A „biztosi rendszer” az Orbán-kormány kétmilliárdos rejtélye
A Népszava információi szerint a biztosi rendszer fenntartása a titkárságokkal együtt évente meghaladhatja a kétmilliárd forintot.
A Népszava megpróbálta összegyűjteni, hány területnek van már biztosa vagy megbízottja Magyarországon, de pontos számot nem tudott megadni, mivel a kormány sem tartja naprakészen kinevezéseinek nyilvántartását. Az azonban biztos, hogy szinte mindenhez kapcsolódik már egy külön biztos. Például van felelőse a múltnak (a Mohácsi csatáról való méltó megemlékezés), a jelennek (uniós elnökség), valamint a jövőnek (űrkutatás) is. A Népszava által összegyűjtött adatok szerint jelenleg több mint harminc miniszteri biztos, hat miniszterelnöki biztos, 22 kormánybiztos és kilenc miniszterelnöki megbízott segíti az Orbán-kormány munkáját. Feladataik között olyan kiemelt ügyek is szerepelnek, mint az EU-elnökség személyzeti politikájának összehangolása.
A lap elemzése alapján a biztosi rendszer az évek során jelentősen kibővült. Míg 2012-ben mindössze három miniszterelnöki, két kormány- és három miniszteri biztos dolgozott összesen 26,7 millió forintból, 2022-re már 82 biztosra volt szükség, akik 806 millió forintba kerültek. Tavaly kevesebb, 57 biztos működött, de az ő fenntartásuk már 951,1 millió forintot emésztett fel. A Népszava szerint, ha a titkárságok költségeit is figyelembe vesszük, a teljes rendszer fenntartása évente meghaladhatja a kétmilliárd forintot.
A miniszterelnöki megbízottak Orbán Viktor közvetlen tanácsadói. Eközben helyettese, Semjén Zsolt felel a nemzetpolitikáért, nemzetiségpolitikáért, egyházpolitikáért és egyházdiplomáciáért. Például Giró-Szász Áron feladata a kapcsolattartás a keresztény közösségekkel. A miniszterelnöki biztosok között olyanok is vannak, mint Kásler Miklós, akit korábban miniszteri pozíciójából váltott le, vagy Nyitrai Zsolt, aki kiemelt társadalompolitikai ügyekkel foglalkozik. Orbán kampányban tett ironikus megjegyzése szerint „nála egy mosógépet is könnyebb eladni”.
Jakab Zsófia, aki Orbán Ráhel barátnőjeként vált ismertté, március óta a kreatívipar fejlesztéséért felelős biztosként dolgozik, miközben vezeti a Magyar Divat és Design Ügynökséget is. A kormány olyan speciális területeket is biztosok felügyeletére bíz, mint Indonézia útdíjfizetési rendszerének fejlesztése (Ruszó Gyula), a szubszaharai kapcsolatok erősítése vagy az űrkutatási stratégiák kialakítása. Bár néhány biztos díjazás nélkül látja el feladatát, a legtöbbjük fizetése a helyettes államtitkárokéval megegyezik, amely a jelenlegi illetménytábla szerint 1,3 és 2,1 millió forint között mozog, többnyire a felső határhoz közelítve. A biztosok javadalmazásáról egy 2021-es törvénymódosítás óta Orbán Viktor dönt.
Korábban a 24.hu írt arról, hogy míg 2011-ben még csak 181 állami vezetőt tartottak el az adófizetők, azóta jelentősen megnőtt a számuk. Ez éles ellentétben áll Orbán Viktor 2010-es kormányalakításkor tett ígéretével, miszerint „se rangkórság, se kormányzati dáridó” nem lesz a Nemzeti Együttműködés Rendszerében.
Forrás: Népszava / 24.hu