Magyarok tízezrei ingáznak az elfogadható fizetésért

2025. január 18. 13:31 2025. jan. 18. 13:31

Az EU-tagságnak köszönhetően továbbra is magyarok tízezrei élvezik a nyugati munkavállalás lehetőségének előnyeit. Az ingázást a magyar bérek egyre nagyobb lemaradásra hajtja, az osztrák iskolákba ma ötször annyi magyar gyerek jár, mint a 2010-es évtized elején.

„December 1-jétől ingázni szeretnék Győr és Bécs között, heti 4, maximum 5 napot dolgozom, általában hétfőtől csütörtökig. Délelőtt 10-től este 8-9-ig van a munkaidőm. Ha esetleg valakihez tudok csatlakozni, aki hasonló időpontban utazik, az kérem, keressen privátban” – egy tipikus bejegyzés a több mint nyolcezer tagot számláló, Ausztriai ingázók nevű Facebook-csoportból. Nem ez az egyetlen ilyen társaság, számos más online közösség is igyekszik segíteni, informálni az ingázók egyre népesebb tömegét – írja a hvg.hu.

Az ingázás legfőbb oka természetesen a magyar és az osztrák bérek közötti egyre növekvő különbség. A G7 tavalyi számítása szerint az összes Ausztriában dolgozó magyar bérének mediánértéke durván havi kétezer euró, ami – bár az osztrákokét nem éri el – jóval magasabb a magyar mediánnál. Az a hír pedig nemrég rázta meg a közvéleményt, hogy csak minden ötvenedik magyar keresi meg legalább az európai uniós átlagbért. Az unióban az átlagos éves fizetés nettó 23 ezer euró, azaz mintegy 9,5 millió forint, ez havi mintegy 792 ezer forint nettót jelent.


 

Ennek fényében nem meglepő, hogy mind több magyar dönt a külföldi munkavállalás mellett. Azok száma is szembetűnően magas, akik magyarországi lakóhelyüket megőrizve folyamatos mozgásban vannak hazájuk és a célország között. 

A napi ingázók azok, akik mindennap hazamennek aludni. De a KSH meghatározása alapján ingázónak számítanak a napinál ritkábban (például két-három naponta), ám rendszeresen oda-vissza utazók is. A 2022-es népszámlálás adatai alapján 117 ezer magyar állampolgár ingázik külföldre, szinte mindannyian munkavállalás céljából. És nem csak a Nyugat-Dunántúlról mennek sokan Ausztriába.