Péterffy Attila szerint a pécsieknek nem kell adóemelésre készülniük

2025. január 9. 11:20 2025. jan. 9. 11:20

Pécs városvezetése gőzerővel dolgozik a 2025-ös költségvetés összeállításán, miközben más hazai nagyvárosok, mint Kaposvár, Debrecen vagy Kecskemét adóemelésekre kényszerülnek. Péterffy Attila polgármester hangsúlyozta: a pécsieket nem érheti hátrány az Orbán-kormány gazdaságpolitikája miatt. Bár a város sikeresen visszafizette a múlt terheit, a kormányzati elvonások miatt szigorú és fegyelmezett gazdálkodásra van szükség, hogy elkerüljék a káosz vagy csőd veszélyét, amelyet a pécsiek már kétszer is határozottan elutasítottak. A 2025-ös év kilátásairól, a város működését érintő tervekről és a politikai kihívásokról Péterffy Attila polgármesterrel beszélgettünk.

2025 januárja van, és a pécsi városvezetés teljes erőbedobással dolgozik az idei költségvetés összeállításán. Péterffy Attila polgármester rámutatott: 2025 az első év, amikor már nem terheli a várost a korábbi, fideszes vezetés által felhalmozott 9,5 milliárd forintos csődhitel törlesztése.

– Az, hogy idén már nem kell 1,75 milliárd forintot hiteltörlesztésre fordítani, jelentős könnyebbséget jelent, amire nagy szükségünk is lesz – hangsúlyozta a polgármester. – Ugyanis a kormány várhatóan 2025-ben már több mint 5,5 milliárd forintot vonhat el a pécsiektől. A szolidaritási adó idén csaknem 670 millió forinttal emelkedik, míg a helyi cégek által befizetett iparűzési adóból akár 900 millió forintot is átcsoportosíthat az állam a Versenyképes Járások Program keretében a környező településekhez. Ez nem csak Pécs problémája, más városok is a helyi adók emelésével próbálják ellensúlyozni a központi elvonásokat.

Péterffy Attila ugyanakkor leszögezte: a pécsiek nem viselhetik a Fidesz-kormány gazdaságpolitikájának terheit. A város úgy kívánja megőrizni pénzügyi stabilitását, hogy közben nem emeli a helyi adókat.

A polgármester kiemelte, hogy Pécs célja, szemben a magyar gazdaságban és a versenypiacon tapasztalható bizonytalansággal, az önkormányzati munkahelyek védelme. A város és intézményei, valamint cégei működésének és stabilitásának fenntartása továbbra is elsődleges fontosságú.

– A központi kormányzat által figyelmen kívül hagyott súlyos bérproblémák megoldása is Pécs önkormányzatára hárul – hangsúlyozta a polgármester.

– Különösen a szociális szektorra gondolok, ahol a központi normatíva már messze nem fedezi az idősekről és elesettekről gondoskodó munkatársak bérét. Ezt is nekünk kell pótolnunk az állam helyett. Ilyen körülmények között elképzelhetetlen, hogy a pécsi közgyűlés felelőtlen döntésekkel szórja a város pénzét – tette hozzá.

Péterffy Attila arról is beszélt, hogy továbbra is prioritás az előző ciklusban elindított önerős fejlesztések, például az útfelújítások és a parkmegújítási program folytatása. – Ehhez azonban két feltételnek kell teljesülnie. Az első a pécsiek széleskörű bevonása és konzultációja, hiszen a közösség érdekei minden politikai célnál előrébb valók. A második pedig az, hogy a közgyűlés tagjai ne szórják el a fontos célokra szánt pénzt. Sajnos azonban már most láthatók olyan törekvések, amelyek ezt veszélyeztetik – figyelmeztetett a polgármester.

Ahogy a PécsMa is írja: Bár az eredeti előterjesztés egy drágán felújítható és nehezen hasznosítható belvárosi lakás önkormányzati felének értékesítéséről szólt, a kormánypárti frakciók a politikai partnereik szavazataival ennek ellenkezőjére kötelezték a várost októberben. Vagyis ahelyett, hogy a fél lakás eladásából befolyó összeget más önkormányzati lakások felújítására fordíthatta volna a város, most a lakás másik felének megvásárlására is ajánlatot kell tennie. Még világosabban: 18,5 millió forint felújításra fordítható bevétel helyett 20 millió forintot költhet a város egy olyan lakásra, amit aztán újabb milliókból újíthat majd fel – csekély reménnyel a megfelelő hasznosításra. – Mi az önkormányzat bevételeit szerettük volna növelni, de a Fidesz döntése alapján ehelyett jelentős kiadásra számíthatunk. Ehhez hasonló döntések vezettek oda tíz évvel ezelőtt, hogy a Fidesz regnálása alatt rövid időn belül kétszer is csődbe ment a város – értékelt Péterffy Attila.

A polgármester hangsúlyozta, hogy az Európai Unió 2021-2027-es ciklusához kapcsolódó fejlesztési projekteken is intenzíven dolgoznak. A projektek előkészítésében kiemelt szerepet kap a pécsiek minél szélesebb körű bevonása.

– 2019-ben elköteleztük magunkat amellett, hogy a korábbi gyakorlattal ellentétben a pécsiekkel konzultálunk, mielőtt egy projektet elindítunk, nem pedig az országos pártközponttal – emelte ki a polgármester. – Az eredmények magukért beszélnek, gondoljunk csak a Meseerdőre vagy a Misina Tetőpontra. Nincs okunk arra, hogy felhagyjunk ezzel a bevált gyakorlattal.

Péterffy Attila arról is beszélt, hogy az előző ciklus egyik kiemelkedő sikere volt Pécs bekerülése az Európai Unió klímasemlegességet célzó NetZeroCities missziójába. A következő lépés már a konkrét projektek megvalósítása, ami jelentős lehetőséget kínál arra, hogy Pécs még élhetőbb és fenntarthatóbb várossá váljon.

 

Péterffy Attila polgármester a Pécsi Nemzeti Színház állammal közös fenntartása érdekében tett erőfeszítésekről is beszélt, hangsúlyozva, hogy a városvezetés számára kiemelt feladat a színház jövőjének biztosítása. Ehhez hasonló prioritásként kezelik a Zsolnay Kulturális Negyed és a Kodály Központ kulturális értékeinek megőrzését, valamint a Harmadik Színház megmentését.

– Meggyőződésem, hogy a politikának nincs helye a művészeti életben – jelentette ki a polgármester. – Ezért az előző ciklusban nem engedtem politikust az általunk létrehozott Művészeti Tanácsba. A pécsi Fidesz egyik első lépése volt 2024 végén, hogy delegált egy képviselőt a tanácsba. Ez rossz irány, hiszen már láttuk, hová vezet, ha a politika szakmai ügyekbe avatkozik.

A polgármester elmondta, hogy az idei költségvetéssel párhuzamosan készül egy jövőt megalapozó program és egy aktuális pénzügyi helyzetkép is.

– Az elmúlt öt évben helyreállítottuk Pécs gazdálkodását, megteremtve az alapot a mostani ciklushoz és a várostérség fejlődéséhez. A gazdasági program számos konzultáció eredménye, amelyen a Pécsi Tudományegyetemmel, az egyházmegyével, a vármegyével és több más partnerrel együtt dolgozunk. Egyre több együttműködési lehetőség körvonalazódik, amelyeket az önkormányzat kész koordinálni – mondta Péterffy Attila.

Ezzel párhuzamosan egy külső, független pénzügyi audit is készül, hasonlóan ahhoz, amelyet 2019-ben végeztettek.

– Fontos, hogy pontosan lássuk a város pénzügyi helyzetét ciklusváltások idején – emelte ki. – A 2019-2024-es időszakot felelősen tudom vállalni.

A polgármester szerint az előző ciklusban nemcsak pénzügyi, hanem erkölcsi értelemben is sikerült Pécset kivezetni a csődközeli állapotból. Ez szigorú, következetes városirányítást igényelt, amelyre most is szükség van, hiszen ez szolgálja a pécsiek érdekeit.

Péterffy úgy véli, hogy a Fidesz hozzáállása nem változott: már a ciklus első ülésein olyan döntéseket hoztak, amelyek korábban csődhöz vezettek. Ráadásul újra bebizonyosodott, hogy a Fidesz és partnerei jobban akarják tudni a civileknél, a helyi közösségeknél és a művészeti szereplőknél, hogy mi a jó nekik.

Az elszámoltatás kérdésében is szembe próbáltak menni a pécsiekkel. Az elszámoltatás költsége körülbelül 100 millió forint volt, de tízszeresen megtérült: közel egymilliárd forintnyi, korábban elherdált vagyon került vissza a közösséghez. Az ügyek vezető ügyvédjének közgyűlési beszámolója rendkívül népszerű lett, ami egyértelmű jelzést adott: a pécsiek elvárják, hogy a gyanús ügyeket következetesen feltárják, és még nagyobb figyelmet fordítsanak a tájékoztatásra.

Arra a kérdésre, hogy kikre utal a Fidesz politikai partnerei alatt, Péterffy Attila az ÖPE mellett a Tiszta Kezek politikai erő vezetőjét és a Mi Hazánk Mozgalom pécsi képviselőjét nevezte meg.

– A szavazásokból jól látszik, hogy ezek a szervezetek többnyire a Fidesz-KDNP-ÖPE-frakcióval együtt szavaznak, és valószínűsíthető, hogy ezt bizonyos előnyökért vagy pozíciókért teszik – fogalmazott Péterffy. – Ez különösen olyan érthetetlen ügyeknél tetten érhető, mint az új malomvölgyi futókör. Az általunk javasolt módosítások minden pécsinek előnyösek lettek volna, mégis novemberben indoklás nélkül elutasították őket, hogy aztán decemberben ugyanazt végül megszavazzák.

Péterffy Attila polgármester úgy véli, hogy azoknak a partnereknek, akik a Fidesszel ilyen szoros együttműködést folytatnak, előbb-utóbb számot kell adniuk erről a saját választóik és a pécsi közösség előtt.

Arra a kérdésre, hogy mit gondol a Magyar Péter vezette Tisza Párt országos térnyeréséről, Péterffy elmondta: kíváncsian várja, milyen ajánlattal áll elő a Tisza Párt 2026-ban az önkormányzatiság, a demokrácia és a szabadság megerősítésének érdekében.

A polgármester arról is beszélt, hogy egyre több pécsi fordul hozzá aggódva.

– Civil szervezetek képviselői és a kulturális-művészeti élet szereplői is jelezték, hogy az új közgyűlés megalakulása óta aggasztó jeleket tapasztalnak saját területükön – mondta Péterffy. – Sokan attól tartanak, hogy visszatér a 2019 előtti korszak és azok a szereplők, akik akkor irányították a várost. Mindenki emlékszik arra, hogy milyen Pécset hagytak hátra: egy olyan várost, ahol a cégvezető élettársának rokonai „szivattyúzták”, és baráti ügyvédek költötték el a pécsiek pénzét letéti számlákról.

Hozzátette, hogy azok a politikai szereplők, akik most ismét hatalomba igyekeznek, néhány éven belül kétszer is csődbe juttatták a várost.

– Ne felejtsük el azt sem, hogy ugyanezek az emberek olyan módszereket alkalmaztak, amelyek az ötvenes éveket idézik: civil szervezeteket rekesztettek ki és bélyegeztek meg, amiért mind a mai napig nem kértek bocsánatot. 2019-ben és 2024-ben a pécsiek többsége nemet mondott erre a régi világra. Ezek az eredmények egyértelműen azt mutatják, hogy Pécs lakói egy demokratikus, elszámoltató és elszámoltatható városvezetést akarnak. A mi felelősségünk, hogy ezt az igényt a jelenlegi ciklusban is maradéktalanul teljesítsük – jelentette ki a polgármester.

Mi a pécsiek többségi akarata?

Minden politikai erő a pécsiek többségi akaratára hivatkozik, de az adatok mást mutatnak. Az önkormányzati választásokon leadott szavazatok – beleértve a szeptemberi megismételt szavazást a 15. körzetben – alapján a közgyűlésbe bejutott négy kisebb szervezetre összesen 19 639 voks érkezett. A Fidesz-KDNP-ÖPE társulásra 44 994-en szavaztak, míg a Péterffy Attila Pécs Jövőjéért Civil Egyesületre 51 867-en.

 

Forrás: PécsMa