Pécsi átvilágítás: újabb gyanúsított vagyonát zárolja a bíróság
A vezérigazgató és az ügyvéd gyanúsított után a gazdasági igazgató vagyonának zár alá vételét is elrendelte a bíróság a Pécsi Vagyonhaszonsító Zrt-t érintő büntetőügyben.
Mint ismert, Pécs polgármestere rögtön a választások után kezdeményezte az önkormányzat cégei és intézményei teljeskörű átvilágítását. Ennek célja, hogy fény derüljön az előző városvezetés idején alkalmazott helytelen, pazarló gyakorlatra a közpénzek felhasználását illetően. Amennyiben pedig az átvilágítás olyan esetet tár fel, amely felveti a bűncselekmény gyanúját, akkor a polgármester elvárása a jogi eljárások megindítása és minden lehetséges lépés megtétele annak érdekében, hogy a pécsi adófizetők visszakapják a pénzüket.
Pécsi STOP legfrissebb híreit itt találod!
Az átvilágítás az elsők között dobta fel a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt-nél azt az ügyet, amely ma Aranyhajó-ügyként vagy ügyvédi letét-ügyként ismert.
A PécsMa májusi cikkében így foglalta össze a történteket:
· A volt Aranyhajó Fogadó épülete 2017-ben kelt el rendkívül alacsony áron.
· A PVH-hoz az ingatlan 158 millió forintos vételárából, amelyet ügyvédi letétben tartott, végül összesen 33 millió forint érkezett.
· A PVH korábbi vezérigazgatója évekig semmilyen lépést nem tett azért, hogy a letét beérkezzen a céghez.
· Az érintett ügyvéd azon a napon, amelyen a volt cégvezető – a frissen megválasztott polgármester határozott utasítására – a letétet követelte tőle, összesen 104 milliós ügyvédi díjat számlázott ki, amit a cég vezetése aznap gyorsan le is igazolt.
· A gyanú szerint olyan időszakra vonatkozóan is leigazolta a teljesítést a PVH vezetősége, amikor ezek a vezetők nem is dolgoztak a cégnél.
· Az ügyvéd közel 33 millió forint kötbért is kilátásba helyezett.
A PVH mostani vezetője tett feljelentést ebben az ügyben és más feltételezett bűncselekmények miatt is. Ebben az ügyben a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság kezdte meg a nyomozást hűtlen kezelés és más bűncselekmények gyanújával.
Az eljárásnak ma három gyanúsítottja van. Az egyik gyanúsítottat különösen nagy értékű sikkasztással és haszonszerzés végett elkövetett ügyvédi visszaélés bűntettével gyanúsítják, a másikat különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével, a harmadik gyanúsított pedig a rendőrség szerint bűnsegédként működött közre a hűtlen kezelésben – írja a PécsMa.
Annak érdekében, hogy a pécsi önkormányzati cég visszakaphassa a pénzét, a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. mintegy 276 millió forint értékben indítványozta a gyanúsítottak vagyonának zár alá vételét.
A májusi állapot szerint a Kaposvári Járásbíróság az egyik gyanúsított két bankszámláját és a másik gyanúsított két bankszámláját és két üzleti érdekeltségét helyezte zár alá.
A Pécsi STOP úgy tudja, hogy a bíróság a napokban a harmadik vádlott esetében is indokoltnak találta a vagyona zár alá vételét. A társaság egykori gazdasági vezetője esetében bankszámláját, egy autót és összesen öt vállalkozásban lévő tagi részesedésének zár alá vételét rendelte el a bíróság. A cégek közül kettőben Madár Péter, Bánki Erik unokatestvére is a gyanúsított üzlettársa.
Dr. Bodnár Imre, a pécsi önkormányzati átvilágítást végző jogász team vezetője megkeresésünkre a folyamatban lévő nyomozásra tekintettel csak röviden reagált a történtekre. Mint mondta: azzal, hogy a nyomozóhatóság a sértett indítványára elrendelte a gyanúsítottak vagyonának zár alá vételét a várakozásai szerint azzal az eredménnyel járhat, hogy az ügy lezárultával a pécsiek hozzájutnak az elherdált pénzükhöz.
– Fontosnak tartok minden egyes lépést, amely ebbe az irányba mutat – tette hozzá a pécsi ügyvéd, aki nemrég az ellenzéki előválasztás egyik jelöltjeként is bemutatkozott. – Ám meggyőződésem, hogy ugyanilyen fontos, hogy a pécsi példát egy győztes parlamenti választás után az egész országra kiterjesszük. A fő cél az, hogy hazánk megszűnjön végre következmények nélküli ország lenni.