Az életünk nem pótolható: így védekezzünk villámárvízzel szemben

2024. november 10. 14:55 2024. nov. 10. 14:55

Az egy-két óra alatt kialakuló villámárvizeket nem lehet megakadályozni, de védekezni lehet ellenük. A katasztrófavédelem szóvivője a Hírklikknek elmondta, hogyan ne essünk a pincénk fogságába, miért ne szivattyúzzuk ki a vizet a pincéből, amíg még esik az eső, és melyik megyékben fordulhat elő veszélyes villámárvíz.

Múlt héten Valenciát, a hét elején Barcelonát sújtotta özönvízszerű esőzés. A hirtelen lehulló sok eső okozta cunami-szerű áradások sárral öntötték el a városokat, hidakat romboltak le, településeket zártak el a külvilágtól, például Paiporta városát szinte teljesen lerombolta a villámárvíz. A vizet alagutakból, parkolókból kellett kiszivattyúzni, az egyik aluljáróban egy autójában rekedt nőt három nap után sikerült kimenteni. A katasztrófa után többen elkezdték fosztogatni a város üzleteit, Valenciában 64 embert tartóztattak le emiatt. A jövő héten esedékes valenciai MotoGP-futamot is törölték, mert a pályán olyan pusztítást végzett az özönvíz, amelyet egy-két hét alatt nem lehet helyreállítani.

A víz az úr

A villámárvizeket nem lehet megakadályozni, elkerülni, hiszen egy-két óra alatt alakulnak ki.

„Ha rendkívül sok csapadék hullik, a talaj nem tudja felszívni a sok vizet, és a felszíni csatornahálózat sem tudja elvezetni, akkor sík terepen átmeneti tavak alakulnak ki, dombos területen pedig erős folyású villámárvizeket okoz” – mondta a Hírklikknek Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője.

A védekezést már házépítés közben el lehet kezdeni. Sokat számít, ha a bejárat legalább 20-25 centiméterrel a talajszint felett van, és az is, ha a ház környékén karbantartják a vízelvezető árkokat. „Ezeket például nem szerencsés bebetonozni, vagy kocsibeállót építeni rájuk. Villámárvíz után pedig megtelik hordalékkal, iszappal, ilyenkor tisztítsuk meg, hogy a következő nagy esőzés után is el tudja látni a feladatát. Otthonunk lefolyóiba érdemes olyan szelepeket szereltetni, amelyek megakadályozzák a szennyvíz visszaáramlását az ingatlanba” – javasolta a szóvivő.

Magyarországon az Országos Meteorológiai Szolgálat Meteora alkalmazása küld értesítést felhőszakadás előtt is. Ilyen figyelmeztetés esetén érdemes a pincét áramtalanítani, illetve magasabbra vinni azokat a tárgyakat, amelyek károsodhatnak a vízben. „Festéket, higítót, vegyszert se tároljunk a pincében, és lehetőleg mi se tartózkodjunk ott felhőszakadás idején. Ha a pincébe, alagsorba, mélygarázsba áramlik be a víz, olyan erős sodrása van, hogy lehet, nem lehet kinyitni egy kifelé nyíló ajtót. A kerti bútoraink, az autónk pótolható tárgyak, az életünk viszont nem pótolható” – mondta a szóvivő. Arra is figyelmeztetett, hogy már egy bokáig érő vízfolyás le tud dönteni a lábáról egy embert, ezért ilyenkor épületben keressünk menedéket, annak is az emeletén. 

Villámárvíz után sokan búvárszivattyúval próbálják eltávolítani a pincében maradt vizet. A 30 centiméternél alacsonyabb vizet azonban még a tűzoltók technológiájával sem lehet kiszivattyúzni, ilyenkor vödörrel, kislapáttal kell dolgozni. „Ezt akkor szabad elkezdeni, ha már megszűnt a víz utánpótlása, különben alámossuk az épületet. Ha végeztünk, érdemes fertőtleníteni a pincét, mert az esővíz gyakran szennyvizet is hoz magával” – mondta Mukics Dániel.

A katasztrófavédelem szóvivője szerint érdemes értékkövető biztosítást kötni az otthonunkra, amely villámárvizek ellen is véd, és fénykép-, vagy videofelvételeket készíteni, hogy később ezt érvényesíteni tudjuk.

Spanyolországban sok embert útközben ért a lezúduló víz, összetorlódó, a sárból éppen csak kilátszó autókról készültek fotók. Vezetés közben érdemes elkerülni a villámárvizet, mert térdig érő víz esetén is kerülhet folyadék a légszűrőbe és a motortérbe, illetve az akkumulátor is károsodhat. „Alacsonyabb – akár egy-két centis – vízfolyásba, állóvízbe sem érdemes belehajtani, mert ilyenkor elmozdulhatnak a csatornafedelek, és a hordalék miatt nem lehet látni, mi van a víz alatt. A katasztrófaturizmust pedig kerüljük el, a károsultaknak és a készenléti szerveknek sincs szükségük bámészkodókra” – figyelmeztetett az OKF szóvivője.

Nógrád és Heves lehet veszélyben

Barcelonában az El Prat repülőtér 1-es terminálját kellett lezárni a lezúduló víz miatt hétfőn, csaknem 60 repülőjáratot kellett törölni. Az utcákat és a lépcsőházakat is elárasztotta az esőzés, a vasúti közlekedést felfüggesztették. A spanyolországi villámárvizekben 223 ember vesztette életét, közülük legalább 202-en Valenciában és környékén. A tengerparti városban múlt hét kedden nyolc óra alatt esett annyi eső, amennyi egy év alatt szokott, ez messze meghaladta az előzetes becsléseket. Hasonló mértékű csapadékra 1966 óta nem volt példa a környéken. Az ország keleti részén ezen a héten is keresik az eltűnteket. A munka oroszlánrészét önkéntesek végezték, a spanyol hatóságokat sok kritika érte a kései és elégtelen beavatkozás miatt. 

Mukics szerint nehéz párhuzamot vonni Spanyolország és Magyarország között, hiszen nálunk évente három-négy villámárvíz van – jellemzően Nógrád és Heves vármegyékben – és nem olyan mértékűek, mint ami Valenciát érte. Utoljára Gyöngyöstarjánban, tavaly június 8-án volt halálos kimenetelű villámárvíz Magyarországon, akkor két ember vesztette életét.

Forrás: hirklikk.hu