Volvo-gate: Ezúttal Páva Zsolték korábbi gazdasági főtanácsadóját hallgatták meg

2025. április 1. 09:22 2025. ápr. 1. 09:22

Hétfőn folytatódott a Szekszárdi Törvényszéken az első fokon újrakezdődött Volvo-per tárgyalása. A bíróság tanúként hallgatta meg M. Pétert, Bánki Erik unokatestvérét, aki a Páva-féle fideszes városvezetés gazdasági főtanácsadójaként dolgozott. - írja a PécsMa.

M. Péterről jelenleg az alábbiakat tudjuk:

  • Cégén keresztül gazdasági-pénzügyi tanácsadói szerződésben állt a Páva Zsolt vezette fideszes városvezetéssel;

  • Ismerte a már elhunyt elsőrendű vádlottat, P. I.-t, akivel baráti kapcsolatban álltak az utolsó években;

  • Barátja volt Cs. András, a másodrendű vádlott;

  • Részt vett azon a hollandiai úton 2014 végén, ahol először megnézték a gyanú szerint túlárazott buszokat, mások mellett az első-, a másod- és a negyedrendű vádlottakkal együtt;

  • Tanácsadóként segítette a buszbeszerzés banki finanszírozását.

M. Péter a tárgyaláson elmondta, hogy a 2010-es években rendszeresen tartottak úgynevezett stábüléseket Pécs városvezetésében, ahol részt vett a polgármester, alpolgármesterek, és országgyűlési képviselők, így „Csizi úr és Bánki úr is általában jelen volt”. Ezek az ülések heti rendszerességgel zajlottak, nem voltak nyilvánosak, és legalább egy alkalommal biztosan szóba került a Volvogate néven elhíresült buszbeszerzés is.

A lap megjegyzi, hogy Bánki Erik neve többször is felbukkant a buszbeszerzés kapcsán indított eljárásokban. A korábban elhunyt elsőrendű vádlott egy vallomásában azt mondta, hogy a Tüke Busz menedzsmentje és felügyelőbizottsága, valamint maga az önkormányzat is Csizi Péter és Bánki Erik parlamenti képviselő befolyása alatt állt, és hogy Bánki hozzájárulása nélkül semmi nem történhetett Baranya megyében. Ezt Girán János, a város fideszes alpolgármestere is megerősítette, aki hozzátette: „Sok mindenben kellett egyeztetni Bánki úrral (…) Ő nemcsak egy képviselő, hanem regionális pártigazgató is volt, így szerepe is felmerült.”

A bíróság a tárgyaláson arra volt kíváncsi, hogyan keletkezett a 3,5 milliárdos összeg, amekkora hitelt a városnak kerestek, M. Péter közreműködésével, és ami véletlenül pontosan megegyezett a buszok vételárával. M. Péter azt mondta, hogy biztosan nem Pávától származik ez az összeg, és valószínűnek tartja, hogy „az alpolgármester vagy a pénzügyi osztályvezető tudhatja, hogyan jött létre az a szám, ami végül szerepelt a Tüke Busztól érkező előterjesztésben”. Ezen kívül dicsérte a Tüke Busz akkori gazdasági vezetőjének számításait, aki korábban azt mondta, hogy a számot őt P. I., a későbbi elsőrendű vádlott és a vezérigazgató mondta neki, miután visszatértek a hollandiai útról.

A bíróság számára továbbra is kérdéses, hogy honnan származott a 3,5 milliárdos összeg, és hogy M. Péter kinek a megbízásából utazott 2014 novemberében a hollandiai Volvo gyárba, még a közbeszerzés kiírása előtt, hogy megnézze az eladó buszokat. M. Péter azt mondta, hogy a hazaérkezés után Csizinek beszámolt a tapasztalatairól, de elmondása szerint nem tárgyalt semmiféle érdemi részletről, például árakról, mert nem volt rá mandátuma. Így nem világos, hogy pontosan miről tudott beszámolni. Azt sem tudta megmondani, hogy a holland üzletember, a negyedrendű vádlott, S. P. milyen minőségben képviselte a Volvót. Ez pedig kulcsfontosságú kérdés, mivel ez az esemény jóval a közbeszerzés kiírása előtt zajlott, és S. P. a későbbi tendernyertes cég vezetője volt.

Forrás: PécsMa