Közgyűlés - a képviselők egységesen álltak ki a béke mellett, így emlékeztek az orosz-ukrán háború áldozataira

2022. március 22. 11:50 2022. márc. 22. 11:50

Március 22-én kedden tartja a soron következő közgyűlését a pécsi képviselőtestület. A tanácskozáson 36 napirendi ponttal foglalkoznak majd. A Pécsi STOP élőben közvetíti az eseményeket, írásos összefoglalónk alább olvasható:

11.05:

Péterffy Attila polgármester megnyitja az ülést. A közgyűlésen jelen van az ellenzék két pécsi országgyűlési képviselőjelöltje, Mellár Tamás, és Szakács László országgyűlési képviselők.

Ágoston Andrea (Pécs Jövője – Öt Torony) Pál Ferenc atya prédikációjából idéz, aki nemrég elítélte az ukrajnai orosz agressziót, és egy perces néma felállást kér a résztvevőktől, amivel elítélik az inváziót. Csizmadia Péter (Fidesz) csatlakozik a kezdeményezéshez, azt mondja, a háború minden áldozatára emlékezzenek ezzel az aktussal, és nyilvánítsák ki, hogy a közgyűlés egységesen kiáll a béke mellett. Egy perces néma felállással tiltakozik a közgyűlés az orosz agresszió ellen és emlékezik az áldozatokra.

Érdekes, hogy a fideszes képviselők közül csupán néhányan ítélték el eddig az orosz agressziót nyilvánosan. Kővári János 30 percet késett a közgyűlésről, így ő lemaradt az egy perces néma felállásról.

Napirendi ügyben kért szót Barkóczi Csaba fideszes képviselő, aki elmondta, hogy készítettek egy belváros-térképet Mellár Tamás számára, hogy máskor is idetaláljon, ne csak a választások előtt.

Péterffy Attila: Nem érti, hogy ez miért napirendi téma, de érdemi választ nem kapott, mivel Barkóczi nem tudott értelmes választ adni a kérdésre.

Ingyenes parkolást biztosít a városvezetés az ukrán menekültek számára, elfogadta a közgyűlés a javaslatot.

6. napirendi pont: Pályázat kiírása a Pécs város tanulói és hallgatói díjaira

A Pécs Város Kiváló Nemzetiségi Tanulói és Hallgatói Díja elismerés értékelésének kiemelt részét képezi a helyi nemzetiségi önkormányzat maximum egy oldal terjedelmű ajánlása, mely részletes szöveges indoklást nyújt arról, hogy a pályázó tanulmányi- és versenyeredményeivel, valamint a nemzetiség közösségi életében végzett tevékenységével miként felel meg az elismerés eszmeiségének, és milyen módon járul hozzá annak célkitűzéseihez. A beadott pályázatok minőségének figyelembevételével évente legfeljebb 6 pályázó részesülhet elismerésben. A díjat pécsi nemzetiségi önkormányzatonként legfeljebb 1 pályázó nyerheti el, a pénzjutalom díjazottanként nettó 150 ezer forint lenne.

Nyőgéri Lajos: Ennek a díjnak az odaítéléséről rendelkeztünk, azonban egy pályázatot is ki kell írnunk. Az elismerések adományozása érdekében egy pályázatot kell kiírni, ami évenként egy alkalommal kerül sor. Április 15-ig lehet erre a díjra pályázni. A pályázatokat az ismert csatornákon keresztül hirdetünk meg, illetve a más fenntartók csatornáin is meghirdetésre kerül a pályázati kiírás. A kulturális bizottság dönt a Pécs Város Kiváló Hallgató Díj esetében, a Nemzetiségi és tanulói díjról pedig a Nemzetiségi Tanács döntene és a szeptemberi közgyűlésen ítélnénk oda a díjakat.

Auth István: December 18-án, a nemzetiségek napján kerül átadásra a Nemzetiségi Díj.

A napirendi pontot elfogadták.

7. napirendi pont: Önkormányzat és Intézményei számára villamos energia biztosítására irányuló közbeszerzési eljárás lefolytatása. Vita nélkül elfogadták.

8. napirendi pont: Megállapodás állami földmérési alaptérkép adatbázisának használatáról. Szintén vita nélkül megszavazták.

9. napirendi pont: Mecsek-Dráva Önkormányzati Társulás Társulási Megállapodás módosításának elfogadása. Nagy az egyetértés, vita nélkül elfogadták.

10. napirendi pont: A BIOKOM Nonprofit Kft.-vel kötött közlekedésszervezési közfeladat-ellátási szerződés módosítása. Megszavazta a közgyűlés.

11. napirendi pont: Közfoglalkoztatás tárgyában közfeladat-ellátási szerződés megkötése a BIOKOM Nonprofit Kft.-vel.

A Kulturális Bizottsághoz három támogatási kérelem érkezett.

  • A Pécsi Férfikar Alapítvány szeptember 23-25. között kívánja megrendezni a XXVI. Európai Bordalfesztivált, erre 1,6 millió forint támogatást kért.
  • A Jelenkor Alapítvány 900 ezer forintot kért online tartalmainak népszerűsítésére.
  • A Támasz Alapítvány közösségi házának működtetésére 331 ezer forintot kért.
  • Mindhárom kérelmet támogatta a közgyűlés, de a Jelenkor támogatását ketten nem támogatták és hárman tartózkodtak.

14. napirendi pont: A Csorba Győző Könyvtár által benyújtandó pályázatok jóváhagyása. 

15. napirendi pont: Fenntartható városfejlesztési stratégiák támogatása tárgyú projekt előkészítéséhez kapcsolódó in-house szerződés megkötése a Pécsi Városfejlesztési NZrt-vel (TOP Plusz-1.3.1-21)

Ruzsa Csaba: A határozati javaslat arról szól, hogy lehetővé tegye az ennek a tanácsadói és szakértői munkána az elszámolását. Lefolytak a civil és lakossági egyeztetések. Abban bízunk, hogy a lakossági igények mellet, a szakértői javaslatok is beépülnek, amit legkésőbb a májusi közgyűlés elő tudunk terjeszteni.

A javaslatot elfogadták.

10 perces technikai szünet következik.

Vége a szünetnek, folytatódik a közvetítés.

Péterffy Attila eréjesen rászólt Hári József képviselőre, mivel hangos telefonálással zavarta az ülést.

16. napirendi pont: „Társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztés” program keretében Misina tető fejlesztéséhez kapcsolódó műszaki ellenőri feladatok ellátása III tárgyú megbízási szerződés megszüntetése (TOP-6.1.4-15). Ez egy technikai jellegű előterjesztés, vita nélkül megszavazták a képviselők.

17. napirendi pont: A Diána téri piac rekonstrukciója című pályázattal kapcsolatos döntések meghozatala (TOP-6.1.3-15-PC1-2021-00003). 

Schmuck Roland (Pécs Jövője-MSZP): A projekt hatékony megvalósítása érdekében kéri az előterjesztés támogatását.  Egy kézbe kerül a Diána téri piac tervezésének és majdani kivitelezésének felügyelete. elmondta, jövő nyáron kezdődhet az építkezés.Hozzátette, hogy a piac melletti szökőkutat is megújítják.

18. napirendi pont: Víziközmű hálózatok átalakítása hatékonyságnövelő fejlesztése című pályázattal kapcsolatos döntések meghozatala (KEHOP-2.1.11). 

Ruzsa Csaba, alpolgármester hozzátette, hogy: A pályázatok benyújtásáról kell döntést hoznia a közgyűlésnek. Nincs hozzászólás. Megszavazta a közgyűlés.

19. napirendi pont: Pécs és térsége szennyvízelvezetésének fejlesztése, csatornahálózatának bővítése című projekt kommunikációs tervének elfogadása (KEHOP-2.2.2-15-2021-00168). Szintén vita nélkül fogadták el a napirendi pontot.

20. napirendi pont: Az Új Pécsi Vásárcsarnok megépítése című projekt Támogatási Szerződésének 4. sz. módosítása. 23 igennel elfogadták az előterjesztést.

21. napirendi pont: A Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. szerződésének jóváhagyása. 

22. napirendi pont: Pécs M.J.V. Kertvárosi Óvoda Anikó utcai intézmény áthelyezése kapcsán szükséges döntések meghozatala.

23. napirendi pont: 2022. évi Vagyongazdálkodási koncepció elfogadása.

24. napirendi pont: 2022. évi vagyongazdálkodás irányelveinek elfogadása

25. napirendi pont: A 622 helyrajziszámú önkormányzati tulajdonú ingatlannal kapcsolatos döntések meghozatala.

26. napirendi pont: Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése Pécs Megyei Jogú Város Egyesített Egészségügyi Intézményekkel kapcsolatos fenntartói döntések meghozataláról szóló 112/2021. (II. 23.) számú határozatának módosítása és további fenntartói döntések meghozatala. 

27. napirendi pont: Pénzeszköz átadási megállapodás megkötése az Integrált Nappali Szociális Intézmény fejlesztő foglalkoztatásának pályázati támogatásához. Vita nélkül elfogadták.

28. napirendi pont: Tulajdonosi hozzájárulás a Pécs, Batthyány utca 1-3. szám alatti ingatlanon a Baranya Megyei Szakképzési Centrum által történő beruházás vonatkozásában. Nincs hozzászólás, megszavazták az előterjesztést.

29. napirendi pont: Az Ajtósi Dürer Úti Óvoda Gyermekeiért Alapítvány székhelybejegyzési kérelme.

30. napirendi pont: A Pécs Lyceum u. 7. sz. alatti épületre kötött haszonbérleti szerződés módosítása pályázati megfelelés érdekében.

31. napirendi pont: Az Önkormányzat tulajdonában álló Pécs, Postagalamb utca 23809 hrsz-ú ingatlant terhelő víz- és szennyvízvezetési szolgalmi jog alapítása.

A 29-es, 30-as, illetve 31-es napirendi pontot is vita nélkül fogadták el. Különös a fideszes képviselők hallgatása.

32. napirendi pont: A Magyar Önkormányzatok Szövetsége 10 pontjának támogatása. 

Kapcsolódó: Az önkormányzatiság helyreállításáról fogadott el 10 pontot a Magyar Önkormányzatok Szövetsége.

A 10 pont:

  1. Az új országgyűlésnek az önkormányzatokkal egyeztetett határozatban kell megerősítenie a Helyi Önkormányzatok Európai Chartájának rendelkezéseit, elismerni a helyi önkormányzatokat, mint a demokrácia egyik alapintézményét, a helyi közügyekben való elsődleges kompetenciájukat. Újra alapjogként kell elismerni települések önkormányzáshoz való jogát. Biztosítani kell az önkormányzatok pénzügyi önállóságát és feladataikhoz mérten kell megteremteni települések önfenntartó képességének alapjait.
  2. Az új kormány az önkormányzatokat, az önkormányzatok szakmai és érdekvédelmi szövetségeit fontos partnernek tekinti, intézményesíti és jogszabályba foglalja a rendszeres és tényleges egyeztetési kötelezettségét.
  3. Garantálni kell az önkormányzatok szervezetalakítási és társulási szabadságát. A kormány és az önkormányzatok közös célja a minőségi közszolgáltatások biztosítása. Ezért támogatni, sőt a helyi adottságok figyelembevételével, az önkormányzati feladatok magasszínvonalú ellátása érdekében ösztönözni kell a közös, térségi társulási formában történő feladatellátást.
  4. Az első kormányzati intézkedések között döntést kell hozni a kormány által korábban központosított, elvont feladatok és hatáskörök (így pl. az oktatási intézmények fenntartása, építéshatósági, gyámügyi feladatok stb.) felülvizsgálatáról és visszaadásáról, valamint az ezekhez kapcsolódó igazgatási szakemberek, tulajdonosi jogosítványok, eszközök és pénzügyi források biztosításáról.
  5. A 2022-es költségvetés önkormányzatokat érintő törvényi szabályozása felülvizsgálatának és korrekciójának az új kormány megalakulását követően, két hónapon belül meg kell történnie. Ennek részeként dönteni kell a szolidaritási hozzájárulás jelenlegi szabályozásának átalakításáról, a vészhelyzetre hivatkozva eltörölt helyi iparűzési adó bevételkiesés teljeskörű kárpótlásáról és a 2020-ban elvont gépjárműadó visszaadásáról.
  6. A 2023. évi költségvetés és a költségvetést érintő jogszabályok előkészítésébe az új kormány már vonja be az önkormányzati érdekszövetségeket. A törvényjavaslatok benyújtását megelőzően biztosítani kell a párbeszédhez szükséges szakmai információkat, melyek lehetőséget teremtenek a megalapozott egyeztetésekre és az önkormányzati javaslatok figyelembevételére.
  7. A következő költségvetési év tervezésével együtt - az átláthatóság, és kiszámíthatóság jegyében - kell megtenni az új helyi feladatokat hosszútávon, fenntartható módon finanszírozó forrásmegosztási és állami hozzájárulási rendszerrel összefüggő jogalkotói lépéseket.
  8. A nemzeti felzárkóztatási és fejlesztési célok meghatározásába, valamint az uniós helyreállítási alapok hatékony és transzparens felhasználásába be kell bevonni az önkormányzatokat, a gazdasági és civil- közösségi szereplőket.
  9. Az új kormánynak - az érdekképviseletekkel egyeztetve - fenntartható és értékálló bérrendezést kell végrehajtania, mellyel elismeri az önkormányzati dolgozók munkáját és visszaadja a közigazgatási szakma becsületét az állami és az önkormányzati hivatalokban.
  10. A helyi önkormányzati rendszer továbbfejlesztéséhez és a kormányzati szintű párbeszédhez szükséges szakmai háttér feltételeit is biztosítani kell. A kormány vállaljon felelősséget arra, hogy az országos önkormányzati szövetségekkel közös irányítású szakmai előkészítő, információs és fejlesztő szervezetet hoz létre és hozzájárul annak a működéséhez.

Csizmadia Péter (Fidesz): Kampányeszköznek nevezi a MÖSZ 10 pontját. Kommunista és fasiszta kiáltványnak titulálta a 10 pontot. Szerinte a kormány felszabadította 2010-ben az önkormányzatokat. Azzal vádolja a jelenlegi városvezetést, hogy nem biztosítja az ellenzéki képviselőknek az átláthatóságot. Kiszámíthatatlannak tartja a költségvetést. "Ebben a bolhacirkuszban nem fogunk résztvenni"- zárta hozzászólását a fideszes képviselő.

Péterffy Attila: Szeretném mégegyszer leszögezni, hogy ezt a Magyar Önkormányzati Szövetség szakértői által kidolgozott anyagról beszélünk, nem kiáltványról.Több fideszes polgármester is támogatta a javaslatot. Nem szeretnék Pécs tudatos kivéreztetéséhez asszisztálni.  Azt kéri, hogy kormánytól függetlenül meg kell erősíteni az önkormányzatiságot.

Kunszt Márta (DK): Egyetért Péterffy Attilával, szerinte is vissza kell állítani az önkormányzatok jogait és feladat-, és határsköreit. Nem véletlen, hogy nagyon sok polgármester aláírta ezt a 10 pontot. 

Barkóczi Csaba (Fidesz): Nagy élvezettel olvasta a 10 pontot. Azt tanácsolja Péterffy Attilának, hogy a Pécsi Tudományegyet Politológia szakán hallgasson dr. Pálné Kovács Ilona az önkormányzatiságáról szóló szemináriumán. 

Péterffy Attila: Hadd áruljak el egy nagy titkot, a MÖSZ pont Pálné Kovács Ilonát kérte fel arra, hogy az elmúlt nagyjából 30 évnyi önkormányzati tapasztalatok segítségével készítsen egy átfogó nyilatkozatot. Köszönöm, át fogom adni üdvözletét Ilonának. Köszönöm, de ez megint nem talált.

Kunszt Márta: Helyretette Barkóczi Csabát, hogy ne forgassa ki a szavait. Az önkormányzatiság az egyik lába a demokráciának. Az önkormányzatiság a feladatokat és a forrásokat is elvonta. Az önkormányzatok egy szűkített hatáskörrel dolgoznak, szerény forrásokkal. Vissza kell adni az önkormányzatok hatásköreit és forrásait.

Kóbor József (LMP): 2010 előtt a neoliberális kurzus a feladatokat ott hagyta a városoknál, de forrásokat nem adott hozzá, a Fidesz-kurzus pedig elvette a forrásokat is és a feladatokat is. A járvány alatt egész Európában nem volt példa arra, hogy egy kormány forrásokat vegyen el az önkormányzatoktól, mint Magyarországon. A szubszidiaritás folyamatos leépítése történt. A MÖSZ felhívása egy szakmai, racionális, európai értékeket képviselő anyag.

Ruzsa Csaba alpolgármester: 2023-ra nem lehet úgy ráfutni, ha az önkormányzatok finanszírozása, költségvetésének összeállítása (elvonások, stb.) úgy történik, ahogy az elmúlt két évben. A MÖSZ csak azt kéri, hogy a mindenkori kormányzat üljön le tárgyalni az önkormányzatokkal. Azt kéri a fideszesektől, hogy legalább tartózkodjanak a szavazásnál.

Péterffy Attila: Márki-Zay Péter vállalta, hogy ha ő lesz a kormányfő, tiszteletben fogja tartani ezt a tíz pontot.

Berényi Zoltán (ÖPE-KDNP): siránkoznak, de nincs rá erkölcsi alapjuk, mert az ellenzék megszólalásai lehetőségeit megnyirbálták a közgyűlésben.

Péterffy Attila: ezek szerint nem fog kiállni a pécsiek érdekeiért.

Csizmadia Péter (Fidesz): Önök minden elkövettek a partnerség aláásása érdekében az elmúlt két és fél évben, talán ennek is köszönhető, hogy egyre többen hagyják ott a hajójukat.

Péterffy Attila: szomorú, hogy Csizmadia ennyit tud hozzátenni az önkormányzatiság visszaépítéséről szóló vitához.

Ágoston Andrea (Pécs Jövője – Öt Torony): a fideszes képviselők mindenféléket számon kérnek a városvezetésen, mikor félnek az önkormányzatiságtól, mint ördög a tömjénfüsttől. Nem gondolja, hogy Orbánék, ha nyernek, visszaadnak bármennyit is az elvett önkormányzatiságból.

Berényi Zoltán (ÖPE-KDNP): amiben mi részt veszünk még mindig sokkal fennköltebb, mint ez a kutyakomédia.

Megszavazták az előterjesztést és a határozati javaslatot.

A heves vita után a 33-as napirendi pont következik, amely a Települési Klímavédelmi Stratégia elfogadása.

Barkóczi Csaba (Fidesz): megkérdezte, hogy a Civilek a Mecsekért Mozgalom részt vett-e a stratégia kidolgozásában.

Péterffy Attila: Volt egy nyílt civil fórum, amiről Önnek is tudnia kellett volna, hiszen meghívót kapott, ha kicsit felkészülttebb ezt tudhatná magától is, jó lett volna, ha a város képviseletében ott van a civil fórumon, de nem volt ott. Mindenkinek lehetősége volt megismerni és véleményt alkotni.

Kóbor József (LMP): a klímavédelmi stratégia az európai Green Deal része. 2019 és 2030 között 46-47 százalékos energiamegtakarítást kívánnak elérni Pécsett. Tervben van energiahatékony önkormányzati lakások építése, a zöld tömegközlekedés fejlesztése, komoly fásítási programokra van szükség a városban.

Elfogadták a javaslatot.

34. napirendi pont: A Leőweyért Alapítvány Választókörzeti keretből történő támogatása. Az előterjesztést vita nélkül fogadták el.

35. napirendi pont: Alapítványok Civil keretből történő támogatása. Egyhangúan elfogadták az előterjesztést.

Utolsó napirendi pont, a 36-os, amely "Polgármesteri beszámoló, lejárt határidejű határozatok, átruházott hatáskörben hozott döntések."