3,5 milliárdos hitel ide vagy oda, nem tudnak róla semmit

2025. március 25. 08:33 2025. márc. 25. 08:33

Az újraindult Volvo-per március 24-i tanúmeghallgatásain a Szekszárdi Ítélőtáblán a bíró elsősorban arra próbált választ találni, hogyan született meg az a 3,5 milliárd forintos összeg, amely a pécsi buszok beszerzési költségeként jelent meg, és amelyre a város hitelt vett fel. A 444.hu beszámolója szerint a kihallgatott tanúk sem tudtak egyértelmű magyarázatot adni arra, hogy pontosan honnan ered ez az összeg.

A tárgyaláson három tanút hallgattak meg: Csizmadia Pétert, aki 2014-ben a pécsi közgyűlés gazdasági és pénzügyi bizottságát vezette, Árki Sándort, a Tüke Busz akkori vezérigazgatóját, valamint Baracsi Lászlót, a cég egykori gazdasági igazgatóját. Vallomásaik alapján továbbra is tisztázatlan maradt, hogy miért éppen 3,5 milliárd forintban határozták meg a hitel összegét, és kik döntöttek erről.

Csizmadia Péter elmondása szerint a hitelfelvétel előzetes engedélyezéséről 2014. december 10-én döntött a pécsi közgyűlés, miután két nappal korábban a bizottsága már megtárgyalta a kérdést. Azonban amikor a bíró kikérte a városházától az erről készült anyagokat, nem találták a hitelfelvételre vonatkozó előterjesztést és határozati javaslatot. Csizmadia ugyan elismerte, hogy politikai egyeztetések zajlottak a döntéshozók között, de állítása szerint ezek nem befolyásolták a bizottság munkáját.

Árki Sándor, a Tüke Busz egykori vezérigazgatója gyakran „nem emlékszem” vagy „nem tudom” válaszokat adott a bíró kérdéseire. Ugyanakkor kiderült, hogy 2014-ben járt a Nemzetgazdasági Minisztériumban egy későbbi vádlott társaságában, ahol állítása szerint közlekedési ügyekről tárgyaltak. A bíró azonban idézte egy másik tanú vallomását, miszerint az NGM-ben azt közölték velük, hogy csak Volvo buszokat vásárolhatnak.

Baracsi László gazdasági igazgató elmondása szerint Árki és egy másik vezető egy hollandiai út után utasította őt, hogy készítsen gazdasági elemzést a buszbeszerzésről, azzal az utasítással, hogy 3 milliárd forintot számoljanak a járművekre és 500 millió forintot egyéb költségekre. A gazdasági igazgató azt is furcsának találta, hogy őt magát nem vonták be az árkalkulációba, hanem csak közölték vele ezt az összeget.

A kihallgatások után is nyitott kérdés maradt, hogy pontosan kik és milyen alapon határozták meg a 3,5 milliárd forintos hitelkeretet, és milyen szerepet játszottak a pécsi önkormányzat akkori vezetői a buszbeszerzési folyamatban.

 

Forrás: 444