Hajszálon múlik a börtön, mégiscsak igaza lett az átvilágítóknak
A Pécsi Járásbíróság ítélete szerint Magyar Attila, a Zsolnay Örökségkezelő egykori gazdasági igazgatója folytatólagosan elkövetett csalás miatt 1 év 10 hónap börtönbüntetést kapott, amelynek végrehajtását három évre felfüggesztették. Az ügy másodrendű vádlottja 1 év 6 hónap felfüggesztett szabadságvesztést kapott. Az elsőfokú ítélet – amely még nem jogerős – mindkét vádlottat eltiltotta a gazdasági és közügyek gyakorlásától. Az ítélet erős válasz azoknak, akik szerint az átvilágítás csak „hiszti” volt.
A háttér
Az ügy a 2019-es önkormányzati választások utáni időszakra nyúlik vissza, amikor az ellenzék átvette a vezetést Pécsen. Az új polgármester, Péterffy Attila egyik első intézkedése az önkormányzati cégek átvilágítása volt. Ennek nyomán takarékosabb működést, vagyon-visszaszerzést és több tucat feljelentést jelentettek be.
A vád lényege
A vád szerint Magyar Attila fiktív, azaz valótlan teljesítést tartalmazó számlákat hagyott jóvá olyan munkára, amit a másodrendű vádlott ténylegesen nem végzett el. Az önkormányzati tulajdonú cég így nettó 13,7 millió forint kárt szenvedett. A felek még 2018-ban írtak alá egy együttműködési megállapodást, miközben – a vád szerint – mindketten tisztában voltak azzal, hogy a szerződés mögött nincs valódi teljesítés.
A bíróság szerint az ún. szakmai felügyeleti díjról kiállított számlák nem feleltek meg a valóságnak, a szerződés részleteit pedig sem a tulajdonos önkormányzat, sem a cég más vezetői nem ismerték. A megkérdezett tanúk közül többen is egyértelműen állították: semmilyen szakmai felügyelet nem valósult meg, sőt, nem is tudtak ilyenről. A bolt munkatársai továbbra is a ZSÖK alkalmazottai maradtak, így egy külsős szereplő nem is gyakorolhatott volna felettük felügyeletet.
A védelem álláspontja
A védelem azzal érvelt, hogy nem bizonyított a szándékosság vagy rosszhiszeműség. Magyar Attila állítólag a ZSÖK számára előnyös szerződést akart kötni, és például a boltban rendezett kiállításokkal igyekeztek növelni a forgalmat – még ha a kívánt eredmény el is maradt.
A bíróság megállapításai
A bíróság szerint azonban a szakmai felügyeleti díjak jogalap nélkül kerültek kifizetésre, a szerződés szövege és annak pénzügyi számításai több helyen ellentmondásosak, pontatlanok, sőt hibásak voltak. Az igazságügyi szakértő is számos anomáliát tárt fel a dokumentumokban. A másodrendű vádlott a számlákat végig szabálytalanul állította ki, azokat a cég csak addig fizette, amíg Magyar Attila volt a felelős vezető. Az új ügyvezetés végül felmondta a szerződést, miután a városvezetés átvilágította a céget.
A bíróság szerint Magyar Attilának gazdasági végzettsége és beosztása alapján tudnia kellett, hogy a szerződés és a számlázás szabálytalan, és a valótlan tartalmú számlák befogadásával összesen 10 millió forint vagyoni hátrányt okozott a cégnek.
Bár az ügyészség még csak gazdasági csalásra tett utalásokat, a bíróság végül azt állapította meg, amit már a feljelentők is sejtettek: hűtlen kezelés történt. Fiktív számlák, kamu felügyelet, tízmilliós kár – és egy vezető, akinek tudnia kellett, mit ír alá.
Az ítélet nemcsak az átvilágítás jogosságát igazolja vissza, de azt is, hogy a feljelentést előkészítő jogi csapat – Bodnár Imre ügyvéd vezetésével – pontosan végezte a dolgát.
Az ítélethirdetés végén mindkét vádlott fellebbezett, míg az ügyészség három nap gondolkodási időt kért.
Forrás: Telex / Pécsi Stop