Több kérdésben is dűlőre juthatnak ma - ülésezik a pécsi közgyűlés

2025. január 23. 08:47 2025. jan. 23. 08:47

Az előterjesztésekből úgy tűnik, az elmúlt hetek egyeztetései talán eredményre vezettek. A decemberben a Fidesz szája íze szerint módosított szervezeti és működési szabályzatot módosíthatják: hét helyett kilenc bizottság jöhet létre, amelyek tagjait is megválaszthatják a nap folyamán.

Sajtóinformációk szerint a közgyűlés erőviszonyainak megfelelő elosztásban egyezhettek meg a testületbe jutott politikai erők. Tanácsnokokat is választhat a közgyűlés: az előterjesztés szerint a hatból négy pozíciót a Fidesz-KDNP-ÖPE szövetség ad, egyet a Péterffy Attila féle tömb, egyet pedig a kis pártok kapnak. Itt az aránytalanságot az magyarázhatja, hogy a Fidesz az egyeztetéseken úgy érvelt: Péterffy jelöltjei lettek az alpolgármesterek, de a választás döntetlen közeli eredménye indokolja, hogy a tanácsnoki rendszer egyfajta ellensúlya legyen a városvezetésnek.

Ha elfogadja a közgyűlés Péterffy Attila szmsz-módosítási javaslatát, akkor csökkenhet a decemberben jelentősen – többek szerint irreális mértékben – megemelt képviselői díj, a településrészi testületek száma eggyel nőhet, utóbbiak működési keretének pontosabb meghatározására pedig ideiglenes bizottságot hoznának létre.

Az ülés 9 órakor kezdődik, a főbb történéseket szövegesen, élőben közvetítjük. A PécsTv élő közvetítése ITT lesz elérhető.

9:25-kor Péterffy Attila megnyitotta az ülést, amely egyperces néma felállással kezdődött, tisztelegve a nemrég elhunyt Mácsai Antal tűzoltó ezredes és Tresz Zsuzsa jelmeztervező emléke előtt.

A Fidesz és az ÖPE képviselői több előterjesztés napirendről való levételét kezdeményezték. Barkóczi Csaba (Fidesz) különösen egy előterjesztést akart levenni, amely azonban Ruzsa Csaba alpolgármester és Csúcs Zoltán, a PVF Zrt. vezérigazgatója szerint közel 30 uniós (TOP Plusz) fejlesztési pályázat beadását veszélyeztette volna. Barkóczi ragaszkodott a levételhez, de Fürj Csaba és Ágoston Andrea arra kérték a képviselőket, hogy gondolják át döntésüket a város érdekében. Csizmadia Péter (Fidesz) hangsúlyozta, hogy az új képviselők igényei miatt szükséges további egyeztetés, és javasolta, hogy hívjanak össze rendkívüli közgyűlést.

Péterffy Attila közölte, hogy a március 31-i pályázati határidő módosítására irányuló kezdeményezést az illetékes minisztérium elutasította. A közgyűlés végül nem támogatta az előterjesztés levételét, és egyórás vita után elfogadta a napirendet kisebb módosításokkal.

A zárt ülésen az önkormányzati cégek felügyelőbizottsági tagjait és könyvvizsgálóit választották meg. A nyílt ülés első pontjaként a szervezeti és működési szabályzat (SZMSZ) módosítása következett.

Az SZMSZ-módosítás főbb pontjai:

  • A bizottságok számát hét helyett kilencre emelik.
  • Ideiglenes bizottság jön létre a településrészi testületek megalakulásának szabályozására.
  • A Művészeti Tanács tagjainak száma nyolcra nő, és az elnököt a tagok választják.
  • Az alpolgármesterek közül kettőt külső, egyet pedig képviselői körből választanak főállásúként.
  • A képviselői tiszteletdíjak maximumát csökkentik, a tanácsnoki titkárok fizetésének alapja pedig a garantált bérminimum lesz.

A módosításokról élénk vita alakult ki. Csizmadia Péter kompromisszumos megoldásnak nevezte az SZMSZ-t, míg Talabér Ádám és Berényi Zoltán a településrészi testületek létrehozásáról fejtették ki véleményüket. Talabér Mecsekszabolcs önállóságát szorgalmazta, de javaslatát elutasították.

A közgyűlés a tiszteletdíjak csökkentését, a bizottsági struktúra módosítását, valamint a településrészi testületekhez kapcsolódó ideiglenes bizottság létrehozását is megszavazta. Végül a szervezeti és működési szabályzatot egyhangúlag elfogadták.