Rendkívüli közgyűlés: terítéken a pécsi akvapark kérdése - videó
A május 31-i rendkívüli közgyűlésen összesen két napirendi pontot tárgyalt a pécsi képviselőtestület, ezek mind a közeljövőben megépülő akvapark kérdésével voltak kapcsolatosak. Elsőkörben a tervpályázati eljárás lebonyolításához szükséges döntések meghozataláról tanácskoztak, ezt pedig a kiemelt sportcélú beruházások és fejlesztések koordinálásával megbízott polgármesteri biztos beszámolója követte. A Pécsi STOP szöveges tudósítása alább érthető el:
Kapcsolódó:
A rendkívüli közgyűlést egy sajtótájékoztató előzte meg, ahol szintén a pécsi akvapark kérdéskörével kapcsolatosan adott tájékoztatást, Péterffy Attila, Pécs polgármestere, Ruzsa Csaba, alpolgármester, valamint Török Ottó, polgármesteri biztos.
A közgyűlést itt lehet visszanézni:
A rendkívüli közgyűlés első néhány percében Bognár László - fideszes képviselő - bejelentette, személyes okokból lemond a mandátumáról, június 10-éve. A Bognár által megüresedett helyre a Fidesz delegál majd valakit.
Ezután kezdődött meg az első napirendi pont vitája, vagyis az akvapark kérdése, azé az akvaparké, amit még hét évvel ezelőtt Orbán Viktor megígért és ami a Modern Városok Program keretein belül valósult volna meg. Eddig annyi történt, hogy az önkormányzat sportcége, a PSN Zrt. még a fideszes városvezetés idején kapott 500 millió forintot a projekt előkészítésére, ennek a munkának a jelentőség részét viszont már a Péterffy-féle városvezetés idején, azaz az elmúlt két és fél évben végezték el. A város most tervpályázatot ír ki, melynek a nyertese készítheti el majd az építési, valamint a kivitelezési terveket. A beérkező pályamunkákból egy 9 fős szakmai zsűri választja majd ki a nyertest, a tervek szerint szeptemberi közgyűlésen beszámolnak a projekt állásáról.
Ennek részleteiről ebben a cikkünkben írtunk:
Az előterjesztés egész pontosan azt írja: a tervpályázat célja a tervező kiválasztása, tervezői pályaművek előkészítése az engedélyes terv előkészítése érdekében. Erre pedig 80 millió forintot különítenek el.
Péterffy Attila az első napirendi pont kapcsán elmondta, bízik benne, hogy konszenzusos döntés fog születni a kérdésben, abban a kérdésben, ami minden pécsi igényét kiszolgálja majd. Ezt követően Török Ottó vette át a szót, aki ismertette az akvapark projekt részleteivel kapcsolatos fontos tudnivalókat, elmondta, Pécsnek már régen igénye egy olyan szabadidős tevékenységre alkalmas létesítmény együttes létrejötte, amely a lakosság és az ide látogatók igényeit maximálisan kiszolgálja.
Közölte, ez egy nagyon hosszú folyamat, hiszen a beruházás értéke nagyon nagy, így ezt nem lehet félvállról venni.
Török Ottó beszámolóját követően Csizmadia Péter vette át a szót, aki elmondta, abban egyetértenek: kell lennie Pécsen akvaparknak. Ezután azonban arról kezdett beszélni, miben nem értenek egyet, azt pedig - szerinte - az értelmetlen pénzszórás.
A képviselő szerint ugyanis az előterjesztés nem a fürdőberuházásról szól, hanem 80 millió forint elköltéséről, ami véleménye szerint pénzszórás. Ezen a ponton közölte: erre az 50-60 milliárdra, amire szükség lenne az akvapark megvalósulásához még sem a magyar kormány, sem pedig az EU nem biztosított még forrást. Ennek ellenére a város most el akar költeni 80 milliót a tervpályázatra. Csizmadiai Péter ezért módosító javaslatokkal él, úgy gondolja a 80 millió forint felhasználásának határidejét meg kell, hogy hosszabbítsa a város. Mint mondja: nem kell siettetni a projektet, hiszen Péterffy a reggeli sajtótájékoztatóján ismerte el, hogy ebben a ciklusban nem indul el az akvapark építése.
Ezt követően Péterffy Attila reagált, aki elmondta, a Modern Városok Program beruházásait a magyar kormány finanszírozza és nem az EU, így nem érti, hogy kapcsolódik ide Brüsszel. Továbbá elmondta: a fideszes politikusoknak tudniuk kell, hogy Orbán és szűk döntéshozói köre akkor hoz döntést, ha világosan látja, mit akar az önkormányzat megvalósítani. A tervpályázatot pedig pontosan ezért írják ki.
Ezután Ruzsa Csaba, alpolgármester elmondta, hogy a tervpályázat kiírása 15 éve előírás, az új vásárcsarnoknál is volt. Ha a Fidesz azt akarja, hogy ne legyen tervezője az akvaparknak, akkor mondja ki.
Erre Csizmadia csak annyit reagált, hogy a vásárcsarnokra megvolt a forrásról a döntés, azt követte a tervezés, azonban arra nem emlékszik, hogy a most kérdéses 60 milliárdról lenne kormánydöntés.
Erre Péterffy Attila úgy reagált, hogy ezek légből kapott, politikai indíttatású érvek. Mint mondja, tízből nyolc pécsi szeretné, ha megépülne az akvapark. Éppen ezért akarnak előre menni az ügyben, lépni szeretnének a tervpályázattal, megmozgatnák az építésztársadalmat. Közölte: nem érti, ebben mi a kockázat.
Ezután Bognár Szilvia kért szót, aki elmondta, a téma eddig is a kampányok zászlóshajója volt, s bár tény, hogy sokan szeretnék, ha megvalósulna, de a fenntarthatóság kérdéses.
Ezután Ruzsa Csaba csak annyit mondott, minél előrébb tart egy projekt a tervezésben, annál nagyobb esélye van a támogatásra.
Ezt követően a fideszes Hári József arról beszélt, az a kérdés, miként lehetne ebben a projektben időt nyerni, hogy a kormánnyal való tárgyalások elkezdődjenek. Beszélt a bizonytalan külpolitikai helyzetről, a háborúról, valamint arról, hogy az új kormány még csak most állt fel, a kormányzat pedig beruházásokat halaszt el.
Erre válaszul Péterffy Attila elmondta, egyfajta engedélt kértek a kormányzattól erre a tervpályzatra, s mivel nem szeretnének időt vesztegetni, ezért gyorsítanának a folyamaton.
Ezt követően Kóbor József vette át a szót, aki arról beszélt, hogy az MVP program során a többi városban jóval több fejlesztés valósult meg, Pécsett pedig az egyetem kapta ezeket a pénzeket. Mint mondta, a város nem tudott a Páva-időszakban mit kezdeni a pénzzel, mert nem voltak előkészített projektek, amiből így végül az egyetem húzott hasznot.
Ezután a momentumos Sajgó György beszélt arról, hogy értelmetlen pénzköltésről beszél a Fidesz úgy, hogy 2016 óta 350 millió ment el a semmire az akvapark kapcsán, mert semmivel nem jutott előbbre a projekt. Most pedig 80 millió forint cirkuszolnak, hogy oda tudjanak menni valamivel a kormányhoz. Közölte, a kormányzati szándékra amúgy sem lehet alapozni, a pécsi stadion megépítésére például megvolt a szándék, amit aztán mégis visszavontak.
Ezután technikai szünet következett, melyről visszatérve Péterffy Attila elmondta, Csizmadia Péter első módosító indítányára, a másikra pedig igennel fog szavazni a Pécs Jövője frackiószövetség, ami aztán meg is történt.
Az első módosító arról szólt, hogy a polgármester kezdeményezzen tárgyalásokat a kormánnyal vagy Brüsszellel a beruházás támogatásáról év végéig. A másik pedig arról, hogy a város kezdeményezzen tárgyalásokat a kormánnyal arról, hogy a 80 millió forint felhasználásának határidejét tolja ki egy évvel.
Ezt követően az előterjesztést és a határozati javaslatot elfogadták.
Ezt követte aztán Török Ottó sportfejlesztésekért felelős önkormányzati biztos beszámolójának a tárgyalása.
Hári József, fideszes képviselő ennek kapcsán elmondta, nem csak azt kellene leírni a beszámolóban, hol tartanak a projektek, hanem azt is, milyen lépések történtek konkrétan a sportberuházások ügybéen. Úgy véli kevés pénzt fordít a város sportra, lobbizzon Török Ottó azért, hogy több pénz érkezzen a pécsi sportra. Mi várható a városi sportcsarnok felújításáról?
Péterffy Attila a válaszában a sportcsarnok kapcsán elmondta, egy épületenergetikai felújításról van szó. Idén nyáron lehet elkezdeni a kivitelezést, de ennél pontosabb időpont nincs, mert a PSN vezetése most egyeztet a csarnokot használó sportegyesületekkel.
Ezután Hári József megjegyezte, hogy Török Ottó rendszeresen lájkolja a Facebook-posztjait, például a halászleves posztját is, ezért ő most erős paprikát ajándékozott neki, majd be is szólt neki: "ha elmész horgászni és aranyhalat fogsz ki, mint most Pécsett, akkor dobd vissza, mert rossz az íze."
A beszámolót végül elfogadták, a közgyűlés ezzel véget ért. A nyári szünet előtti utolsó ülést június 14-én tartják majd.