Pávát leszavazta a Fidesz, Fodor Ibolya megjelent - erős volt a közgyűlés

2016. október 27. 14:52 2016. okt. 27. 14:52

Faültetés vs. Zöld Főváros, helyi adók, kéményseprés, állatkert - ezek voltak a fontosabb előterjesztések az október 27-ei pécsi közgyűlésen, amelyen Fodor Ibolya is tiszteletét tette - bár nem sokáig. A helyi Fidesz akkora lendületben volt, hogy még Páva Zsolt egyik előterjesztését is leszavazták.

Fodor Ibolya in da house

Történelmi pillanatnak lehettek tanúi azok, akik valami véletlen folytán - munkakedv, kötelező körök - ott voltak az október 27-ei közgyűlés elején: Fodor Ibolya ugyanis tiszteletét tette az ülésteremeben, sőt, ha már ott volt, dolgozni is kezdett.

A közgyűlés elején némiképp belekeveredett a szavazásokba az igencsak lendületes testület: Gulyás Emil (MSZP) a Zsolnay manufaktúra körüli ügyek miatt szeretett volna egy paritásos eseti vizsgálóbizottságot fölállíttatni, az erről szóló előterjesztését akarta napirendre vetetni. A fölvételt megszavazták, ekkor Lovász István bejelentette, hogy ehhez minősített többség kell, ami meg nincs meg, ekkor újraszavaztak, de kiderült, hogy kétszer indult el a szavazógép. Végül, többszöri nekifutás után egy szavazat híján nem került napirendre az eseti bizottság alakításának ötlete.

Fogarasi Gábor (Jobbik) a napirend előtt arról értekezett, hogy ugyan üdvözlendő dolog a pécsi focinak ünnepnapot létrehozni, de elég szerencsétlen azt november 4.-re, az 1956-os forradalom és szabadságarc leverésének dátumára tenni. Az is fájt a képviselőnek, hogy minderről az újságokból kellett értesülnie. Páva Zsolt megnyugtatta, november 5-én lesz az ezzel kapcsolatos ünnepség.

Girán lemond - utódjáról egyelőre nem tudni

Az is kiderült, Girán János fideszes alpolgármester november 16-ig tölti be posztját. Hogy utána ki lesz, egyelőre nem tudni, bár az egyik városházához közeli helyi portál - de azért nem annyira közeli, mint az önkormányzati lap - Decsi Istvánt, a helyi Fidesz közgyűlési frakcióvezetőt látja esélyesnek a tisztségre. Ezzel kapcsolatban vannak fenntartások azért.

Girán lehetséges távozásáról elsőként portálunk számolt be október elsején. Október 3-án aztán az alpolgármester közleményben támasztotta alá értesülésünket. Mint írta, a jövőben inkább szakmai területen fogja segíteni Pécset.

Zöldítés és faültetés

Az első napirendi pontnál (fás szárú növények telekhatárra történő telepítésének kérdése) élénk vita kerekedett: az ellenzékiek szerint elég visszás, hogy miközben Pécs zöld főváros akarna lenni, aközben a zöldítést szűk keretek közt engedik csak a lakosságnak. A Fidesz részéről Haász János szólt, hogy az ellenzékiek nem egyéni képviselők, így fogalmuk sincs, hogy miket mond el a lakosság a fogadóórákon - ezt Keresztes Lóránt (LMP) visszautasította, és módosító indítvánnyal élt.

Kővári János (ÖPE) úgy fogalmazott, nem mindegy, hogy a fától nem látjuk az erdőt, vagy mondjuk mástól, aszfalttól. Némi további vitát követően Keresztes módosító javaslatát a közgyűlés egyhangúlag elfogadta.

Annyira belendült a Fidesz, hogy leszavazta Páva előterjesztését

A kéményseprésről szóló önkormányzati rendeletnél is volt némi szájkarate: az ellenzékiek leginkább arra helyezték a hangsúlyt, hogy ez egy kényszerhelyzet, melybe a kormány lökte a kéményseprőket, és aggasztó az ellenőrzések gyakoriságának csökkentése (ezt Keresztes Lóránt vetette föl egy módosító indítvány kíséretében). Oszoli Dénes, a helyi KDNP doyenje ezt hangulatkeltésnek minősítette, az LMP-s képviselő ezt élesen visszautasította. Sajnos a témában Erb József, Patacs Deák Ference is megnyilatkozott, szerinte azért jó az új módi, mert ingyenes.

Gulyás Emil szerint nem nagyon lehet ingyenesnek nevezni, ha adóforintokból és a fizető szolgáltatók befizetéseiből fedezik a kéményseprést. Az is kiderült, hogy a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz november elsejétől a megyében 245 település fog tartozni, de az átvétel előtt a mostani kéményseprők le fogják ellenőrizni az összes alájuk tartozó kéményt.

Végül némi zavar támadt a fideszes erőtérben, ugyanis a frakció leszavazta a szükséges módosításokat, Páva Zsolt polgármester meg ezen eléggé felbosszantotta magát. (Vélelmezhetően Keresztes módosítóját akarta a Fidesz-frakció leszavazni, csak nagyobb lett a lendület, és ha egyszer a buli beindul...)

A rendeletet a 11 órakor elrendelt szünet után újra elővették, és ezúttal megszavazták a képviselők. A 11 órás szünet után Fodor Ibolya "független" képviselő helye üresen maradt.

Mindenkinek volt pár ötlete az adórendelethez

Az adórendelet módosítása kapcsán - melyről itt írtunk bővebben - Gulyás Emil arról beszélt, az előterjesztés jó, de az is látszik belőle, hogy vannak olyan adófajták, amiket tömegével nem fizetnek be, ami rossz, ezen változtatni kell. Hosszabb távon a képviselő szerint minden helyi adófajtát csökkenteni kellene, hogy újra befektető- és lakosságvonzó településsé válhasson Pécs. Ezzel lehetne ösztönözni a cégeket a betelepedésre, akik a kevesebb adót jobban fizetnék, ezáltal prosperálás jöhetne újra. Cserfainé dr. Kovács Ágnes (Forum Sopianae) szerint még mindig a lakosság és a kkv-szektor viseli a terheket a városban, nemzetgazdasági szempontból jelentős ipari tényező nem nagyon van Pécsen.

Kővári János (ÖPE) a változó idő érdekességére figyelt föl (hogy a Fidesz polgári, de közben államosít, a szocialisták a piacgazdaságban hisznek, holott), meg arra, hogy akik évtizede a városban vannak, azok négyzetméterenként 60 forintot fizetnek telekadóként, míg az ipari parkba nagyon várt multik és egyebek csak 10 forintot kell, hogy fizessenek. Vicze Csilla (ÖPE) a régi ipari parkban lévő osztrák befektetőt adóztatná keményebben, ha nem hajlandó munkahelyeket teremteni. Kunszt Márta (DK) szerint sem jó, hogy a lakosság viseli a terheket, kellene nagyobb befektető. Az idegenforgalmi adó jelentéktelen mennyiségű évek óta, holott növekvő idegenforgalomról lehet olvasni - Miskolcon mégis több ilyen adót szednek be, ami furcsa - tette hozzá.

Gyimesi Gábor (Jobbik) szerint az albérleti adó is olyan, mint a bankadó: azt is továbbhárítják a tényleges lakókra a tulajdonosok. Az is jó lenne, ha nyilvánosságra hoznák az öt legnagyobb iparűzési és építményi adófizető listáját. Decsi István fideszes frakcióvezető méltatta az új rendeletet, szerinte előremutató és méltányos. Az ellenzék szerinte torzítja a valóságot. Páva kifeszített költségvetésről szólt, szerinte nincs realitása tömeges adócsökkentésnek, azt meg nem lehet a törvényesség elvetése nélkül eljátszani, hogy valakinek megemelik az iparűzési, vagy egyéb adóját. A Déli Pari Parkba hamarosan jönni fognak a befektetők, erről a későbbiekben fog beszámolni a városvezetés.

Állatkert: nem ártana szakmai ember sem a vezérkarba

Az állatkert új igazgatójának megválasztásáról szóló előterjesztés bevezetőjében Páva Zsolt úgy szólt, hogy Siptár Dávid nagy tapasztalatra tett szert Borbás Károly előző igazgató mellett, ezért javasolják a kinevezését. (Az 1988-as születésű Siptár idén június óta van az állatkertnél az előterjesztés szerint - a szerk). Gulyás Emil arra volt kíváncsi, hogy lesz-e vezetői szinten olyan valaki, aki az állatkerti szakmához is ért (Siptár ugyanis geográfus végzettségű). Fogarasi Gábor (Jobbik) elmondta, Siptár személyével nincsen bajuk, de a fizetésével és a prémiumával igen (bruttó 650 ezer forint/hó, jövő évtől az éves bruttó bérének 30 százalékát jelentő prémiummal). Csizmadia Péter, a gazdasági bizottság fideszes vezetője elmondta, az állatkerti vezetés középső szintjére kerülni fog olyan ember, aki ért az állatgondozáshoz.

Folyóhitel és Zsolnay - de nem a gyár

Az ebédszünet előtt volt még szó egy jövő évre szóló 3,5 milliárdos folyószámlahitelről, aminek ugyanolyan kondíciói vannak, mint az ideinek voltak. A Zsolnay-családdal történő együttműködési megállapodásról - melyről itt írtunk - kiderült, hogy az leginkább a családtagok névhasználati kérelmekbe történő beleszólási jogáról szól.

Az előterjesztés megszavazása után Páva Zsolt ebédszünetet rendelt el, a Pécsi STOP pedig lezárta közgyűlési tudósítását.