Többrendbeli hivatali visszaéléssel gyanúsíthatják meg az előző fideszes városvezetést

2024. június 4. 15:26 2024. jún. 4. 15:26

„A fideszes pécsi lakásmaffia hétköznapjai” címmel indítottunk egy feltáró cikksorozatot az elmúlt hetekben. Fontosnak éreztük azt, hogy felhívjuk a pécsiek figyelmét arra, hogy az előző, fideszes városvezetés idején miként kaptak a hozzájuk közelálló személyek illetéktelenül önkormányzati lakást. Cikkünkben korábbi cikksorozatunkat összefoglaltuk és egy szakavatott ügyvédet is megkérdeztünk, vajon helytálló-e a többrendbeli hivatali visszaélés gyanúja.

A korrupciótól bűzlő ügyeket három cikkben részletesen, bizonyítékokkal tártuk fel. Kutatásaink során kiderült, hogy az előző, fideszes városvezetés több ügyrendbeli hivatali visszaélést követhetett el.

Írásainkat röviden összefoglaltuk, de mindenképpen azt ajánljuk az olvasóinknak, hogy a linkekre rákattintva olvassák el a cikkeket teljes egészében, ezzel is betekintést nyerve az előző, fideszes városvezetés korrupciós botrányaiba.

 

1. Egy álcivil történetét mutatja be, aki a Fidesz érdekeit szolgáló tiltakozásokért cserébe kapott önkormányzati lakást. Az illető, aki a Fidesz támogatását élvezte, jelentős kedvezményekkel jutott hozzá a lakáshoz, miközben a bérlakásra jogosult pécsi polgárok hátrányba kerültek. A cikk IDE kattintva olvasható.

 

2. Rogán Antal egyik rokonának történetét részletezi, aki potom pénzért jutott hozzá egy önkormányzati lakáshoz. A cikk rámutat arra, hogy a lakástörvény és az önkormányzati rendeletek megsértésével zajlott az ügylet, amely jelentős anyagi előnyt biztosított a rokon számára. A cikksorozat második része ITT található.

 

3. A Fidesz frakciótitkárának esete kerül terítékre, aki rendkívül gyorsan és szabálytalanul kapott önkormányzati lakást. Az ügyben a hivatalos eljárások és prioritások megsértésével juttatták lakáshoz a frakciótitkárt, miközben a várólistán lévő rászorulók háttérbe szorultak. A lakásmaffia történetének eddigi utolsó cikke pedig elérhető, amennyiben IDE kattintanak.

 

A gyanús ügyletek feltárása után megkérdeztünk egy ügyvédet is, hogy vajon a többrendbeli hivatali visszaélés gyanúja helytálló lehet-e az imént felsorolt ügyletek kapcsán. A továbbiakban Dr. Laufer Henrik szakmai véleményét olvashatják:

A törvény alapján minden helyi önkormányzat, így Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata is a tulajdonában lévő lakásokat önkormányzati rendeletben meghatározott feltételek és eljárásrend mellett hasznosíthatja legyen szó akár bérletről, akár adásvételről.

 

Az önkormányzati rendeletben meg kell határozni az önkormányzati lakás szociális helyzet alapján történő bérbeadásának a lakás bérbeadásakor fennálló jövedelmi és vagyoni körülményekhez igazodó feltételeit, a hasznosítás módjait és jogcímeit, valamint a Lakástörvénnyel összhangban az önkormányzati lakások értékesítésének részletszabályait is.

A megkérdezett ügyvéd kiemelte:

A lakástulajdonosi és lakásbérbeadói jogkörök megoszlanak a képviselő-testület, a polgármester és egy bizottság között, de a legfontosabb döntéseket, például a pályázatok kiírását, feltételeinek meghatározását, elbírálását, a bérleti szerződések megkötését és az elővásárlási joggal rendelkező kijelölését a bizottság hozza meg.

 

A biztosság tagjai helyi önkormányzati képviselők, így akárcsak a polgármester hivatalos személyek. Amennyiben gyanú merül fel arra vonatkozóan, hogy a hivatalos személyek – akiknek jogaikat és kötelességeiket törvények és más jogszabályok, például a fent említett helyi önkormányzati rendelet határozza meg – hivatali kötelességeiket megszegték, hatáskörüket túllépték vagy hivatali helyzetükkel egyéb módon visszaéltek, az a Btk. 305. §-a szerinti hivatali visszaélés bűntettének megállapítására lehet alkalmas, amely három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény.

A bűncselekmény szándékos, és mivel a törvény a szándékon túl a célzatot is megköveteli, csak egyenes szándékkal követhető el.

 

 

A cikkek, amiket korábban közzétettünk, összességében arra világítanak rá, hogy a pécsi fideszes városvezetés idején, az önkormányzati lakások kiosztása során a fideszes politikusok és rokonaik gyakran törvénytelen és etikátlan módon jutottak jelentős előnyökhöz, miközben a valóban rászorulók érdekei sérültek. A jog pedig rámutat a politikai hatalommal való visszaélésre és az önkormányzati rendszeren belüli korrupcióra.

A mostani választáson induló fideszes Csizmadiáék már ekkor is nyakig benne voltak a korrupciós ügyekben és hosszú éveken át asszisztáltak, részt vettek a hivatali visszaélésben. Mára azonban nem megbánást tanúsítanak, csak sunnyognak és kérik a pécsiek bizalmát.