Fodor Gábor: aggódunk a mecseki bányanyitások miatt

2007. december 7. 19:25 2007. dec. 7. 19:25

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium aggódva figyeli a Mecsekben tervezett szén- és uránbánya nyitásával kapcsolatos előkészületeket - mondta Fodor Gábor tárcavezető újságíróknak pénteken Pécsett.



A szakminiszter úgy vélte, az ilyen beruházásokat nem kellene helyből aggodalommal szemlélni, mert a gazdasági fejlődést és a környezetvédelem ügyét ma már együtt kezelik, de a bányanyitás olyan vállalkozás, amely általában veszélyt jelent a környezetre.

Ha ezek az előkészületek komolyra fordulnak, azon leszünk, hogy a lehető legszigorúbban vizsgáljuk az engedélyek kiadásának feltételeit - jegyezte meg Fodor Gábor.
A politikus hangsúlyozta: jobban örülne annak, ha inkább megújuló energiák hasznosításával próbálkoznának a térségben, "mert érdemesebb lenne ezeket az irányokat keresni, mint a XIX-XX. századra jellemző energiahordozók táj- és környezetpusztító kitermelését".

A Mecsekben 2002-ig folyt szénbányászat, az uránbánya 1997-ben zárt be. A pécsi Calamites Kft. Nagymányok térségében készül külszíni fejtéssel elérhető mintegy 2-2,5 millió tonnára becsült szénvagyon kitermeléséhez. Ebből évente 100 ezer tonna bányászatát tervezik.

Verbőci József cégvezető korábban az MTI-nek elmondta: a szénre alapozva Nagymányok térségében olyan energetikai mintapark létrehozását is tervezik, amelyen keresztül bemutathatók a szén Magyarországon még nem honos, a fejlett államokban azonban már sikerrel alkalmazott hatékony, környezetbarát, sokoldalú és az Európai Unió által támogatott felhasználásának lehetőségei.

A Calamites a mintapark sikere esetén hozzálátna a mélyebb rétegekben található, 600 millió tonnára becsült máza-váraljai földtani szénvagyon kitermeléséhez, és hasznosításához.

Az uránbányászatban az ausztrál tulajdonú WildHorse Energy Hungary Kft. lát fantáziát. Barabás András cégvezető korábban az MTI-nek elmondta: kedvező feltételek megléte esetén reális esély van rá, hogy 2010-2011-ben újraindul az uránbányászat a Mecsekben.

A vállalat tavaly négy területen, Pécs, Dinnyeberki, Bátaszék és Máriakéménd környékén 2010-ig kapott uránkutatási engedélyt a Pécsi Bányakapitányságtól. A munkálatokra, melyek repülőgépes geofizikai mérésekből és kutatófúrásokból állnak, több milliárd forintot költenek. Az eddigi felméréseik alapján a térségben van akkora uránvagyon, amelyet korszerű, környezetbarát technológiával gazdaságosan ki lehetne termelni.

Forrás: Forrás: MTI