Bajban az egyetemisták, megugrottak a diákhitel kamatok
Az idei évtől a szabad felhasználású diákhitelek kamata közel 10 százalékra emelkedett.
A Bank360 elemzői szerint a kamatemelkedés már az olcsóbb személyi kölcsönök kamatszintjét közelíti, miközben a kamatmentes munkahitel sokkal kedvezőbb feltételeket kínál a továbbtanulást nem választó fiatalok számára.
Azoknak a hallgatóknak, akik idén vesznek fel szabad felhasználású diákhitelt, már 10 százalékos kamattal kell számolniuk, szemben a tavalyi 7,99 százalékos kamatszinttel. Bár a kizárólag tandíjra fordítható diákhitel továbbra is kamatmentes, a mindennapi megélhetéshez kapcsolódó költségek – albérlet, tankönyvek, élelmiszer – jelentős terhet rónak a diákokra.
Budai Marcell a hallgatói önkormányzatok vezetője az ATV-nek elmondta, hogy az ösztöndíjak évek óta változatlanok, és a diákmunkabérek sem követik az inflációt. A kamatemelésről pedig hiányos volt a kommunikáció, ami sokakat meglepetésként ért.
„A Diákhitel Központ nyilvános tájékoztatása gyakorlatilag nem létezik. Nem volt hírlevél, közösségi média bejegyzés, csak egy alig észrevehető cikk a weboldalon” – hangsúlyozta Budai.
Tompos Márton, a Momentum elnöke szerint az emelkedett kamatok miatt a szabad felhasználású diákhitel már nem jelent valódi segítséget az egyetemisták számára.
„Az albérletárak túl magasak, a megélhetési költségek pedig sok fiatal számára elérhetetlenek ezzel a kamatszinttel” – mondta.
Az egyetemisták gyakran szembesülnek azzal a dilemmával, hogy a hitelfelvétel kockázatai és a megélhetési költségek közötti szakadék miatt tanulmányaikra és alapvető kiadásaikra már nem marad elegendő pénz.