Kormányváltás kell a magyar-lengyel kapcsolatok helyreállításához

2024. december 27. 07:45 2024. dec. 27. 07:45

Szégyen és gyalázat a lengyelek és a magyarok ezeréves kapcsolatát így felrúgni – mondta a Hírklikknek Gordon István Lengyelország-szakértő a Romanowski-ügyről. Úgy látja, nem csak a két állam kapcsolata romlott meg, hanem a hétköznapi embereké is, elsősorban a magyar kormány oroszbarátsága miatt. A lengyel lapok arról cikkeznek, hogy a korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított lengyel politikus Putyin kiszolgálójának az országába menekült.

A magyar kormány politikai menedékjogot adott Marcin Romanowskinak. Orbán Viktor ezt egy december 10-ei, zárt körű vacsorán jelentette be, a sajtóban pedig múlt csütörtökön jelent meg a hír. Gulyás Gergely még aznap hosszan bírálta a Mandinernek a lengyel kormányt, és arról beszélt, hogy – szerinte – jogállamisági válsághelyzet van Lengyelországban. A korábbi lengyel igazságügyi miniszterhelyettes ellen európai elfogatóparancs van érvényben, többek között szervezett bűnözői csoportban való részvétellel, közpénzekkel való visszaéléssel és hűtlen kezeléssel is vádolják, amivel összesen 10,7 milliárd forintnak megfelelő kárt okozott a lengyel költségvetésnek. A rá bízott lengyel Igazságügyi Alapot a gyakorlatban pártkasszaként kezelte.

„A politikus nem jelent meg a parlamenti vizsgálóbizottság előtt, pedig kötelessége lett volna. Ha háromszor nem jelenik meg, és nem tudja igazolni, akkor a rendőrség elővezeti: ezt nem várta meg és Magyarországra jött" - mondta a Hírklikknek Gordon István diplomata, Lengyelország-szakértő.

A lengyel külügyminisztérium ellenséges lépésként értékelte a magyar kormány által nyújtott menedékjogot, bekérette Magyarország varsói nagykövetét, és visszarendelte Lengyelország budapesti nagykövetét, Sebastian Kęcieket is Varsóba. Úgy látják, egy uniós tagállam sem mentesülhet az európai elfogatóparancs végrehajtásának kötelezettsége alól, és azt ígérték, az Európai Bizottság eljárását fogják kezdeményezni Magyarország ellen. 

„Szégyen és gyalázat két nép ezeréves kapcsolatát így felrúgni. Nem csak politikai kérdésről van szó, a kapcsolat nem csak országok vezetői, kormányok, pártok között romlott meg ilyen tragikusan, a hétköznapi emberekre is hat. Ez belátható időn belül nem hozható helyre, de bízzunk abban, hogy előbb-utóbb megváltozik a helyzet" – magyarázta Gordon István.

Lengyelországban komoly belpolitikai botrányt okozott az ügy. Az egyik legnagyobb lengyel lap, a Gazeta Wyborcza főszerkesztője szerint a konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt más politikusai is Magyarországra menekülhetnek a jövőben. A magyar kormány részéről is elhangzott már, hogy nyitottak erre. Sőt, Gordon elmondta: több lengyel lap úgy számolt be a Romanowski-ügyről, hogy a bűnöző Putyin kiszolgálójának országába menekült: nem írták le Magyarország nevét, de így hivatkoztak rá. 

A lengyeleknek nem tetszik az oroszbarátság

A magyar-lengyel kapcsolat már Orbán Viktor szerint sem a régi. Szerinte a lengyel igazságügyi miniszter brutálisan megtámadta a magyar kormányt, amikor azt mondta, Magyarországnak kormányváltás nélkül nehéz lesz visszatérnie a jogállamiság útjára. Az orosz-ukrán háború értékelése is konfliktust okozott már Lengyelország és Magyarország között: előbbi egyöntetűen támogatta az Európai Unió szankciós politikáját Oroszországgal szemben. „A lengyelek nem kedvelik az oroszokat, ez néha gyűlöletbe csap át. A Putyinnal való szoros kapcsolat, a magyar vezető politikusok gyakori moszkvai útja, a külügyminisztériumok szoros együttműködése, a kémügy a lengyelekhez is eljutott, és elkezdte hűteni az állami szintű magyar-lengyel viszonyt. A tavalyi lengyel parlamenti választások előtt már élesen hallatszottak olyan hangok, hogy minden kapcsolatot meg kellene szakítani Magyarországgal, mert a magyarok az oroszokat támogatják" – emlékeztetett Gordon István.

Ráadásul, a jelenlegi lengyel kormány együttműködik Brüsszellel, emiatt az Európai Bizottság megszüntette Lengyelországgal szemben a hetes cikk szerinti jogállamisági eljárást, és feloldották az uniós forrásaik befagyasztását is.

„Donald Tusk és Orbán Viktor nem igazán ettek egymás tenyeréből, nem kedvelték egymást, a viszonyuk pedig kifejezetten barátságtalanná vált az utóbbi években. Tusk elismerte, hogy nem jó a viszonya a magyar kormányfővel, de az Európai Unió megköveteli tőlük, hogy olyan kapcsolatot alakítsanak ki, amely előnyös mindkét ország számára, és hozzátette, hogy mindent meg fog tenni ennek érdekében. Tusk egy reálpolitikus, és nem az érzelmei, indulatai vezetik, ezért valószínűsíthető, hogy ha megfelelő fogadtatásra találna Magyarországon, akkor meg is valósítaná" – idézte fel a szakértő.

Gordon azonban egészen biztos abban, hogy a lengyel-magyar kapcsolat megromlása nem végleges. Ha bármelyik országban kormányváltás történik, abban a pillanatban javulhat a helyzet, de úgy látja, tökéletes kapcsolat belátható időn belül nem alakítható ki.

Megtörtént már máskor is

Nem ez az első hasonló ügy az Orbán-kormányok ideje alatt. Néhány éve a szintén bűncselekménnyel vádolt korábbi észak-macedón miniszterelnököt, Nikola Gruevszkit a magyar állam segítségével hozták Magyarországra és szintén politikai menedékjogot kapott. A hírek szerint azóta is itt él.  


A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2024. január 21-i adása itt nézhető meg: 

Forrás: hirklikk.hu