Nyugdíjrangsor és versenyképesség

2024. november 17. 17:50 2024. nov. 17. 17:50

Kiadta új nyugdíjrangsorát a Natixis. A jelentés szerint mi magyarok nem dőlhetünk hátra, ha a saját nyugdíjbiztonságunkról van szó; négy nagy kockázatot is azonosítanak, amelyek hatással lehetnek a nyugdíjas évekre és a megélhetésre. Kiderül az is, Magyarország hányadik helyen végzett a globális listán. A Natixis egy befektetéskezelő cég, amely megoldásokat, befektetési alapokat és tőzsdén kereskedett alapokat, valamint külön számlákat kínál intézmények és pénzügyi szakemberek számára. Rövid jegyzetemben nem a magyar nyugdíjak helyzetével kívánok foglalkozni, hanem csak összevetem a Natixis nyugdíjrangsorának élbolyát az IMD Versenyképességi Világközpont helyezési számaival – önkényesen – kizárólag európai országok vonatkozásában.

A leegyszerűsített kérdés: hol a legjobb nyugdíjasnak lenni? A sorszámok – a fentieknek megfelelően – a tényleges sorrendet tükrözik, tehát nem folyamatos a számozás. Mellé teszem versenyképességi rangsort, hasonló felfogásban:

Nyugdíjas tabella                 Versenyképességi sorrend
Svájc                                    2. Svájc
Norvégia                              3.Dánia
Izland                                   4. Írország
Írország                                6. Svédország
Hollandia                              9. Hollandia
Luxembourg                         10.Norvégia
Németország                        15. Finnország
Dánia                                    18 Belgium
11  Szlovénia                         23. Luxembourg
12. Ausztria                            24. Németország
14. Egyesült Királyság           26. Ausztria
15. Belgium                            28. Egyesült Királyság
16. Csehország                      29. Csehország
17. Svédország                      30. Litvánia

Nem kezdek hosszú okoskodásba, hiszen egyértelműen látszik a szoros korreláció. A versenyképes skandináv országokban, a BENELUX államokban, Ausztriában és Svájcban a jól működő gazdaság előkelő nyugdíjhelyezési számmal párosul. Csehország kiváló szereplése viszont meglepett, sajnos Kelet-Európa országai mindkét vonatkozásban gyengén szerepelnek. A tisztesség kedvéért: a 44-es nyugdíjas tabellán Magyarország a 32, a 67 országot összehasonlító versenyképességi rangsorban az 54-ek vagyunk. Talán még annyi hozzátehető, hogy listákon szereplő országok – szinte kivétel nélkül – megbízhatóan működő, demokratikus államok.

Van hova fejlődnünk, van hova felzárkóznunk.

Forrás: hirklikk.hu