A NER végét vetíti előre a Fidesz félelme a független médiumoktól

2021. február 3. 18:21 2021. feb. 3. 18:21

„A tavalyi adatok szerint több mint hatmillió magyar ember használja az internetet. Ha ez igaz, a Fidesz a szinte korlátlan jogi és anyagi lehetőségei birtokában bármit megtehet, de a másként gondolkodókkal – feltéve, hogy nem Putyin példáját akarja követni – nem tud mit kezdeni” – írja legfrissebb blogbejegyezésében Magyar György annak kapcsán, hogy a hatalom el tudja ugyan hallgattatni a Klubrádiót az éterben, de ha szükséges, az adó az interneten tovább tud majd működni. „De ha tényleg ennyire félnek a független médiumoktól, az – miután vannak azért még szabadon gondolkodó, a közösségi média kínálta lehetőségekkel élő emberek – a NER végét vetíti előre” – szögezi az írás.

Mint azzal a Hírklikk is többször foglalkozott (például ittitt és itt), kézzel fogható közelségbe került a Klubrádió elhallgattatása az éterben. Ennek kapcsán, erről jelent meg a Magyar Ügyvéd  Blog legfrissebb bejegyzése, amely szerint „újabb fejezetéhez érkezett a Klubrádió elleni hajtóvadászat”: 2010 óta elvettek tőle 12 vidéki frekvenciát, s február 14-én lekapcsolhatják a még megmaradt budapesti adót is. „A kétharmados többség tényleg ennyire fél az egyetlen, magát függetlennek valló, hagyományos rádiókészülékekkel hallgatható médiaszolgáltatótól?” – teszi fel a kérdést Magyar, aki végigpörgeti a Klubrádió történetét, emlékeztetve arra, hogy a 2010 előtt már az ország jelentős részén foghatóvá vált, „ám a Fidesz ezt nem tűrte”.

Elvették a 12 vidéki frekvenciáját, majd a médiahatóság hosszú ideig lebegtette a budapesti sugárzását az ismert 95,3-as megahertzen. Végül, másfél éves huzavona után, a 92,9-es frekvencián tovább működhettek, ezt is túlélte a rádió. Ám jött az újabb mélyütés: a Médiatanács tavaly ősszel bejelentette, hogy a Klubrádióval kötött szerződést – az adatszolgáltatási kötelezettség két alkalommal történt elmulasztására hivatkozva – nem hosszabbítja meg. Ezért a frekvenciára újabb pályázatot írtak ki, amelyre a Klubrádió mellett két másik cég is jelentkezett. Ám mindkettőt kizárták, az érintettek fellebbezése okán, azonban a Médiatanács az eljárást felfüggesztette.

Most jöhet az újabb forduló – írja Magyar. A törvény szerint ugyanis ha vitatottá válik a Médiatanács pályáztatás során hozott döntése, és az ügy bíróságra kerül, akkor fel kell függeszteni az eljárást. Csakhogy a Klubrádióval kötött szerződés február 14-én lejár, és másnap lekapcsolhatják a budapesti adót is. Amelynek vételkörzetében több mint hárommilliónyi ember él, és a rádió saját adatai szerint naponta több mint kétszázezren hallgatják is az adást.

A rádió egyébként azonnali ideiglenes bírói jogvédelmi intézkedést kért, hogy akkor se némítsák el, ha nem születik jogerős ítélet abban a perben, amit azért indított a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság ellen, mert a Médiatanács nem hosszabbította meg a lejáró médiaszolgáltatási jogosultságát. Ebben a kérdésben a bíróság várhatóan február 9-én dönt.

Nem tudni, mi lesz ennek a pernek az eredménye – helyt adnak-e ennek a kérelemnek –, csak sejtéseink lehetnek, mondja Magyar György, rámutatva: ha ezt elutasítják, akkor a Klubrádió adását Budapesten lekapcsolják.

Úgy véli, hogy egy másik forgatókönyv szerint a beadványnak esetleg helyt adnak, elhalasztva ezzel a már jóval korábban kihirdetett „halálos ítélet” végrehajtását. Ez a végrehajtásában felfüggesztett „büntetés” sokkal jobban fáj, mint egy végleges negatív döntés, mert a bizonytalanság szinte „ölni képes”. Vagyis most megfejelhetik a Klubrádió összes vidéki csatornájától megfosztó döntéseket. Ami azt jelentheti, hogy az agónia elhúzódik, és a rádió az amúgy is egyre fogyatkozó hirdetőket elveszíti.
Akkor be kell csukni a boltot. 

Kész szerencse, hogy az adást az interneten keresztül bárki hallgathatja, bár most ezen célközönség naponta legfeljebb tízezres nagyságrendre tehető – írja Magyar, aki rámutat, hogy a világhálóhoz való hozzáférést egyelőre a Fidesz sem korlátozhatja. „De ha tényleg ennyire félnek a független médiumoktól, az – miután vannak azért még szabadon gondolkodó, a közösségi média kínálta lehetőségekkel élő emberek – a NER végét vetíti előre”.

Forrás: Hírklikk