PTE-tanévnyitó: Orbán multikultizott, Bódis odaszúrt a győri püspöknek
Nem volt hiány üzenetváltásokban, szép szavakba csomagolt szurkálódásokból a Pécsi Tudományegyetem 650 éves jubileumának díszünnepségén. Bódis József rektor a győri püspöknek szólt ki, Páva Zsolt finoman üzent az őt megpuccsolóknak, Orbán Viktor szokásához híven multikultizott és kampányolt.
Jubileumot ül a Pécsi Tudományegyetem, 650 éve alapították meg ugyanis a Magyar Királyság első felsőoktatási intézményét Pécsen, ebből az alkalomból ünnepi tanévnyitót tartottak a megyeszékhelyen a Kodály-Központban.
Több egyetemista már fél 10-kor a Kodálytól nem messze tiltakozó molinókat akasztott ki a Zsolnay Negyed hídjára. Ezeket közlésük szerint a negyed biztonsági őrei téptek le, ami szembe megy a gyülekezési és véleménynyilvánítási joggal.
Orbánt nem mindenki látja annyira szívesen
Molinókkal tiltakoztak pécsi egyetemi polgárok Orbán Viktor látogatása alkalmából. "2017. szeptember 1-én, a PTE 650 ünnepségsorozat nyitó rendezvényére Orbán Viktor miniszterelnök is hivatalos. Mi, pécsi egyetemi polgárok felháborítónak tartjuk a miniszterelnök meghívását a pécsi középkori egyetem alapításának 650 éves évfordulójára. Ízléstelen és megalkuvó egy olyan politikussal együtt ünnepelni az egyetemet, aki kormányzása alatt ilyen sokat tett a felsőoktatás szétzüllesztéséért.
Orbán Viktor is hivatalos volt az ünnepiségre, a sajtót nem engedték közel érkezésekor, csupán a helyi nyugdíjas támogatók tucatjai vettek részt a földre szállásának dicső pillanatán.
Erről az MTI így tudósított:
"Pécs nincs jó költségvetési helyzetben, de lehet ránk számítani - mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Pécsett, amikor ünneplő tömeg fogadta a Kodály Központban megrendezett jubileumi egyetemi program kezdete előtt. "A város nincs jó költségvetési helyzetben, ezt meg kell oldani; ennek van egy tudása, hogy hogyan kell csinálni. Aki megcsinálta a bajt, az csinálja meg a rendet is" - szögezte le a miniszterelnök, aki ugyanakkor hangsúlyozta: a kormányra lehet számítani és "mi a pécsi emberek mögött fogunk állni". "Legyenek kedvesek és támogassanak bennünket" - mondta végül az összegyűlt pécsieknek Orbán Viktor. |
Az ünnepi ülésen az előzetes híresztelések ellenére Páva Zsolt pécsi polgármester is megjelent, sőt, mindössze egy ülés választotta el Orbán Viktortól az első sorban - Bódis József rektor volt köztük. Páva megpuccsolója, Csizi Péter Bánki Erikkel, Hoppál Péterrel együtt jóval hátrébb ült, elkerítve több hasonló szintű potentáttal.
Bódis rektor odaszúrt a győri püspöknek
Az ünnepi eseményt Bódis József rektor kezdte felszólalásával, aki arról beszélt, hogy 650 éve arról szólt a döntés, hogy Magyarországot elindítják a tudásalapú társadalom útján. A rektor szerint jó döntés volt, azóta sokak váltak kiművelt főkké, és most is ugyanez a felsőoktatás célja.
Bódis arra is kitért, hogy akik ma ott vannak, azok hitet tettek a tudás mellett, ami nélkül nem lenne Nobel-díjasok sora, "nem lenne Richter Gedeon, nem lenne Prezi - de nem lenne lombikbébi sem".
Páva Zsolt finoman üzent
Páva Zsolt magához képest kissé kevésbé lendületesen és röviden beszélt a megnyitón.
Mint kifejtette, ténykérdés, hogy Pécs nem tud meglenni az egyetem nélkül, és az egyetem sem Pécs nélkül. 2009 óta, mióta ő a polgármester, a korábbi szívélyes viszonyból egymást segítő, hatékony, projektek mentén szerveződő kapcsolat és fejlődés lett. A Modern Városok Programra Páva is kitért, szerinte ez nagy fejlődést jelent az egyetemnek. Hozzátette: Pécs az egyetlen város, ahol az egyetemnek kért forrást az önkormányzat, külön, így a megítélt 24 milliárd nem a helyhatóságon keresztül érkezik a PTE-hez, hanem külön.
Azzal, hogy Páva felvázolta az ő és az egyetem kapcsolatát, azzal Csizi Péternek üzent. Csizi ugyanis a palotaforradalmát bejelentő újságcikkben a következőképp fogalmazott:
"Itt van például az egyetem jövőbeli szerepe. Tudjuk, nagyszerű múltja van. Éppen most ünnepeljük, ám a jövőt közösen kell kialakítanunk, és a mi célunk az, hogy az egyetem – a szellemi mellett – gazdasági motorja is legyen a városnak. Sokkal inkább, mint eddig volt. Hogy csak egyet említsek, járuljon hozzá nagyobb mértékben a város fellendüléséhez, gazdasági megerősödéséhez. A város és a kormány mindig nagy mértékben támogatta a PTE-t, elérkezettnek látszik az idő hogy gazdaságilag is magasabb szinten profitáljanak a pécsiek ezen intézményük ittlétéből." |
Orbán szerint mi jobban tudjuk az utat
Orbán Viktor miniszterelnök ugyan a diákoknak címezte a közel 20 perces kampánybeszédét, de diákból volt a legkevesebb a Kodály nagytermében - annál több politikus és potentát ült a széksorokban.
Orbán azzal kezdett, hogy Pécs városa a magyar tudományos élet erőcentruma, sokszínűsége egyedülálló ötvözet. Hamar kitért azonban arra, hogy két út áll a mostani fiatalok előtt: az egyik a saját út, a másik az európai sodorvonal. Erről gyorsan "bebizonyította", hogy míg 1989-ben követendő példa lehetett az ő generációja előtt, addigra mára ez eltűnt. Ha ezt az utat követik a mostani fiatalok, az az önfeladásba fog vezetni, mert Európa el fog tűnni, a 24. órában van.
Ha azonban azt az utat követik a fiatalok, amit a 89-es fiatalok (azaz Orbánék és a sleppjük) mostanra kijelöltek, akkor fennmarad a nemzet. "A mi jövőnket ma ismét azok a fiatalok jelentik, akik, mint az 56-osok, vagy a rendszerváltók nemzedéke, mernek az árral szemben evezni. Akik a családot és a nemzetet választják a multikulturalizmussal szemben."
A miniszterelnök szerint azon országok fiataljai jelentik Európa jövőjét, akik nem lettek se németté, se törökké, és akiket a "mindent elnyelni akaró nagy szovjet bendő sem tudott megemészteni."
Pécsen anno 650 éve három emberre volt szükség, hogy egyetem legyen: a magyar királyra, a pécsi püspökre és a pápára. Ennek ma is így kellene lennie Orbán szerint, aki hozzátette, a Pécsi Tudományegyetemnek egész Európában vezető szerepet kell betöltenie.
Az eddigi kampánybeszéd után még kitért a felsőoktatási dolgozók béremelésére, majd beszélt a közoktatásban az ingyenes tankönyvekről is, amelyből lassan minden gyereknek jut.
"Magyarország a 27 évvel ezelőtti rendszerváltásból eredő belső nehézségeit és a kommunizmus örökségét javarészt maga mögött hagyta" - jelentette ki Orbán, aki szerint a szétzilált struktúrákat konszolidálták és az ország töretlenül erősödik. Magyarország mára középállammá vált Európában.
Végül arra kérte az egybegyűlt oktatókat, hogy a magyar nemzeti értékeket szem előtt tartva neveljék a fiatalokat.
Az ünnepi szemeszternyitó rendezvény a díszdoktorok avatásával folytatódott.
(Címlapi kép: MTI/Koszticsák Szilárd)