Az országban gyakorlatilag nincs tanterem 30 fok alatt, van olyan tanterem, ahol 39 fokot mértek
Az iskolai hőség súlyosan megviseli a gyerekeket: a forró tornateremben kezdődött a nap, majd futásra vitték őket, de ott is rosszul lettek. A szeptemberi szokatlan hőhullám pokollá tette az első tanítási napot. Az iskolákban ritkán található légkondicionálás, és ha van is, inkább csak a tetőtérben. A harmadik, több hete tartó, 35-40 fokos hőhullámok miatt azonban a régi, belvárosi épületek is átmelegedtek, és most vastag falaik is sugározzák a felhalmozódott hőt. A tantermek hőmérséklete alig marad 30 fok alatt, miközben a minisztérium a hajnali szellőztetést javasolja - írja a Blikk.
Néhány iskolában a hőmérséklet elérte a 39 fokot is, ami miatt sok diák és tanár rosszul lett. A Belügyminisztérium nem tervezi az iskolák klimatizálását vagy a tanévkezdet módosítását, és a szellőztetést ajánlja megoldásként. Az egyik budapesti technikum diákja arról számolt be, hogy a tornateremben ájulások történtek, ezért az udvaron tartották az órákat. Egy másik iskola tanára elmondta, hogy az utolsó órát nem tartották meg, mert a teremben 34,5 fokot mértek. A tanárok aggódnak az idősebb kollégák egészségéért is, és egyesek szerint még a fiatalabbak sem tudják elviselni ezt az extrém hőséget.
Kiss Csaba háziorvos szerint a 35-39 fokos hőség még az egészséges emberek számára is veszélyes. A szívbetegek és kisgyermekek különösen veszélyeztetettek, és legalább ventilátorokkal kellene enyhíteni a hőség hatásait. Az iskolák fenntartója hajnali szellőztetést javasol, de a tanárok ezt elégtelennek tartják, és nevetségesnek találják az ezzel kapcsolatos ajánlásokat.
Néhány iskola osztálykirándulással igyekezett elkerülni a hőséget, mint például egy budapesti technikum, amelynek diákjai a Balatonnál töltöttek el két napot. Azoknak, akik az iskolában maradtak, csak az jelentett némi könnyebbséget, hogy rövidített órákat tartottak, így korábban hazaérhettek. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a hőség idején a tanítás rövidítését kérte Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkártól, és példaként említették a Németországban régóta működő "hitzefrei" rendszert, ahol hasonló körülmények között hazaküldik a gyerekeket.
Forrás: Blikk