Egymilliós minimálbér: Magyar Péter figyelmen kívül hagyott valamit, vagy talán nem is tudott róla – figyelmeztették a vállalkozók
Magyar Péter és a Tisza Párt luxemburgi szintű minimálbért ígér. Hogy ez mennyire valószerű, mindenki döntse el maga. Azonban ha komolyan vesszük a párt bejelentését, van egy olyan aspektusa az egymilliós minimálbér tervének, amely zavart kelthet mind a munkaadók, mind a munkavállalók körében. Magyar Péter vagy elfelejtette ezt, vagy nem is tudott róla, de most a vállalkozók emlékeztették rá.
A nemrégiben alakult Tisza Párt gyorsan nagy nyilvánosságot szerzett, de konkrét szakpolitikai javaslatokat eddig nem sokat tett. Most azonban Magyar Péter, a párt elnöke és EP-képviselő, előállt egy újabbal. Azonban több sebből vérzik. Az ellenzéki politikus vasárnap tette közzé Facebookon, hogy a Tisza-kormány 2027-től megduplázza a jelenlegi minimálbért (jelenleg 266 800 forint), és arra törekszik, hogy a kormányzati ciklus végére (2030-ra) egymillió forint legyen a minimálbér Magyarországon.
Magyar Péter tehát azt ígérte, hogy két év múlva a minimálbér 533 600 forintra nő, öt év múlva pedig ezt is megdupláznák.
Luxemburgi szintű minimálbért ígér Magyar Péter és a Tisza Párt
Nemzetközi összehasonlításban ezek az összegek 2027-re körülbelül 1400 eurónak, 2030-ra pedig 2600 eurónak felelnének meg. Ha ezt összehasonlítjuk az EU-s minimálbérekkel, akkor a 1400 eurós magyar minimálbér a hetedik legmagasabb lenne az uniós országok között. A 2600 eurós minimálbér pedig már Luxemburg jelenlegi 2571 eurós minimálbérét is meghaladná. Hogy mindez mennyire reális, mindenki maga döntheti el.
Azonban ha komolyan vesszük a Tisza Párt terveit, van egy lényeges kérdés, amely zavart okozhat: a minimálbér megállapítása.
Egymilliós minimálbér: Magyar Péter egy fontos részletet figyelmen kívül hagyott
Magyar Péter kijelentette, hogy a Tisza-kormány maga határozná meg a minimálbért, azonban ez nem így működik. Az EU pont arra törekszik, hogy ez soha ne is így történjen.
Magyar Péter talán elfelejtette, vagy nem is tudott róla, hogy hosszú évek óta létezik a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF), amelyen a vállalkozók, a munkavállalók és a kormány képviselői egyeztetnek a minimálbérről. Bár a kormánynak valóban van döntési joga, ez csak a munkáltatók és a szakszervezetek közti egyeztetések után történik. Az a folyamat, amit Magyar Péter leírt, egyszerűen nem létezik.
Az EU célkitűzései szerint a minimálbérről a munkáltatók, szakszervezetek és a kormány rendszeres egyeztetése alapján kell dönteni. A Tisza Párt tervei ezt teljesen figyelmen kívül hagynák.
Egymilliós minimálbér: Vállalkozók reakciója
A Világgazdaság megkérdezte a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségét (VOSZ) az üggyel kapcsolatban. Perlusz László, a szervezet főtitkára elmondta, hogy a Tisza Párt nem kérte ki a véleményüket a minimálbér ügyében. Hozzátette, hogy a gazdasági kormányzat feladata lenne ezzel foglalkozni. A minimálbérrel kapcsolatos ígéreteket nehéz komolyan venni – véleménye szerint ez olyan, mintha valaki megígérné, hogy a magyar fociválogatott megnyeri a világbajnokságot.
A minimálbér megállapításának módosítása kapcsán Perlusz kiemelte, hogy a kormány soha nem határozott a vállalkozók és a szakszervezetek megállapodása nélkül, és a jelenlegi rendszer jól működik. A VKF szerepe erősödik, és a jövőben még nagyobb súlya lesz a döntéshozatalban.
Forrás: vg.hu