Videón a pécsi ködpaplan
Az Időkép egy egészen látványos videón mutatja meg, hogy a Pécset borító ködpaplan mennyire változott a reggeli órákban. A felvétel lenyűgöző.
A szombati reggel fagyosan indult, az éjszaka során tapasztalható tiszta égbolt és a hidegfront mögött beáramló sarkvidéki eredetű hideg levegő jelentősen lehűtötte a talaj közeli légrétegeket. Ennek eredményeként a szélvédett, gyengén szeles Dunántúli területeken, így Pécs térségében, a hőmérséklet helyenként -9 és -7 Celsius-fok közé süllyedt.
A ködpaplan kialakulásának kulcstényezője a szélcsend és a magas relatív páratartalom. A szél hiányában a talaj közeli légrétegek nem keverednek a magasabb, melegebb légrétegekkel, így a felszíni levegő hőmérséklete tovább csökkenhet. Ahogy a levegő hűl, elérheti az úgynevezett harmatpontot, amely az a hőmérséklet, ahol a levegőben lévő vízgőz kicsapódik. Ez a kondenzációs folyamat finom vízcseppekből álló réteget hoz létre, amely a köd alapját képezi.
Pécs környékén a domborzati adottságok is hozzájárulnak a köd kialakulásához és megmaradásához. A várost körülvevő kisebb dombok, valamint a Mecsek miatt a hideg levegő beszorulhat az alacsonyabb fekvésű területekre, ahol tovább erősödhet a hőmérséklet-csökkenés. A Balaton környékén hasonló folyamatok zajlottak, hiszen a vízfelszínről párolgó nedvesség szintén növeli a levegő páratartalmát, elősegítve a köd kialakulását.
Az ilyen ködpaplanok jellemzően akkor oszlanak fel, amikor a nappali felmelegedés, illetve a szélmozgás elkezdi keverni a felszíni és magasabb légrétegeket, megszüntetve a stabil légállapotot, amely a köd fennmaradását támogatja.
Íme a folyamatokról készült felvétel: