Péterffy Attila: Együttműködéssel gyorsíthatjuk fel a zöld átmenetet
Péterffy Attila, Pécs polgármestere új szerepkörben, az Európai Polgármesterek Szövetségének elnökségi tagjaként azon dolgozik, hogy a közepes méretű városok hatékonyabban, összefogással léphessenek fel a zöld átmenet felgyorsítása érdekében. A városvezető célja, hogy a fenntartható városfejlesztés ne elszigetelt küzdelem, hanem összehangolt európai törekvés legyen.
Május közepén Pécs hivatalosan is bemutatkozott az Európai Polgármesterek Szövetségének politikai testületében. Ennek apropóján Péterffy Attila egy online prezentációban ismertette a város fenntarthatósági törekvéseit és jövőképét, immár igazgatótanácsi tagként. Az előadás angol nyelvű összefoglalója a szövetség weboldalán is megjelent. A bemutatóban a polgármester hangsúlyozta: kiemelt célja, hogy a hasonló méretű városok érdekei is markánsan megjelenjenek az európai párbeszédekben, és hogy a zöld átállás terén szorosabb együttműködés alakuljon ki a tagvárosok között.
Péterffy szerint Pécs az elmúlt években jelentős változásokon ment keresztül, amelyek alapját a közösségi döntéshozatal és a hosszú távú gondolkodás képezi. A városvezető visszaemlékezett arra, hogy amikor 2019-ben átvette a város irányítását, az egyik legnagyobb kihívás az volt, hogy kilépjenek a korábbi évek kilátástalan gazdasági és társadalmi helyzetéből. Azóta – civil és politikai szereplőkkel közösen – olyan fenntarthatósági célokat határoztak meg, amelyek mentén Pécs felelősen gazdálkodik erőforrásaival, ösztönzi a zöld iparágakat, és intelligens technológiákat von be a városfejlesztésbe. A cél, hogy Pécs ne csak élhető, de vonzó maradjon a fiatal generációk számára is, miközben megőrzi jelentőségét a magyar kulturális térben.
A beszélgetés során Péterffy egy konkrét, helyi innovációs példát is megosztott, amely szerinte nemcsak Pécs, de más európai városok számára is hasznos lehet a fenntarthatósági célok elérésében. Egy pécsi technológiai vállalkozás már 2007 óta dolgozik hidrogénalapú energiarendszereken, jelenleg egy elektromos jacht és egy hidrogén-elektromos hibrid hulladékszállító jármű prototípusán. Ez utóbbi várhatóan 2025 végére készülhet el. A polgármester bízik benne, hogy ez a fejlesztés hosszú távon is hozzájárulhat a környezeti terhek csökkentéséhez, és példát mutathat más városoknak is.
A polgármester kiemelte: számos európai város hasonló problémákkal küzd, mégis ritkán történik összehangolt cselekvés. Például ha a városok közösen szereznének be elektromos buszokat, vagy egységes fejlesztési projekteket indítanának, sokkal kedvezőbb árakat érhetnének el, és gyorsabban valósulhatnának meg az átálláshoz szükséges beruházások. Hozzátette: nem az a legfontosabb, hogy az uniós támogatások konkrétan melyik városhoz kerülnek, hanem az, hogy azokat hatékonyan, közös célok mentén használják fel.
A pécsi távhőrendszer átalakítása az egyik legnagyobb sikernek számít a város klímapolitikájában. Péterffy szerint ennek alapjait még 2000-ben teremtették meg, amikor hosszú távú hőszolgáltatási szerződést kötöttek az akkor általa vezetett erőmű és az önkormányzat között. Ennek eredményeként a város távhőellátása két lépésben átállt megújuló energiaforrásokra. Mára a pécsi távfűtéses otthonok és közintézmények túlnyomó többsége biomasszából származó hőenergiával működik. Ez a fejlesztés képezte az alapját annak is, hogy a város 2023-ban elfogadta a Pécsi Klímaegyezményt, amely a legfontosabb helyi fenntarthatósági célokat rögzíti egy közös vállalás keretében.
A klímastratégia komolyan hozzájárult ahhoz is, hogy Pécs bekerült az Európai Bizottság Net Zero Cities kezdeményezésébe, amely azon városokat támogatja, amelyek ambiciózus célokat tűztek ki a klímasemlegesség elérése érdekében. Péterffy Attila zárásként hangsúlyozta: mindez nem csupán a város jövőjéről, hanem közös európai felelősségünkről is szól, amely csak együttműködés útján váltható valóra.