az erős szél.

Görcsöny és Ócsárd között egy helyközi autóbusz kidőlt fának ütközött, a fa félpályás útzárat képzett. Az eset során személyi sérülés nem történt. Az egység az ágat motoros láncfűrésszel eltávolította.

Szentlőrincen egy kétszintes családi ház tűzfalát fedő bádoglemezt megbontotta a szél, amely a járókelőket veszélyeztette. Az egység kihúzós létra segítségével, mentőkötéllel való biztosítás mellett a bádogot eltávolította. Az eset során személyi sérülés nem történt.

Fotó: Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

Szentlőrincen a vasútállomás peronján egy jelző táblát megrongált a szél, amely az utasforgalmat veszélyeztette. Az egység dugólétra és csapszegvágó segítségével a táblát eltávolította.

Vásárosdombón egy tizenkét méter magas fenyőfa rádőlt a szomszéd ház tetejére. A sásdi hivatásos tűzoltók a fát láncfűrész segítségével eltávolították. Az eset során kár nem keletkezett, személyi sérülés nem történt.

Fotó: Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

Siklóson egy tizenkét méteres fa a felső egyharmadánál kettétört és a mentőállomás bejáratára dőlt, azt részben eltorlaszolta. A kisebb faágak pedig a járda fölött lógva a gyalogos forgalmat veszélyeztették. A siklósi hivatásos tűzoltók láncfűrész és kihúzós létra segítségével az ágakat eltávolították.

Pécsen, a Szigeti úton, két épület között lévő távközlési kábel az erős szél következtében leszakadt és az épület oldalán lógott. A vezetéket az egység kézi erővel felhúzta a tetőre.

Fotó: Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

Mohácson, egy kollégium tetőszerkezetén egy háromméteres bádoglemez lógott. Az egység kézi erővel a lemezt nem tudta eltávolítani, mert nem tudott elég közel kerülni a lemezhez, ezért a veszélyes területet kordon szalaggal elkerítették.

Komlón, egy szakközépiskola párkányán levő bádogot a viharos szél feltépett a helyéről és a járókelőket és a környező épületeket veszélyeztette. Az egység kéziszerszámok segítségével a meglazult lemezt levágta és biztonságos helyre vitte.

Mohács és Székelyszabar között egy terepjáró kéttengelyes utánfutót vontatott. Menet közben – vélhetően a viharos erejű szél miatt – az utánfutó kibillent, letörött a vonószem és az utánfutó leszaladt az árokba. A műanyag tartály leborult és körülbelül 30-40 liter gázolaj kifolyt a közútra.

Fotó: Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

A mohácsi hivatásos tűzoltók egy sugárral biztosították a helyszínt, valamint a forgalom irányításában segítettek. A közútkezelő szakembere felitatta a kifolyt gázolajat. Az eset során személyi sérülés nem történt, műtárgy nem sérült.

Fotó: Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

6-os számú főúton, Kisdobsza és Istvándi között: egy fa kidől a főútra, amelyet teljes szélességben elzárt. Az egység motorfűrésszel és kézi erővel nyújtott segítséget az út letakarításában. A műszaki mentés idején teljes útzár volt a helyszínen. 

Kisszentmárton - Majlátpusztán egy ötszáz méteres szakaszon méteres több fa az úttestre dőlt teljes útzárat képezve. Egység motoros láncfűrész segítségével és helyi lakosok közreműködésével az úttestet megtisztította. Fák egy távközlési oszlopot kidöntöttek és a kábelt elszakították.

Harkányban egy tizenöt méteres fenyőfa gyökerestül kifordult és a kerítésre dőlt. A kerítésen túlnyúló rész veszélyeztette a lakók testi épségét. A siklósi hivatásos tűzoltók láncfűrész és dugólétra segítségével a fát eltávolították, a veszélyt megszüntették.

Fotó: Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

Országszerte több mint ezer esethez riasztották a tűzoltókat szerdán

A viharos széllökések miatt több mint ezer esethez riasztották a tűzoltókat szerdán. A legtöbb beavatkozásra Békés, Csongrád, Hajdú-Bihar, Somogy és Zala megyében volt szükség - közölte a katasztrófavédelem csütörtökön a honlapján.

A közlemény szerint a keddi naphoz hasonlóan főként kidőlt fák és leszakadt faágak eltávolítása, valamint megrongálódott tetőszerkezetek és leszakadt vezetékek helyreállítása adott munkát a tűzoltóegységeknek. Azonban a Veszprém megyei Nemesvita határában meghalt egy ember, amikor egy fa rádőlt autójára, a kora délutáni óráktól kezdve pedig öt megye nyolcvannégy településén, csaknem huszonnyolcezer fogyasztási helyen szünetelt az áramszolgáltatás oszloptörés és vezetékszakadás miatt.

Pest megyében húsz alkalommal kellett beavatkozniuk a tűzoltóknak. A legtöbbször kidőlt fákat, leszakadt ágakat kellett eltávolítaniuk, megszüntetve ezzel a forgalmi akadályt, vagy más veszélyes helyzetet. A fővárosban huszonkétszer hívták a tűzoltókat, ott több épület tetőszerkezetét megtépte az erős szél, emiatt téglák hullottak a járdákra.

 A Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság műveletirányítási főügyeletére 217 segélyhívás érkezett. A tűzoltókat kidőlt fákhoz, leszakadt ágakhoz riasztották, amelyek veszélyeztették a közúti és gyalogosforgalmat, valamint villanyvezetéket szakítottak el és gépjárműveket, lakóingatlanokat rongáltak meg.    

Csongrád megyében 171 bejelentés érkezett. Az esetek többségében a tűzoltókat kidőlt fákhoz, leszakadt ágakhoz riasztották, amelyek veszélyeztették a közúti és gyalogosforgalmat, valamint villanyvezetéket szakítottak el és gépjárműveket, lakóingatlanokat rongáltak meg. 31 esetben épületkárokat jeleztek.

A Hajdú-Bihar megyei tűzoltók 153 helyszínre vonultak ki lehasadt faágak, kidőlt fák és épületkárok miatt. Zala megyében eldőlt fák eltávolításához nyolcvanhárom alkalommal riasztották a tűzoltókat.

 Somogy megyében nyolcvanegy esetben vonultak a viharos széllel kapcsolatos káresetekhez a tűzoltók, akiknek döntő többségben villanyvezetékre, utakra, kerítésre, járdára dőlt fák, ágak miatt kellett beavatkozniuk, tizenhárom esetben viszont a szél által megbontott tetőszerkezetek magasban lógó elemeit, bádogozást és tetőfedő anyagokat kellett eltávolítaniuk. A viharos szél személyi sérülést is okozott: Kaposváron, a Jutai úton egy leszakadt faág zuhant egy út mellett dolgozó munkásra.

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 73 helyszínen dolgoztak a hivatásos tűzoltók. Az egységeknek a legtöbb esetben kidőlt fákat kellett eltávolítaniuk, huszonhét helyszínen épületkár keletkezett.

Jász-Nagykun-Szolnok megyében 49 viharral összefüggő esemény történt. A viharos erősségű szél délután leszakította egy középiskola tornacsarnokának tetejét Törökszentmiklóson. Az eset idején húsz gyermek és egy tanár volt az épületben, ők az előtérbe menekültek és nem esett bajuk. Emellett lámpaoszlopot, tűzfalat döntött ki, házakat rongált meg, és jelzőlámpát is leszakított a szél.

Győr-Moson-Sopron megye hivatásos tűzoltóit 42 esetben riasztották, főleg lehasadt faágakhoz, útra dőlt fákhoz, és épületkárokhoz. A Kassák Lajos utcai óvodában egy udvaron lehasadt faág miatt kértek tűzoltói segítséget, mert a növény veszélyeztette a gyerekeket.

 Vas megyében mintegy ötven alkalommal kellett beavatkozniuk a tűzoltóknak, akik többségében kidőlt fákhoz, leszakadt faágakhoz és meglazult tetőelemek eltávolításához vonultak ki, de a 84-es főúton egy teherautó pótkocsiját borította fel a szél, és kettéhasított egy villanyoszlopot is.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében útra, sínekre, autókra, villanyvezetékre esett fa, faág, a szél pedig házakat rongált meg. Nyírteleken egy leszakadt villanyvezeték  hétszáz méter hosszúságban meggyújtotta az aljnövényzetet.

Fejér megye tűzoltói tizennyolcszor kidőlt fákat, kétszer magasban logó tárgyakat távolítottak el, nyolc esetben pedig megrongálódott tető miatt riasztották őket. Fejér megyében mintegy harminc tűzoltói beavatkozás történt. Az esetek felében utakat elzáró fákat daraboltak fel, és veszélyesen megdőlt fákat vágtak ki a tűzoltók, de tíz épület lemezfedését is felszakította és egy tízemeletes társasház szellőző kéményét is letépte a szél.

Bács-Kiskun megyében összesen tizenhárom esetben kérték a tűzoltók segítségét, főleg kidőlt fák, lehasadt nagyméretű faágak eltávolításához, illetve megbontott tetők miatt. Egy esetben a szél Kiskőrösön, az Árpád utcában egy oktatási intézmény kéményének bádogborítását bontotta meg.

Heves megye tűzoltóit tizenkétszer riasztották jellemzően kidőlt fák, és épületek megrongálódott tetőszerkezete miatt. Nógrád megyében többek között egy tanuszoda tetejét bontotta meg a viharos szél.

Korám-Esztergom megyében főleg úttestre, villany- és távközlési vezetékre, épületre dőlt fák, leszakadt faágak miatt kellett beavatkozni, de egy jelzőlámpát is leszakított a szél - áll az összefoglalóban.

Forrás: Pécsi STOP/MTI