Közgyűlés: a NER-lovagokat elszámoltató ügyvéd részletesen beszámolt a korábbi fideszes városvezetés sötét ügyeiről

2024. december 10. 18:21 2024. dec. 10. 18:21

A pécsi közgyűlés 12. napirendi pontjában Bodnár Imre, a városvezetés által felkért ügyvéd számolt be a 2019 és 2022 között elvégzett jogi átvilágításokról és az azokhoz kapcsolódó pótmagánvádas, illetve jogi képviseleti eljárások eredményeiről. Az ügyvéd részletesen ismertette az átvilágítások tapasztalatait, melyek több gyanús ügyet is felszínre hoztak a korábbi, fideszes városvezetés idejéből.

 

Szabálytalanságok és eljárások

Bodnár Imre elmondása szerint az országban egyedülálló és rendkívül átfogó vizsgálatot végeztek el, amely során 34 ügyet azonosítottak, ezekből 25 esetben tettek feljelentést. A feltárt ügyek közül 11 vádiratot eredményezett – 9 pótmagánvádas és 2 közvádas eljárást indítottak. Bár több ügy elévülés miatt vagy bizonyítottság hiányában zárult le, Bodnár szerint az eljárások megakadályozták az elévülést, így a jövőben is elővehetők, ha változnak a nyomozati körülmények.

 

Gyanús ügyek: Tüke Busz és a Volvo-ügy

Bodnár külön kitért a Tüke Busz gyanús gumiabroncs-beszerzéseire, valamint a Volvo-ügyre. Ez utóbbi kapcsán elmondta, hogy bár már 2017 óta nyomozás folyt az ügyben, és 2019-ben vádemelés is történt, a cég akkori vezetése nem nyújtott be polgári jogi igényt a közel 600 millió forintos kár megtérítésére. Ez a hiányosság az átvilágítás során derült ki, és azóta a Tüke Busz már megtette a szükséges lépéseket.

 

Ügyvédi díjak és költségek

Az ügyvéd beszámolt arról is, hogy a fideszes városvezetés idején, 2017 és 2019 között a város és gazdálkodó szervei 960 millió forintot költöttek ügyvédi szolgáltatásokra, szemben a 2019–2022 közötti 502 millió forinttal. Az új városvezetés által bevezetett 14 ezer forintos fix óradíj és a teljesítményalapú elszámolás jelentős megtakarítást eredményezett.

Ez a témakör vitát generált a közgyűlésben: Barkóczi Csaba fideszes képviselő vitatta, hogy az óradíj újdonság lett volna, ugyanakkor Bodnár rámutatott, hogy korábban is előfordultak akár 25 ezer forintos óradíjak.

 

Közgyűlési vita és feszültségek

A beszámoló közben feszültség alakult ki a közgyűlésen. Barkóczi Csaba folyamatosan félbeszakította Bodnárt, míg a polgármester figyelmeztette, hogy a kérdéseket a beszámoló végén tegye fel. Csizmadia Péter fideszes frakcióvezető azt javasolta, hogy Bodnár szorítkozzon a pótmagánvádas ügyekre, azonban Péterffy Attila emlékeztette a közgyűlést, hogy a beszámoló az átvilágítás teljes eredményeire vonatkozott.

 

Tanulságok

Az átvilágítás jelentős mennyiségű munkát igényelt – 14 ügyvéd összesen 7281 órát dolgozott, és 1150 oldalnyi jelentés készült. Az ügyek részletei komoly kérdéseket vetnek fel a korábbi városvezetés felelősségével kapcsolatban, különösen a közpénzek felhasználásának átláthatósága és hatékonysága terén.

Bár több ügyben még nem született eredmény, a vizsgálatok rámutattak azokra a strukturális problémákra, amelyek lehetővé tették a szabálytalanságokat. Pécs jelenlegi vezetése elkötelezett abban, hogy az elszámoltathatóságot és a közpénzek tisztességes felhasználását helyreállítsa.