Az ÖPE-szindróma: a Tubesről csak lefelé visz az út?

2014. szeptember 22. 19:02 2014. szept. 22. 19:02

Civil volt és megint civil lett a Kővári János vezette Összefogás Pécsért Egyesület. Az ÖPE "elmúltnyolcéve", amelyet a Fidesz rokolyája alatt töltöttek, mégsem telt el nyomtalanul. Szerintük közben is civilek voltak, de ezt a demokratikus ellenzék nehezen nyeli le, és a sajtójuk alapján a Fidesz sem tapsikol, pedig a szakítás nem most kezdődött.



A 2002-es alapítású ÖPE csúcsidőszaka kétség kívül a Tubes elleni ádáz harc volt. A kampány elején tartott kötetlen beszélgetésen is érezhetően ehhez a gyökérhez nyúltak vissza, talán eltúlozva is.

2002-ben önálló jelöltekkel indult az ÖPE a választásokon, majd jött a pécsi civil élet egy jól körülhatárolható szeletét az egekbe emelő Tubes-harc, amiből a Civilek a Mecsekért Mozgalom, Vicze Csilla és Kővári János, meg a nyakukba lokátort nem kívánó pécsiek jöttek ki győztesen.

A pártmentes ÖPÉ-nek azonban itt vége is lett. A baloldal ellenében annyira össze kellett fogni a jobboldali erőkkel, hogy az ÖPE - meg hát a CMM is - úgy maradt.

2006-ban már közösen indult Kővári egyesülete a Fidesszel, 2009-ben támogatták Páva Zsolt polgármesteri jelöltségét, 2010-ben pedig Kővári már a Fidesz - és határozottan nem a pécsi civilek vagy az ÖPE - parlamenti képviselője lett.

Aztán valahogy gyorsan elkezdtek nem stimmelni a dolgok. 2011-ben, egy évvel a mindent elsöprő választások után például Kővárit valahogy elfelejtették meghívni a kertvárosi hajléktalanmelegedő, a Remény Háza avatására, pedig igazán sokat tett érte.

Aztán persze a pártfegyelem meg a lendület csak végigvitte a ciklust, legalábbis a nagy részét.

Kővári János bizony a legtöbbet bírált döntések többségénél a kormányoldallal együtt nyomkodta a gombot a szavazógépen, úgy a Parlamentben, mint a pécsi közgyűlésben.

Megszavazta például a pécsi adóemeléseket, és azt is, hogy a PEAC-ot támogassa a város a PINKK kosárcsapata helyett - amit Iványi Dalma a jelek szerint megbocsátott már, különben nem mosolyogna az ÖPE plakátjairól.

Az egyértelmű, látványos szakítás a hajléktalanügy kapcsán érte utol a pécsi jobboldalt. Kővári János és az ÖPE az ellenzékkel fogott össze, így a Fidesz nem tudta kiseprűzni a jobboldali pécsi média által embertelenül ledegradált hajléktalanokat azokból a városrészekből, ahol a frissen festett padokon nem mutattak jól. A feszültség, ha meg is volt korábban, azóta tapintható, de mondhatnánk úgy is, hogy az ÖPE ezt az alkalmat választotta a teátrális leválásra. Javára legyen mondva: egy jó ügy mellett állt ki az egyesület.

Az, hogy a szakítás fájdalmas, a hírekből, közleményekből jön le igazán. A nagy kérdés, hogy az ÖPE önállósodása kinek fáj igazán, azaz az eddig egyértelműen a Fidesszel szövetkező alakulat kitől vesz el szavazatokat.

Ami egyértelmű: amikor az elmúlt ciklus elbaltázott ügyeiről, kihagyott ziccereiről beszél a baloldal és az LMP, egy ideje a "Fidesz-ÖPE" frakciót emlegetik, holott ez korábban nem volt sikk. Nyilván nem mindegy a civilekkel erősítő, sőt, Cserfainé dr. Kovács Ágnes személyében polgármesternek sem bejáratott párttagot indító MSZP-nek sem.

A nagy vesztese az ÖPE látványos leválásának azonban az LMP lehet, hiszen Kővári János és csapata most még civilebb és még zöldebb, mint valaha, nem is kérdéses, hogy ez éppen a Lehet Más a Politika pozícióját rontja igazán.

Nem véletlen ugyanakkor az sem, hogy a jobboldali városvezetés hírcsatornáin ott ekézik Kővárit, ahol érik, hiszen ciklusokon át az ő emberük, szervezete az ő szövetségesük volt,

így a volt parlamenti képviselő jó pár szavazatot is magával vihet, de hát a válás már csak ilyen, általában ugrik a kocsi, meg a lakás.

Kőváriék kiválása egyértelműen a jobboldal széthúzásának jele, ehhez nem fér kétség, egy szép barátság végét láthatjuk. Ebbe a vonulatba szépen beleillik az ÖPE-jelöltségről lemondó Lengvárszky, aki a PTE kancellári címének egyik aspiránsa.

Az, hogy az ÖPE milyen eredményt tud elérni októberben, és hogy politikai tényező marad-e Kővári, sok minden függvénye. Minden csatornán civilségét és függetlenségét sulykolja, nagy kérdés, hogy hányan tudják igazán elfelejteni neki a Fidesszel sülve-főve együtt töltött két ciklust. Tény, hogy a pécsi közgyűlésben mindig kiállt a civilek mellett, emellett viszont nincs olyan népnyúzó intézkedése a fideszes többségű Parlamentnek vagy a pécsi önkormányzatnak, amelyet ne támogatott volna, legyen szó adókról, trafikokról, vagy magánnyugdíjakról. Október 12-én kiderül, hogy elég volt-e a Fidesztől külön töltött pár rövid hónap és a Tubes-nosztalgia, hogy helyretegye 8 év ma már általa is elítélt pártpolitizálását.

Az is nagy kérdés, hogy mennyire tud kibontakozni a ÖPE így, hogy tavasszal kiszorították a választókerületéből, és a korábban baráti sajtó is ellene fordult, az általa összehívott vitafórumok meg azelőtt torkollnak vitába, hogy megrendezné őket, és nem közben.

És akkor a szakítás pontos oka még ki sem derült, de ahogy a 2011-es hajléktalanmelegedős példa is arra utal: nem kizárólag Kővári óhaja lehetett, vannak olyan hangok is a Fideszből, hogy egyszerűen nem vagy nem mindenki tudott vele együtt dolgozni - ám alighanem ez az a része az ÖPE-sztorinak, amit soha nem tudunk meg.

Kővári figuráját pedig egyre sötétebb színben festi meg a Fidesz Pécsen, sőt, egyre inkább a városvezetés házi-norvégjának, értsd, ellenséges civiljének tűnik.

Legutóbb megtorpedózták az egyik közgyűlési előterjesztést, amelyet az ÖPE elnöke jegyez, mégpedig azért, mert több olyan civil szervezet is pénzt kapott volna, ha elfogadják, amelyeket az egyesület képviselő-jelöltje vezet. Érdekes módon a Fodor Ibolya (a Fidesz egyik kertvárosi jelöltje) vezette KÉK Egyesülettel kapcsolatban nem hogy nem volt ilyen skrupulusa a városvezetésnek, de aki tudott, ott villogott az egyesület sokmilliós házának avatóján. Igaz, azon még Kővári is ott volt.



Forrás: Forrás: Pécsi Stop