Megtiltotta a kormány a pécsi gyermekotthonnak, hogy beengedjék Magyar Pétert

2024. december 2. 15:17 2024. dec. 2. 15:17

Magyarország gyermekvédelmi rendszere újabb botrányos példával került reflektorfénybe, amikor Magy Péter, a témában aktív politikus és közszereplő, a Facebookon osztotta meg tapasztalatait a pécsi gyermekotthonnal kapcsolatban. A helyzet jól tükrözi a magyar gyermekvédelem állapotát, valamint a kormány kommunikációs stratégiáit.

Patyomkin bemutató és valóság

A bejegyzés szerint a kormány visszavonta Magy Péter engedélyét, hogy meglátogassa a pécsi gyermekotthont, miközben ugyanebben az intézményben Fülöp Attila államtitkár „patyomkin bemutatót” tartott a sajtónak. Ez az az intézmény, ahol korábbi látogatás során olyan körülményeket tapasztaltak, hogy súlyosan traumatizált, 3-5 éves gyerekek kénytelenek voltak a földön aludni, mivel az engedélyezett 12 fő helyett 20 főt zsúfoltak össze egy helyre. Állandó pszichológusi segítség sem állt rendelkezésre, pedig ezek a gyerekek különösen kiszolgáltatott helyzetben vannak.

Magy Péter szerint az utóbbi időben ugyan részleges felújításokat végeztek az otthonban, de ezek csupán arra szolgálnak, hogy a kormányzat látszólagos rendet mutathasson a gyermekvédelem területén.

Súlyos rendszerszintű problémák

Az Állami Számvevőszék jelentése szerint a gyermekvédelmi intézmények többségében nincsenek anyagi források a legszükségesebb felújításokra sem. Az intézmények vezetői kénytelenek megtakarításokból pótolni az alapvető hiányosságokat, ami veszélyezteti a megfelelő ellátást.

Hasonló problémákat tárt fel egy nemrégiben nyilvánosságra hozott ombudsmani jelentés is. A Zala megyei Boglárka Lakásotthonban például az épület állapota „elhasználódott”, a szigetelés hiánya miatt hideg van a szobákban, és az udvar rendezetlensége szintén a forráshiány következménye.

Fizetési és munkaerőhiány

A gyermekvédelemben dolgozók szerint a hivatalos statisztikák nem fedik a valóságot. Bár az államtitkár 430 ezer forintos bruttó átlagbérről beszél, a dolgozók többsége szerint ez az összeg gyakran nem éri el a 300 ezer forintot sem. Ez hozzájárul a munkaerőhiányhoz, amely tovább súlyosbítja az intézmények helyzetét.

Következmények

Magy Péter szerint a magyar gyermekvédelem állapota harmadik világbeli körülményekkel egyenértékű, miközben a kormány 100 milliárdokat költ propagandára és más, kevésbé sürgető projektekre. A helyzet sürgős beavatkozást igényelne, különösen azért, mert a legkiszolgáltatottabb gyermekek érdekei forognak kockán.

Ez az eset újabb figyelmeztetés arra, hogy a gyermekvédelmi rendszer reformja nem halogatható tovább, és a valós helyzet elfedése helyett valódi változtatásokra lenne szükség.