A nyári szünet előtt utoljára vitáztak a pécsi képviselők
Június 14-én, kedden tartja a soron következő közgyűlését a pécsi képviselőtestület. A tanácskozáson 46 napirendi ponttal foglalkoznak majd. A Pécsi STOP élőben közvetíti az ülésen történő fontosabb eseményeket, írásos összefoglalónk alább olvasható, a közvetítés pedig a YouTube-on is követhető. Az előterjesztéseket, témákat ITT lehet megnézni.
A képviselőtestület legutóbb május 31-én ült össze, ám akkor csupán két napirendi pontot tárgyaltak, amik a pécsi akvapark kivitelezésével voltak kapcsolatosak, erről itt és itt számoltunk be. A mai - nyári szünet előtti utolsó - ülésen egyebek között lesz szó a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft.-vel kapcsolatos döntésekről, a költségvetés módosításáról, valamint a Tüke Busz Zrt. vezérigazgatójának megválasztására irányuló pályázat kiíírásáról is.
A közgyűlés valamivel negyed 10 előtt vette kezdetét, az első néhány percben megállapították a határozatképességet, Péterffy Attila Pécs polgármestere pedig elmondta, hosszú tanácskozásnak néznek elébe.
Ezt követően eskütételre került sor, Péterffy Attila emlékezetett rá, hogy május 31-én Bognár László - fideszes képviselő - lemondott mandátumáról, helyére Musch Zoltánt delegálták.
Ezután ügyrendi kérdésben Kővári János kért szót, elmondta, hogy 88 éves korában elhunyt Debreczeni László, az 56-os forradalom pécsi hőse. A képviselő röviden ismertette Debreczeni életújtát, majd arra kérte képviselőtársait, hogy egyperces főhajtással tisztelegjenek előtte.
Ezt követően Péterffy Attila két örömteli sporthírről is beszámolt, elmondta, hogy a PSN Zrt. országosan nyolcadik helyezést ért el az országos sportegyesületek rangsorában, mindezt úgy, hogy nem részesül kiemelt állami támogatásban.
Majd Barkóczi Csaba (Fidesz) kért szót, felszólalásában azt kérte, hogy a ZSÖK ügyvezetője tervezett leváltásának témáját ne zárt, hanem nyílt ülésen tárgyalják. Erre Péterffy Attila válaszában elmondta, hogy éppen ezt akarta javasolni, mert úgy véli nem indokolja semmi a zárt ülést.
A közgyűlés itt követhető élőben:
Zárt ülés következett.
A zárt ülés után a 2022-es költségvetést módoították. Az előterjesztés értelmében az eredeti költségvetéshez képest 49.6 milliárd forint bevételi és kiadási főösszeg 6.2 milliárddal (12 %-kal) emelkedik, és 55.9 milliárd forintra változik.
Itt Barkóczi Csaba megjegyezte, hogy ebből is látszik, nem igaz az, amit Péterffy Attila a sajtóban nyilatkozik, azaz, hogy a kormány ellehetetleníti várost.
Ezután Csizmadia Péter (Fidesz) módosító indítványokat nyújtott be, úgy vélik a baloldali holdudvarnak jár a forrás, máshol meg megszorításokat vezetnek be.
Csizmadia javaslatai a következők voltak:
- Óvodák költségvetését 200 millióval emeljék meg.
- A Pécsi Kommunikációs Központ számára szánt forrást tegyék át a Tüke Buszhoz a sofőrök bérének emelésére.
- Váljon díjmentessé a házasságkötés Pécsett, 10 millió forintot erre csoportosítsanak át.
Ezután Kóbor József (LMP) szólalt fel, aki azt mondta, kíváncsi arra, hogy a rezsicsökkentés önkormányzati és céges szférában való megszüntetését belekalkulálták-e az idei költségvetésbe.
Ezt követően Ruzsa Csaba elmondta, hogy az idei költségvetés tartalmazza az előző városvezetés által felvett állami hitel miatti törlesztőrészletet, ami 1,7 milliárd forint. Vagyis, ha valaki módosítókat jelent be, annak először is erre a kötelezettségre kell tekintettel lennie, hogy ezt ki tudja-e fizetni a város.Kóbor Józsefnek válaszában elmondta, amennyiben megjelenik az erre vonatkozó jogszabály, akkor tudják a költségvetésbe is beépíteni ezt a változást.Az egész önkormányzati szférában több mint 3,5 milliárdos tételt jelent majd az energiaárak emelkedése idén, azaz biztosan kell majd a költségvetést módosítani, de leghamarabb az őszi első közgyűlésen.
Csizmadia Péter módosító indítványait a közgyűlés elutasította, a rendeletmódosítást pedig a testület megszavazta.
Ez is érdekelhet:
Ezt követően a Szervezeti és Működési Szabályzatot (SZMSZ) módosították. Az SZMSZ-be bekerült a Lakhatási Kerekaszttal, melyről majd egy külön napirendi pont során is lesz szó. Ennek kapcsán többen is azt javasolták, hogyszövegbe kerüljön bele, hogy a lakhatási témával foglalkozó érdekvédelmi szervezeteket is legyenek tagjai a Kerekasztalnak.
Majd a képviselők hosszasan vitáztak a frakciókat és a képviselőket érintő városházi, adminisztratív segítség szabályozásáról, számos módosító indítvány született.
Az előterjesztést Kunszt Márta és Sajgó György módosító indítványának befogadásával a közgyűlés elfogadta.
Ezt követően egy olyan rendeletet alkottak, mely arról szól, hogy az önkormányzati rendeleteket időről-diőre felül kell vizsgálni.
Majd meghosszabbították egy évvel Török Ottó sportfejlesztésügyi biztos megbizatását, aki a munkájáért havi 768.350 forintot kap.
Ezen a ponton Bognár Szilvia megjegyezte: ennek a pénznek lenne jobb helye is és nem érti, hogy Török miként kaphat a polgármesteréhez hasonló díjazást, ráadásul - mint mondja - olyan projektekért, amik nem fognak megvalósulni.
Reakciójában Péterffy Attila elmondta, több sportfejlesztés is előkészítés alatt áll, ezek tekintetében pedig Török Ottó nagyon fontos munkát végez.
Hári József (Fidesz) ezek kapcsáne elmondta: "Nem tartja indokoltnak a Fidesz-frakció ezt a pozíciót. A stadion és a tanuszoda állami projekt lehet, a jégcsarnokot tudomása szerint jegelik majd, az akvapark építése nem fog elindulni ebben a ciklusban. Létezik egy sportügyekért felelős alpolgármester, ott a PSN Zrt., nincs szükség erre a pozícióra. Töröknek elvileg a PSN átalakításában is szerepe van, de szerinte ez indokolatlan. Budapestről ezt hogyan tudja megoldani? Török nem tett le az asztalra még semmit."
Péterffy Attila közölte, nem ért egyet a Hári által elmondottaknak. Barkóczi Csaba pedig ezután új szlogent javasolt a városnak: “Péterffy Attilának a haverok az elsők”.
Ruzsa Csaba az elhangzottakhoz hozzátette: a PSN-nek 270 millióval fog nőni a rezsiszámlája. Ha a PSN megmarad a mai formájában, azt ez a költségvetés nem viseli el, azaz szerkezetátalakítás kell, ezen dolgozik Török Ottó.
Kővári János minderre azt mondta, áramszámlára kellene költeni Török Ottó fizetését. Közölte: ha elvégezték volna a sportcsarnok energetikai korszerűsítését, akkor nem lenne ennyi a rezsiszámla. "Miért nem megy Török helyett Péterffy tárgyalni? Ugyanez lenne az eredménye, mint most, de egy fizetésből meg lehetne oldani. Politikai finanszírozásról van szó. Puch László egyik embere Török Ottó, ő finanszírozta Péterffyék kampányát, ezzel hálálják meg."
Péterffy Attila ezen a ponton azt mondta: "Látom, remegnek, hogy sportfejlesztésben is sikeresek leszünk, remegjenek csak."
Csizmadia Péter (Fidesz) vette át ezután a szót, aki azt mondta: "Ha valaki remeg ebben a teremben, azok nem mi vagyunk, hanem Önök. Egy csőd szélére sodort várost látunk. Török Ottó sem vitte közelebb a várost ahhoz, hogy élhető hely legyen. Miért kell kapkodva kirúgni embereket, miért mennek el vezetők az önkormányzattól? Kezd elfogyni a levegő önök körül. A polgármester a “csokitolvajok” programját valósítja meg."
Barkóczi Csaba pedig közölt, azért nem Péterffy megy tárgyalni Török helyett, mert szerinte őt már sehol nem fogadják. Ruzsa Csaba érvelését pedig nonszensznek nevezte. Péterffy minderre válaszában azt mondta, azért nem ő megy tárgyalni Török Ottó helyett, mert a Fidesz pusztítása nyomán maradt helyzet erőt, energiát és pénzt emészt fel.
Ezután Kővári János azt kérdezte: Miért költenek Török tevékenységére ennyi pénzt, ha nem fogják tudni fizetni a villanyszámlát a PSN-nél?
Hári József pedig azt mondta: megépült korábban a Rátgéber Akadémia és a Dárdai Akadémia is, kíváncsian várja, az új városvezetés mit tesz le sportfejlesztések terén az asztalra.
Az előterjesztést a közgyűlés elfogadta.
Ezek után a ZSÖK-nél tervezett változásokról szavaztak. Ruzsa Csaba itt arról beszél, hogy a ZSÖK közös működtetésére 2016-ban megkötött kormány-város szerződést szeretnék újratárgyalni, az eredeti megállapodás folyamatosan csökkenő állami támogatással számol. Valamint a Cella Septichora felújítását is le kell vezényelni. Mint mondja ezek indokolják egy új vezető kinevezését.
Közölte, egy meglévő igazgató - Hummel Márk üzemeltetési igazgató - ügyvezetővé való kinevezését javasolják, maximum egy évre, ugyanazért a díjazásért, mint amit eddig Bleszity Péter kapott.
A téma kapcsán Barkóczi Csaba elmodnta, 2019 óta három vezérigazgatót meneszettek. "Vincze Balázs után egy századrangú kulturális szervező, majd egy autókereskedő lett a vezető, most pedig egy karbantartó lesz." - mondta, majd azt kérdezte: "Kikérte-e a művészeti tanács véleményét Péterffy erről a döntésről? Mi az oka a gyakori változtatásoknak. Fals indok, hogy újra kell tárgyalni egy 2016-ban lejáró szerződést. Minél lojálisabb embert akarnak a ZSÖK élére állítani, erről van szó. Érdekes neveket lehet hallani, kik vezetik valójában ezt az intézményt."
Erre Péterffy Attila a reakciójában azt mondta, az előterjesztésből világosan kiderül, miért is van szükség a váltásra, valamint közölte: nem érti, miért kellene ezt a művészeti tanáccsal véleményeztetni.
Ezután Bognár Szilvia kért szót s elmondta: 2020-ban legalább két ember pontosan tudta, hogy nem lesz rendben Bleszity Péter kinevezése, ő és Péterffy, csak utóbbi bízott benne, hogy Bleszity engedelmes lesz. Majd közölte, most azért váltják le, mert nem elég engedelmes. Továbbá arról is beszélt, hogy őt alpolgármesterként a polgármester “munkahelyi lelki terror” alatt tartotta, valamint közölte annak idején nem szavazta meg Bleszity kinevezését, de a leváltását sem fogja megszavazni. A volt alpolgármester a pécsi kulturális intézmények állami fenntartásba helyezése mellett érvelt, továbbá aArról beszélt, hogy ő korábban is mindig emellett volt, de Péterffy és Ruzsa azt korábban megakadályozták.
“Ha nem gyakorolt volna kegyet velünk a Fidesz-kormányzat, akkor nagy bajban lennénk” – mondja Bognár Szilvia, aki elmondása szerint nem szimpatizál a kormányzattal.
A polgármester reagált Bognár Szilviának, válaszában azt mondta: "Amikor Ön sajnos az én alpolgármesterem volt, a dolgával kellett volna foglalkozni, és nem mondjuk egy fideszes államtitkárral kokettálni a hátunk mögött. Szerencsére kiderült, hogy a saját párttársai előtt is ordas hazugságokat mondott. Visszautasítja a képviselő összes hazugságát."
Ezután Kővári János azt mondta Péterffy Attilána: "így gondolkodik ön a kultúráról, eszébe sem jut, hogy a művészeti tanács tagjait megkérdezze a ZSÖK vezetőváltásáról. Péterffyék arra hivatkoznak, hogy Bleszity nem találta meg a hangot Horváth Zsolttal, a Pannon Filharmonikusok vezetőjével. Azért nem találta meg, mert a Zsolnay-negyed és a Kodály Központ működtetése teljesen más dolog. Nem az igazgatókon múlik, hogy ezt a helyzetet" Majd közölte, hogy önállü nemzeti kulturális intézménnéy kellene válnia a Kodálynak, de szerinte ez nehéz lesz, hanem megy, ők szívesen segítenek, majd azt mondta: Hoppál Péterrel kellene leülni tárgyalni. Végül azt a kérdést tette fel: "Az a bűne Bleszity Péternek, hogy 450 millió forint plusszal zárta az évet?"
Csizmadia Péter kért ezután szót, felszólalásában azt mondta: "Ebben a vitában minden benne van, ami a Péterffy-kurzust jellemzi. Kipécéznek egy ellenfelet, besározzák, aztán mondvacsinált okokkal karanténba helyezik. Szakmai érvek helyett másokat sértegetnek. Önök sem gondolják komolyan, hogy a ZSÖK vezetője fogja lefolytatni az állammal a tárgyalásokat? Miért egy karbantartó fogja lefolytatni a tárgyalásokat? A Horváth-Bleszity ellentét felemlegetése is nevetséges. A Cella Septichora ügye sínen van, nincs szükség hozzá vezetőváltásra. Ez nyílt megsértése Pécs kulturális és művészeti társadalmának, ő kér elnézést a városvezetés nevében."
Majd Berényi Zoltán tette fel a kérdést: Volt-e egyeztetés a művészeti tanáccsal? amire Péterffy azt mondat: volt, de errő a témáról nem beszéltek. Mire Berényi visszakérdezett: Nem gondolja úgy, hogy egyeztetnie kellett volna velük? Péterffy válaszában azt mondta: nem gondolom úgy.
Majd Barkóczi Csaba kérdezett: a művészeti tanács egy gittegylet, hogy nem keresték meg őket ezzel kapcsolatban? Erre Péterffy azt reagálta: Ha tudná, miért jött létre a művészeti tanács, akkor nem vetné fel ezeket a kérdéseket. Barkóczi újabb kérdéssel felelt: Nem gondolt arra, hogy Kőhegyi Istvánt nevezi ki erre a pozícióra? Erre Péterffy azt kérdezte: Kicsoda Kőhegyi István?
Majd Kővári János szólt, akit azt mondta: A kulturális ügyekért felelős alpolgármester, Zag Gábor véleményére kíváncsi.
Zag Gábor erre úgy felelt, Ruzsa Csaba részletesen elmondta az indoklást. A ZSÖK-ben vannak olyan szakemberek, akik a megfelelő módon képviselik a pécsi kultúrát. Ezután Csizmadia Péter közölte, ez az egyik legszégyenteljesebb előterjesztés idén.
Kővári János pedig azt mondta, minimum pályázatot kellett volna kiírni a pozícióra, hiszen a régió legnagyobb kulturális intézményéről van szó, ezt módosító indítványként be is terjeszti. Ezen kívül még azt is, hogy a művészeti tanács véleményét is kérjék ki a kérdésben.
Végül mindkét módosító indítványt elutasította a közgyűlés, az előterjesztést és a határozati javaslatot pedig a testület megszavazta.
Ezt követően arról tanácskoztak, hogy pályázatot írnak ki a Tüke Busz Zrt. igazgatói posztjának betöltésére.
Ruzsa Csaba alpolgármester a téma kapcsán elmondta, korábban már kiírtak egy pályázatot, ami eredménytelenül zárult, így legkorábban ősszel lehet új igazgatója a cégnek.
Erre Csizmadia Péter úgy reagált, hogy a Tüke Busz korábbi vezetését szétverték, a pályázat kudarc lett, mert mind mondja "senki nem akar önökkel dolgozni." Közölte, hogy a városvezetés által kinevezett vezető Bánkuti István mindenkit megsértett, a közösségi közlekedés pedig a működőképesség határán áll. Egy bizottsági ülésen a vezérigazgató elmondta: szeptemberben a Tüke Busz le fog térdelni. Mint mondja ehhez a menetrendhez több pénzre lenne szükség, vagy a menetrendet meg kéne változtatni, amihez politikai bátorság kellene. Mondandóját azzal zárta, hogy bízik benne, találtak valakit a feladatra.
Kővári János pedig közölte, hogy a tömegközlekedés finanszírozását új alapokra kellene helyezni. "Nem helyes, hogy a tömegközlekedésre szánt állami forrásoknak nem a lakosságarányos részét kapja meg Pécs.Tárgyalni kellene a kormánnyal erről. Ha nem megy, át kell adni az államnak a tömegközlekedést. Vagy piacibb alapokon működő cégbe kellene szervezni a helyi tömegközlekedést az elektromos biciklikkel, elektromos autókölcsönzéssel együtt Grazhoz hasonlóan." - mondta.
Ezután Ágoston Andrea (Pécs Jövője – Öt Torony) kért szót, aki elmondta, hogy a tömegközlekedés mindenütt veszteséges állami segítség nélkül. Ha a várostól a kormány folyamatosan elveszi a lehetőségeket, akkor nem érti, mit kérnek számon rajtuk a fideszesek.
Kóbor József pedig arról beszélt, hogy a Tüke Busz eddigi vezérigazgatója eddig is ideiglenes jelleggel töltötte be azt a pozíciót, természetes, hogy pályázatot írnak ki a posztra. Szerinte tisztességes színvonalon biztosítja a Tüke Busz a szolgáltatást, miközben nincs normatív állami támogatás.
Megszavazták az előterjesztést és a határozati javaslatot.
Ebédszünet!
Vége az ebédszünetnek, folytatódik a közgyűlés.
Elfogadták a "Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata Lakhatási Kerekasztala tagjainak megválasztása és ügyrendjének megállapítása" napirendi pontot.
Szöveges tudósításunk ezennel véget ért. A közgyűlést ezen linken tudja követni: