Sakkjátszmává alakulhat a Fővárosi Közgyűlés

2024. december 17. 14:55 2024. dec. 17. 14:55

A Tisza pártnak hiába van kulcsszerepe a Fővárosi Közgyűlésben, továbbra sem tudják, melyik ujjukat harapják, és a módosító javaslataikról sem nyilatkoztak a Hírklikknek. Zsiga Bulcsú, a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője szerint Magyar Péternek kisebb kockázat lenne ellenezni a költségvetést, aminek az elfogadása így a jövő évre csúszhat. Ezzel azonban erősítenék a Fidesz narratíváját, miszerint a főváros nem működik úgy, ahogy kellene, a vezetés pedig alkalmatlan: késhet a bérek és a rezsitámogatás emelése is.

Budapest 2025-ös költségvetésének elfogadása lesz a Fővárosi Közgyűlés szerdán esedékes ülésének legfontosabb pontja. A tervek szerint 8 százalékkal emelik a fővárosi dolgozók bruttó bérét, és 50 százalékkal a rászorulóknak járó lakásrezsi-támogatást. A költségvetés elfogadására nincs jogszabályban előírt határidő, de Karácsony Gergely főpolgármester ehhez kötötte a béremelést és a rezsitámogatás emelését is. Ha szerdán mégsem tudnak dönteni az ügyben, akkor legkésőbb március közepéig meg kell állapodni, mondta Kiss Ambrus az Énbudapestemnek.

„Karácsony Gergely érdeke és célja, hogy az ellenzék egységfrontot alkosson, és megőrizze azt a képet, hogy képesek lehetnek kormányozni. A Fidesz helyzete a legkényelmesebb, hiszen az a céljuk, hogy a főváros ne működjön jól, ezzel pedig azt a narratívát tudják erősíteni, hogy Karácsony Gergely és az ellenzék – beleértve a Tiszát – alkalmatlan. Ezzel elterelhetik a figyelmet a makrogazdasági helyzetről” – mondta a Hírklikknek Zsiga Bulcsú, a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője. Úgy látja, a fővárosi politika inkubátorként szolgál az országos politikai erőviszonyok alakítására: itt dőlhet el, ki jelöli ki azokat a törésvonalakat, amelyek dominálni fognak a 2026-os választási kampányban.

A főváros 2021 óta nettó befizetője az államnak, vagyis kevesebb támogatást kap, mint amennyit az állam elvon a büdzséből. Az önkormányzat terve ennek megváltoztatására, hogy a kormány által az idén kivetett 89 milliárd forint szolidaritási adóból csak 39 milliárdot fizetnének be. Sára Botond főispán szerint a főváros jövő évi költségvetési terve emiatt jogszabálysértő. A szolidaritási hozzájárulás mértéke miatt az önkormányzat pert is indított az Alkotmánybíróságon, ennek következő tárgyalása januárban lesz. A Moody’s hitelminősítő eközben stabilról negatívra változtatta Budapest besorolását, többek között az uniós források hiánya, valamint az önkormányzat és a kormány konfliktusai miatt. 

Karácsony Gergely még a kevesebb befizetendő szolidaritási adó mellett is feszesnek nevezte a jövő évi költségvetést. Nagyberuházásokból kevés lesz jövőre: az önkormányzat két legnagyobb terve, hogy visszavásárolják a Fővárosi Csatornázási Művek kisebbségi tulajdonrészét, és felújítják a Flórián téri aluljárót. Köztisztasági beruházási program is indul: megújítják az eszközparkot, és lecserélik a köztéri kukákat.

Összenő, ami összetartozik?

A közgyűlésbe 10 képviselőt küldő Tisza Párt elnöke, Magyar Péter korábban az ATV-ben arról beszélt: egyelőre nem döntöttek arról, elfogadják-e a költségvetési terveket, de biztosan lesznek módosító javaslataik. Pártja szavazatai nélkül azonban nincs meg az elfogadáshoz szükséges 16 voks a közgyűlésben, hiszen a Fidesz 10 képviselője várhatóan ellene fog szavazni. A Hírklikk megkérdezte a Tisza Pártot is arról, elfogadják-e a költségvetési tervet, és ha nem, milyen módosító javaslatokat kívánnak tenni. A hét közepén azonban még javában tartottak az egyeztetések, így azt közölték, ezért nem tudnak érdemi választ adni.

Zsiga Bulcsú szerint a Tisza helyzete a legösszetettebb a három oldal közül, hiszen ők szeretnének a Fidesz egyedüli kihívói lenni 2026-ban. Ugyanakkor nincs olyan szakpolitikai profiljuk, ami összevethető lenne a többi ellenzéki pártéval. „Következetlenség lenne a Tisza részéről, ha belemenne az együttműködésbe a Fővárosi Önkormányzattal, hiszen akkor azt mondhatná a Fidesz, hogy összenő, ami összetartozik. A költségvetés elutasítása esetén felvetődhet az is, hogy Karácsony Gergely és a régi ellenzéki pártok úgy próbálják ezt keretezni, hogy a Tisza Párt szaggatja szét a rendszerellenes egységfrontot. A választók viszont egyre inkább Magyar Péterben látják a kihívót, a közvélemény-kutatások alapján már hónapok óta. Magyar Péternek ebben a helyzetben az lenne a kisebb kockázat, ha nem szavazna együtt a városvezetéssel” – mondta az elemző.

A szerdai közgyűlésen nem csak a jövő évi költségvetésről dönthetnek a képviselők, hanem arról is, elvehessék-e a hatóságok az extrém gyorshajtók autóját. A főpolgármester-helyettesek személyéről és a közgyűlés szervezeti működési szabályzatáról azonban csak a jövő évben szavaznak.

Forrás: hirklikk.hu