Három órát töltött Floridában Orbán, 15-30 percet kapott Trumptól és másfél órát Musk-tól
Orbán Viktor ráerőszakolta magát Donald Trumpra, aki csak 15-30 percre ült asztalhoz vele. Erről számolt be a Hírklikknek Radványi Miklós, akinek a forrásai azt is megtudták, hogy a kormányfő repülőgépe összesen 3 órát töltött West Palm Beach repülőterén. Az nem igaz, hogy a békéről és a háborúról tárgyaltak, hiszen nem volt előkészített találkozó, plusz Trumpék még nem alakították ki az álláspontjukat sem Ukrajna, sem a Közel-Kelet ügyében, s ehhez nem a magyar kormányfő véleményére kíváncsiak – idézte forrásait a magyar származású konzervatív amerikai közíró, aki korábban nem csak a Kongresszusban dolgozott, de a rendszerváltás után 15 évig ügyvédi irodája is volt Budapesten, ahol olyan cégek magyarországi tervei mellett bábáskodott, mint a Warner Brothers vagy a United Technologies. Nem véletlenül szkeptikus az Elon Muskkal próbálkozó 4iG amerikai tervei (álmai?) megvalósításával kapcsolatban.
„...Tárgyalások nem voltak... Most inkább csak megbeszélés volt... Ha ma két ember, két férfi leül Amerikában vagy akár Amerikában beszélgetni, aligha kerülheti el, hogy a békéről és a háborúról is szót váltsanak” – ezzel Orbán Viktor az RTL-nek nyilatkozva tulajdonképpen cáfolta a saját szóvivője szavait, ugyanis Havasi Bertalan az MTI-nek még úgy fogalmazott, hogy „hétfő délután a floridai Mar-a-Lagóban Orbán Viktor miniszterelnök tárgyalást folytatott Donald Trumppal, Elon Muskkal és Michael Waltzcal”. De nem csak ez az érdekes a miniszterelnök nyilatkozatában, hanem az is, hogy elkente a kérdést, a találkozón volt-e vagy sem szó az Ukrajnával kapcsolatos kérdésekről.
És jól is tette, hogy egy félmosollyal kísért csúsztatással elmismásolta a válaszadást. Ugyanis így legalább nem lehet rásütni a hazugság bélyegét. Merthogy – mint a Hírklikk megtudta – valóban nem volt témája a Trump-Orbán találkozónak sem az ukrajnai, sem a közel-keleti helyzet. Legalábbis erről számoltak be a forrásai Radványi Miklósnak, az amerikai republikánus körökben széles ismertséggel rendelkező, korábban a Kongresszusban dolgozó, jelenleg a reagani elveket követő washingtoni Frontiers of Freedom Intézet alelnökének. Eszerint a minimális időre leszűkített találkozó egyáltalán nem volt előkészítve, gyakorlatilag Orbán erőszakolta ki a látogatást, s így kapott mindössze 15-30 percet Trumptól, aki ugyan jelenleg nagyon elfoglalt, de nem akarta megsérteni azt a politikust, aki az elmúlt években mindvégig nyíltan és harsányan kiállt mellette. A nagyon rövidre szabott megbeszélésen semmi érdemi nem történt, nem is történhetett, hiszen Trump és a csapata egyelőre még nem alakította ki végleges álláspontját az ukrajnai háborúval és a Közel-Kelettel kapcsolatban. Radványi forrásai úgy fogalmaztak, annak a kialakítása nem Orbán Viktoron múlik, nyersen fogalmazva: az ő véleményére ott senki nem igazán kíváncsi.
Mindenesetre a Reuters és a Bloomberg is csak röviden számolt be a látogatás tényéről, s amikor a hírügynökségek rákérdeztek Trumpéknál, mi történt, nem kaptak rá választ.
Radványi forrásai egyébként Orbánnal kapcsolatban egyenesen úgy fogalmaztak, hogy egyre nyilvánvalóbban lassan már visszaél azzal, hogy tud telefonon beszélni a Trumppal, állandóan próbálja magát ráerőszakolni a megválasztott elnökre. Egyszerűen túltolja. Az pedig nem működik, hogy állandóan bejelentkezik, hiszen ez nem az angolszász kultúra része.
Mint Radványi ehhez hozzátette: érdemes megnézni azt a fényképet, amit Orbán tett fel a Facebookra kettejük kézfogásáról: Trump merev arccal nyújtja a kezét, miközben Orbán lakájtempóban mosolyogva néz fel a megválasztott elnökre. (Azt már mi mondjuk, hogy látszik a beállításon és a kép minőségén is, hogy nem hivatalos fotó készült, s az sem lehet véletlen, hogy Trumpék oldaláról nemigen hallani erről a találkozóról.)
A floridai látogatás tehát nagyon rövidre sikeredett. Mint Radványi forrásai megtudták: Orbán repülőgépe mindösszesen három órát töltött a földön a West Palm Beach repülőtéren. Ami – tegyük hozzá – azt is jelenti, hogy nem lehet igaz a HírTV meg nem nevezett sajtóhírekre hivatkozó állítása, miszerint három órán keresztül tárgyalt Trump Orbánnal a floridai birtokán. Merthogy volt egy mintegy másfél órás megbeszélés, amit Elon Muskkal folytatott Orbán és a kíséretében lévő Jászai Oszkár, a 4iG Csoport elnöke. A 4iG bejelentette, hogy a hivatalos egyeztetésen érintették a 4iG műholdprogramja kapcsán a SpaceX felbocsátási szolgáltatásait, további kereskedelmi és technológiai partnerségi lehetőségeket beszéltek át – írta a Portfolio.
A Mar-a-Lago-i villámlátogatás kapcsán egy további „érdekes” nyilatkozat is elhangzott. Nagy Márton, mindenhez IS értő nemzetgazdasági miniszter – a Telex tudósítása szerint – a parlament gazdasági és költségvetési bizottságában azt mondta, hogy kiaknázatlan lehetőségek vannak még az Egyesült Államok és Magyarország gazdasági kapcsolataiban, a magyar kormány pedig „ki fogja játszani a Trump kártyát”. Mit szól ehhez vajon Radványi Miklós, aki nem csak az amerikai politikai életben jártas, hanem 1990 és 2005 között amerikai cégek magyarországi tervei mellett is bábáskodott. Budapesti ügyvédi irodájának – sok kisebb mellett – olyan kliensei voltak, mint a Warner Brothers vagy a United Technologies.
„Ezzel több probléma is akad” – fogalmazott válaszában. Egyrészt az, hogy Donald Trump az, aki meghirdette és képviseli a MAGA-t, ami ugye nem más, mint „Make America Great Again”, azaz „Tegyük ismét naggyá Amerikát”. Aminek pedig nem más a lényege, mint hogy visszacsábítsák, visszavigyék az amerikai cégeket az Egyesült Államokba, hogy amerikai munkaerővel ott termeljenek, ott adózzanak stb. De Magyarország vonatkozásában van még más is – fejtegette. Részben az, hogy a magyar gazdaság, a magyar piac túlságosan kicsi ahhoz, hogy az amerikai cégeknek megérje betelepedni ide. Nem véletlen, hogy azok az amerikai vállalatok, amelyek korábban számítottak, elmentek Magyarországról, mert nem tudnak még nullszaldót sem elérni. De ennél sokkal súlyosabb probléma a hírhedt magyarországi korrupció. Az USA-ban nagyon szigorú büntetést von maga után, ha egy cég, bármilyen formában is pénzt ad, pénzt kap, s az összefonódásokat is szigorúan veszik. A korrupció az USA-ban nagyon komoly szövetségi és állami bűntettnek minősül, amitől mindenki menekül.
„Nagy Márton kijelentése semmi mást nem mutat, minthogy nem csak a politikához nincs semmi érzéke, hiszen mondhat ilyen blődségeket egy gazdasági miniszter?!” – állapította meg Radványi, kiemelve, hogy még véletlenül sem egy ligában focizik a két ország. „Orbán akarná felhasználni Trumpot arra, hogy élénkítse a magyar gazdaságot???” – tette fel a költői kérdést, rámutatva: az Egyesült Államok minden szempontból a világ legerősebb hatalma, miközben Magyarország az egyik leggyengébb nyugati ország. „Először talán meg kellene teremteni a kereteket ahhoz, hogy egy komoly amerikai cég beruházzon Magyarországon” – tanácsolta.
Konkrétan a 4iG esetében sem egyszerű a magyar álomterv valóra váltása. Elon Musk ugyanis több különféle céggel közösen dolgozik, s ezek között van az űrhivatal, a NASA is. Bárminemű együttműködés előtt a 4iG-t úgy átvilágítanák, hogy csak na! Vizsgálni fogják nem csak a korrupciót és a különféle összefonódásokat, hanem azt is, hogy dolgoznak-e kínai és/vagy orosz cégekkel, továbbá, hogy eléggé biztonságos-e ahhoz, hogy kizárják az orosz és/vagy kínai kémszervezetek esetleges behatolását. „Nem úgy van az, hogy Orbán Viktor gondol egyet, kiviszi a 4iG főnökét magával Mar-a-Lago-ba, leülnek Elon Muskkal és ott szépen hármasban eldöntik, hogy mi legyen” – mutatott rá Radványi Miklós, megjegyezve: az Egyesült Államokban a világűr kutatása és hasznosítása nemzetbiztonsági és egyben stratégiai kérdés.