Baranyában vasárnapig 1400 kórházi ágyat kell a koronavírus miatt szabaddá tenni
A cél 1672 üres ágy a megyében, országszerte 36 ezer ágyat kell szabaddá tenni, ami miatt rengeteg beteget küldenek haza a családtagjaikhoz, akik erre nincsenek felkészülve.
Április 15-én, szerdán Müller Cecília országos tisztifőorvos arról beszélt a szokásos napi sajtótájékoztatón, hogy országosan 36 ezer kórházi ágyat kell üressé tenni az elkövetkezendő napokban, hogy ha a járvány a tömeges megbetegedések szakaszába lép, akkor legyen hely a betegek ápolására. Müller Cecília megértést kért azoktól, akiknek a családtagját a kórházakból ezen lépések miatt hazaküldik (ez több tízezer pácienst jelent, mindenkinél elvileg szakmai konzílium előzi meg a döntést). Az országos tisztifőorvos azt is elmondta, hogy április 19-ig (azaz vasárnapig) az ország kórházi ágyainak 50 százalékát kell szabaddá tenni, a cél a 60 százalék elérése (a 36 ezer szabad ágy).
A kormányzati koronavirus.gov.hu szerda esti közleményében megyékre lebontva jelent meg, hogy hol mennyi kórházi ágyat kell vasárnapig felszabadítani, és mennyi a végső cél.
Baranyában április 19-ig 1394 ágyat kell szabaddá tenni, a cél az 1672 üres ágy elérése. Somogyban 970, Tolnában 675 ágyat kell felszabadítani vasárnapig, és Somogyban 1163, Tolnában pedig 810 üres ágy a végső célszám. A legtöbb üres ágyat Budapesten kell elérni: április 19-ig 8344 darabot, míg a 60 százalékos cél 10013 darab ágyat jelent.
A krónikus ellátás sínyli meg az ágyak szabaddá tételét
Az Indexnek nyilatkozott Dózsa Csaba egészségügyi közgazdász a témában, aki kétli, hogy ennyi ágyra szükség lesz, mert az eddigi járványügyi adatok ezt nem indokolják, és az elmúlt hetekben annyi járványkórházat jelöltek ki az országban, alyek egy időre garantálják a szükséges ágyszámot.
De ha szükség is lesz rájuk, akkor is csak 1000-1500 ágynál lehet a speciális, lélegeztetőgépes kezelést lefolytatni, erről Rékassy Balázs egészségügyi közgazdász beszélt a lapnak.
A szakember szerint ráadásul nem is minden kórház áll készen a fertőzöttek fogadására, és járványügyi szempontból is jobb lenne, ha elkülönítenék a kórházakat.
Rékassy szerint fontos előre tervezni, de a kórházkiürítések szerinte olyan mértékű ellátási problémát fognak okozni a krónikus betegségek terén, aminek sokkal súlyosabb következtményei lehetnek.
"Minél tovább halasztják a krónikus beteg megfelelő ellátását, annál nagyobb eséllyel lesz sürgős, akut eset belőle. Összességében nagyobb kockázatot okozhat az elhanyagolt krónikus betegek ellátása, mint a koronavírus"
- mondta el a lapnak Dózsa Csaba egészségügyi közgazdász.
Az Index ugyanebben a cikkében gyűjtötte össze azokat az olvasói megkereséseket, amelyekben azt írják az olvasók, hogy stroke után, műtét után hazaadott hozzátartozóik több hónapnyi utókezelését kell hirtelen megoldaniuk.
Az egyik ilyen történetet egy pécsi férfi, Márton István osztotta meg a lappal, akinek a 65 éves nagybátyját adták haza az egyik pécsi kórház ápolási osztályáról. A férfinél végső stádiumú hasnyálmirigyrákot és áttétes májdaganatot diagnosztizáltak, emiatt folyamatos elláásra szorulna.
„Az idősotthon nem opció, mert rendeletben tiltották meg, hogy bárkit felvegyenek. Mi pedig hárman lakunk egy háromszobás lakásban”
– mondta el a férfi az Indexnek. Szerinte néhány napig ugyan meg tudnák oldani a beteg rokon elhelyezését maguknál, de
„fogalma sincs, mi lesz, ha nem találnak albérletet”.