Szigetvár lakosságát is meghaladja a Dél-Dunántúlon élő aranysakálok száma
Tovább nőtt az aranysakálok létszáma az országban, 2018-ban összesen 7873 egyedet lőttek ki a vadászok. 1995-ben mindössze 6 aranysakál akadt puskavégre, kettőt Baranyában, négyet Somogyban ejtettek el. A 2019-es vadállománybecslés szerint az országban majd 20 ezer aranysakál lehet, az állomány több mint fele a dél-dunántúli régióban él.
Sakál ölt meg egy vizslát december 28-án vadászat közben a Szeged melletti Dorozsma külterületén, a vadállat a kutya torkát kapta el, nekifordult a puskás hajtósornak, majd eltűnt a bozótosban. A vadászoknak esélyük sem volt rálőni a vadállatra, mert más kutyák és hajtók is a területen tartózkodtak - számolt be az esetről a Nimród vadászlap nyomán az Index és több hazai hírportál.
"A dorozsmai eset jól példázza, hogy a sakál kíméletlen ragadozó. A róka csak az irháját mentette volna, azonban a sakált az ember közelsége, a korábbi leállás lövései sem riasztották el. Ereje, bátorsága és agresszivitása sokkal nagyobb, mint eddig hittünk, hiszen a menekülés lehetősége mellett is az ölést választotta. A szelíd, barátságos kutya nem volt számára ellenfél" - írta meg a vadászlap a Facebook-oldalán.
Az Országos Vadászati Adattár (OVA) 2018/2019-es vadászati idényről szóló összesítése szerint 2019-ben 19690 aranysakál élhet az országban. Ebből a legtöbb, 6982 egyed él Somogyban, 2575 Baranyában, 2205 egyed pedig Tolna megyében - ez összesen 11 762 egyedet jelent a dél-dunántúli régóban. A maradék közel 8 ezer egyed az ország másik 16 megyéjében él, a legtöbb ebből a csoportból - 1381 egyed - Bács-Kiskun megyében lelhető fel, míg a legkevesebb - 111 egyed - Nógrádban.
Az összesítés szerint 2018-ban összesen 7873 aranysakál elejtését jelentették a vadászok. A legtöbbet - 2069 egyed - Somogyban terítették le, Baranyában 1502, Bács-Kiskunban pedig 1126 egyed került terítékre. Összehasonlításképp: 2017-ben 5831 egyedet lőttek ki a vadászok az országban.
Az összesítésben szerepelnek a korábbi évek statisztikái is, eszerint 1995-ben az egész országban összesen 6 aranysakált ejtettek el: kettőt Baranyában, négyet pedig Somogyban. Ehhez képest 23 évvel később már a 8 ezret közelíti a leterített vadállatok száma.
Az aranysakál bár ragadozó, mindenevőnek tekinthető, mivel az elhullott állatokat is elfogyasztja, de hüllőket, halakat is elkapja, ha úgy érzi szükségét. Jellemzően 2-5 fős falkában vadásznak, de ha nagyobb az ellátandó alom, akkor már nagyobb állatok utódaira (szarvasfélék, vaddisznó), valamint juhokra is rámennek - a vad- és egyéb gazdálkodók ez utóbbiért nem is nagyon kedvelik a toportyánt. És bár eddig óvatos állatnak ismerték meg a nádi farkasként és csikaszként is emlegetett, egykor őshonos, majd kipusztított, és huszonhárom éve visszatért aranysakált, a dorozsmai eset is azt mutatja, hogy nem annyira ismerik még az emberek ezt a ragadozót.