Uniós pénzek sorsa: újabb politikai csörte Pécsett
Fideszes és ÖPE-s képviselők több előterjesztés levételét kezdeményezték a napirendről. Barkóczi Csaba (Fidesz) egy olyan előterjesztés visszavonását javasolta, amely Ruzsa Csaba alpolgármester és Csúcs Zoltán, a PVF Zrt. vezérigazgatója szerint veszélyeztetné közel 30 uniós (TOP Plusz) fejlesztési pályázat határidőre történő benyújtását (határidő: március 31.). Barkóczi továbbra is ragaszkodott az előterjesztés levételéhez.
Bognár Szilvia rendkívüli közgyűlés összehívását javasolta a kérdés megvitatására.
Fürj Csaba arra kérte a fideszes képviselőket, hogy legalább a szakemberek véleményét vegyék figyelembe. Ágoston Andrea hangsúlyozta, hogy az előterjesztés célja az uniós pénzek elnyerésének biztosítása, és józan belátást kért a képviselőktől.
Barkóczi Csaba azzal védekezett, hogy riogatás helyett érdemi egyeztetést kérnek, mivel nekik is lehetnek javaslataik. Fürj Csaba viszont azt hangsúlyozta, hogy Barkóczinak korábban is lehetősége volt projektötletek előterjesztésére, amit nem tett meg, most pedig a már kidolgozott projekteket próbálja „kukázni”.
Csizmadia Péter (Fidesz) szerint az új képviselők miatt új igények merültek fel a városrészek fejlesztésére vonatkozóan. Úgy véli, néhány hetes halasztás nem veszélyezteti a pályázatokat, és jelezte, hogy készek részt venni egy rendkívüli közgyűlésen.
Péterffy Attila elmondta, hogy kezdeményezték a beadási határidő módosítását, de az illetékes minisztérium ezt elutasította.
A közgyűlés végül nem szavazta meg az előterjesztés napirendről való levételét, és egyórás vita után némi módosítással elfogadta a napirendet.
Ezt követően zárt ülést tartottak, amelyen többek között az önkormányzati cégek felügyelőbizottsági tagjait és könyvvizsgálóit választották meg.
Az első nyílt napirendi pont az önkormányzat SZMSZ-ének módosítása volt. Péterffy Attila részleges kompromisszumot jelentett be: az előterjesztés több ponton figyelembe vette a megbeszélt módosításokat, de hangsúlyozta, hogy a Fidesz oldaláról kevés nyitottság mutatkozott.
A főbb változások:
- A bizottságok számát hét helyett kilencre növelik.
- Ideiglenes bizottság alakul a településrészi testületek megalakulásának szabályozására.
- A Művészeti Tanács tagjainak száma nyolcra emelkedik, a tagok közül választják meg az elnököt.
- Az alpolgármesterek szabályozása módosul: két főállású nem képviselő alpolgármester mellett egy főállású képviselői alpolgármester választható.
- A képviselői tiszteletdíjak maximumát a polgármesteri illetmény alapdíjának 90%-ában határoznák meg.
Csizmadia Péter szerint a kompromisszumos megoldás azt mutatja, hogy a pécsi baloldal is képes engedményekre, és reményét fejezte ki a pártérdekeken való felülemelkedés iránt.
Talabér Ádám (Mindenki Pécsért Egyesület) fontosnak tartotta, hogy a településrészi testületek minél előbb megalakuljanak, és javasolta, hogy Mecsekszabolcs váljon le Somogy-Vasas-Hirdről, mivel önálló identitással rendelkezik.