Bod Péter Ákos: a kormány a sötét erdőben bátorító fütyörészéssel kezeli a válságot
A kérdés az, hogy valóban példamutató-e a világ szemében a magyar kormány válságkezelése? Erre is válaszolt Bod Péter Ákos, a jeles közgazdász, az MNB volt elnöke a Klikk TV Mélyvíz című adásában. Sebes György azt is megemlítette, hogy nem került be a kormány által tervezett, korrupciót vizsgáló hivatal tagjai közé.
„Ez a csoport – amire az utcáról is be lehetett jelentkezni – választja meg azt a személyt és helyetteseit, akik a hivatalt vezetik” – reagált a felvetésre Bod Péter Ákos. „Annyiban lett volna érdekes, ha bekerülök, mert ez azt mutatta volna a külvilág számára, nem belterjes sóhivatalt terveznek, hanem valóban hangsúlyt fektetnek a szakmai alapokra is. Nem így történt.” Miután az MNB volt elnökére sem volt szükség, „talán felmerül a kérdés az Európai Bizottság tagjai részéről, hogy valóban független lesz-e ez a korrupcióüldöző hivatal?”
Az érdemi témára térve, a szakember megjegyezte, hogy lehet ironizálni a magyar kormány válságkezelésén, de a magyar válságokon már kevésbé. „A Covid-válságot túlélte a nemzet, de a halálozási arányban benne volt az egész magyar egészségügy valósága”. A jelenleg tomboló gazdasági válságot pedig a szakmaiatlan kapkodás jellemzi. „Kicsit olyan érzésem van ezzel kapcsolatban, mint amikor a sűrű, sötét erdőben fütyörészéssel bátorítják magukat.”
Persze egy miniszterelnök azt nem mondhatja, hogy amit eddig csináltak, az rossz, „bár azt mondhatná, hogy készüljünk fel a legrosszabbra. Válságok ugyanis mindig vannak, s ezekre válságterveket szoktak készíteni”.
A gazdasági problémák nem lennének ilyen drámaiak, ha a kormány bölcsen tartalékolt volna akkor, amikor gazdasági fellendülés volt. „A pénzeket viszont olyan dolgokra költötték, amiknek a fenntartása is nehéz. A stadionépítés például több mint mánia lett. Odadobnak egy kisvárosnak egy 20 milliárdos stadiont. Először örülnek, mert ilyen még nem volt. Később a fenntartása, amortizálása már megoldhatatlan problémákat okoz és agyonnyomja a települést. A pénzt pedig az arra érdemesektől viszi el.”
A választások környékén persze a politikusok rendre hoznak „hangulatjavító” intézkedéseket, de ami itt történt, az példátlan. „Az idei költségvetési hiány 3000 milliárd forint. Ez megemelkedhet arra az ötezer milliárdra is, ami a fele annak az összegnek, amit Navracsics miniszter úr szeretne kisírni az Európai Bizottságtól és a mögötte álló tagországoktól.”
Márpedig a magyar kormány bármennyire is erősnek próbálja mutatni magát, drámaian kiszolgáltatott a külső körülményeknek. „Függ a befektetőktől, a német nagyipartól, a kínai munkaadóktól, az olajártól, a gáz, az áram árától, az időjárás befolyásolta terméstől, a kamatszinttől, a nyugati inflációtól stb. Ezekre még Orbánnak sincs ráhatása, legfeljebb imádkozni tud. Vagy rászól a pénzügyminiszterre, hogy felezze meg az inflációt.”