Beer Miklós „lubickolt” az életében, amelyről most könyv jelenik meg
László Ágnes újságíró könyvet írt Beer Miklós püspökről. A kötet alcíme „Egy hiteles ember”. Beer Miklós a KlikkTV Mélyvíz című műsorában elmondta, hogy őt egy kicsit zavarja ez a cím, mert nagy felelősséggel jár, méltóvá kell válni rá. Kérdésre reagálva kifejtette, hogy hitelesnek lenni legegyszerűbben úgy lehet, ha az ember úgy él, ahogy mondja. „Katolikus püspökként ez a feladat minden nap előttem van, próbálok eszerint élni és cselekedni.”
Beer Miklós nem megfelelni akar elvárásoknak, hanem úgy élni, ahogyan kell. Igyekszik odafigyelni arra, ha kritikát fogalmaz meg, hogy az ne legyen sértő. „A párbeszéd kultúráját akarjuk művelni, egymás tiszteletben tartásának a kultúráját” – ennek mentén próbál véleményt formálni.
László Ágnes a KlikkTV Mélyvíz című műsorában arról beszélt, az emberek vágynak arra, hogy valaki hitelesen beszéljen, hogy tudják, kinek hihetnek, el tudjanak igazodni a világban. „A püspök úr évtizedek óta híres arról, hogy nyíltan és őszintén beszél arról, amiről kérdezik, sőt arról is, amiről nem kérdezik, de van véleménye róla. Legyen az egyházi, vagy világi kérdés.” Ebből a könyvből kiderül, hogy emiatt nem fogják a vállát megveregetni, de nem is ez volt Beer Miklós számára a lényeg. Az újságíró számos olyan dologról is megkérdezte a püspököt, amiről korábban nem beszélt. Arról is szó van a könyvben, hogy működik az egyházi bíróság, mert ez rengeteg katolikus embert érint, például amikor el akar válni valaki. Felmerül a cölibátus, a papi nőtlenség, a szerelem hiánya is a könyvben, vagy az, hogy a püspök sok mindenben nyílt a változásokra, de például abban nem, hogy egy nő is lehessen pap. Beer Miklós úgy érzi, ez nem fér bele az ő értékrendjébe, a nőknek máshol van a helyük.
A könyv eredetileg már 2020-ban megjelent volna, rengeteg interjú készült hozzá, volt, hogy minden hónapban találkoztak. Ez az első könyv, amely megjelenik Beer Miklósról, s a püspök nehezen mondott igent a felkérésre, mert nehezen élte meg óriási népszerűségét a hazai közéletben. „Nem szeretek szerepelni, de ha kérdeznek, szívesen elmondom a véleményem, és szívesen megyek el oda, ahova meghívnak, ezért szerepelek sokat a televízióban, rádióban.” László Ágnes szerint ez a könyv mindenkinek tetszeni fog, aki kedveli Beer Miklóst.
A kötetben aktuálpolitikai kérdések is felmerülnek, amire szintén őszinte választ adott a püspök. Beer Miklós kicsit elégedetlen azzal, ami Magyarországon a rendszerváltás óta történt, szerinte ennél sokkal többet el lehetett volna érni. A parlamenti kétharmados többséggel pedig a demokrácia egy fontos pontja szakadt meg, eltűntek a fékek és ellensúlyok, nincs párbeszéd a Parlamentben, nagyon elszakadt egymástól a két parlamenti pólus – vélte Beer Miklós. A püspök az egyház helyzetével is elégedetlen, hitelesebb is lehetne az egyház, fejlődhetne, mehetne előre, meg kellene hallgatni egymást. Úgy gondolja, hogy egyszer eljut majd a katolikus egyház oda, hogy eltörli a cölibátust. Mint mondta, szomorúsággal és mély fájdalommal követi azokat a híreket, melyek pedofil papokról szólnak, és nagyon várja, hogy végre bocsánatot kérjen minél több püspök és felelősséget vállaljon. Ő már ezt megtette, és hiszi, hogy Ferenc pápát kell követni ebben, aki szerint „nincs pardon”.
Beer Miklós úgy érzi, ha újrakezdhetné, ugyanezt a „pályát” választaná. Úgy fogalmazott, hogy színes, gazdag élet van mögötte, melyben végig „lubickolt”.