Lelke rajta annak, aki szerint győzelem, hogy a Bizottság legjelentéktelenebb portfoliója a mienk

2024. november 22. 07:00 2024. nov. 22. 07:00

Ha diplomatikusan akarok fogalmazni, akkor azt mondom, minden bizonnyal győzelem, hogy ha az állatjóléti tárca birtokosaként Várhelyi Olivér is megkapta – az összes több biztossal együtt – a bizottság jóváhagyását. Ám kevésbé udvariasan azt mondanám, ha a bizottság egyik, de legjelentéktelenebb tárcája győzelmet jelent, akkor tessék ünnepelni. Így kommentálta Balázs Péter azt a brüsszeli hírt, miszerint az Európai Parlament a jövő heti plenáris ülésén végre – csomagban – szavazhat a következő öt év biztosjelöltjeiről. A korábbi külügyminiszter, uniós biztos rámutatott: Várhelyinek az egyéni meghallgatásán el kellett viselnie, hogy Orbán emberének tekintik, amihez hozzájárul ő maga is, az elmúlt öt év biztosi tevékenységével.

Mint a Népszava tudósításából is kiderül, véget értek az európai bizottsági tagjelöltek meghallgatásai, megszülettek az egyezmények a legnagyobb pártcsaládok között, aminek köszönhetően az Európai Parlament a jövő heti plenáris ülésén várhatóan jóváhagyja a 26 biztosjelöltet. Így december 1-én megalakulhat az új uniós ellenőrző és végrehajtó testület Ursula von der Leyen elnökletével, akit már korábban megválasztott a képviselő-testület. Az EB mandátuma öt évre szól. A megegyezés nyomán Várhelyi Olivér biztos maradhat, ezúttal az egészségügyért és az állatjólétért felel majd.

Ami a megegyezést illeti: a legnagyobb akadálya eddig az volt, hogy az EP két meghatározó politikai frakciója, az Európai Néppárt (EPP) és a Szocialisták és Demokraták (S&D) között sokáig nem fogadták el a másik bizottsági elnökhelyettesének a személyét. Miután ebben kiegyeztek, az utat nyitott a még függőben lévő további öt jelölt jóváhagyásához is. Így kaphatta meg az „áldást” Várhelyi Olivér is, aki az előző öt év fajsúlyosabb bővítési biztosi területe után ezúttal a jelentéktelennek mondható egészségügyi és állatjóléti biztos lesz. Ráadásul menet közben még az eredetileg neki szánt portfoliót is alaposan megnyirbálták, kivették belőle a nők szexuális és reproduktív egészségét érintő ügyeket és a válsághelyzetek kezelését. Várhelyit azért szabadítják meg a két feladatkörtől, mert a képviselők többsége nem ért egyet az abortuszról vallott nézeteivel és úgy véli, hogy november eleji parlamenti meghallgatásán nem határolódott el az Orbán-kormány vitatott orosz és kínai vakcina beszerzéseitől a Covid19 pandémia idején.

Vajon győzelem-e a kormánynak, Orbánnak, hogy átment Várhelyi Olivér magyar biztos-jelölt? Különösképpen annak fényében, hogy megszivatták, illetve utóbb meg alaposan megnyirbáltak a portfolióját, ami majdhogynem ki is ürült? Balázs Pétert kérdeztük. 

A korábbi külügyminiszter és uniós biztos fontosnak tartotta emlékeztetni arra, hogy az alapszerződés értelmében minden ország állíthat egy biztost, azaz ez kijár Magyarországnak is. Az egyes országok által jelölt biztosok személye nem automatikusan válik biztossá, meghallgatáson kell átesnie, így el kell nyernie egyrészt a tagállamok, másrészt az Európai Parlament többségének a szavazatát. Némileg eltérő a biztosjelöltek megmérettetése, illetve az egész bizottság összeállítása. Meghallgatni ugyanis az egyéneket szokták, szavazni ugyanakkor az egész bizottságról, egészben szavaznak. Ebben a kontextusában: Várhelyinek az egyéni meghallgatásán el kellett viselnie, hogy Orbán emberének tekintik, amihez persze hozzájárult ő maga is, az elmúlt öt év biztosi tevékenységével – mutatott rá a szakember, megjegyezve, hogy így a különböző próbaételek, megjegyzések nem is elsősorban neki szóltak, hanem üzenetet jelentettek Orbán Viktornak.

Az utóbbi napokban egyébként is már egyáltalán nem Várhelyiről volt szó, hanem a két alelnökjelölt, az olasz és a spanyol személyéről vitázott a két család/tábor. Végül azonban megegyeztek, így kapott zöld utat a bizottság egésze, s ennek a megegyezésnek a farvízén Várhelyi is. 

Ha az állatjóléti tárca győzelemnek számít, akkor az, hogy átcsusszant, az minden bizonnyal győzelem – jegyezte meg maliciózusan kérésünkre Balázs Péter. Már csak annak fényében is, hogy ráadásként az amúgy sem túl jelentős tárcát is még egy kicsit körbe is nyírták. „Ám, ha kevésbé akarok udvariasan fogalmazni: ha a bizottság egyik, ha nem legjelentéktelenebb tárcája győzelmet jelent, akkor tessék ünnepelni!”. 

Forrás: hirklikk.hu