A pécsi fidesz éltávolította volna az eljárásokat irányító ügyvédet
Pécsett, az új közgyűlés novemberi ülésén a Fidesz-KDNP a Dr. Bodnár Imrével kötött megbízási szerződés felbontását kezdeményezte. Dr. Bodnár Imre pécsi ügyvéd vezette a város által indított, országosan is egyedülálló jogi átvilágítást, amely a Fidesz előző városvezetése alatt elkövetett korrupciós ügyeket vizsgálta. A javaslatot azonban nem támogatta a közgyűlés többsége, így nem sikerült felbontani a szerződést.
A közgyűlés végül egy nyilvános beszámolót kért Dr. Bodnártól, amelyben tájékoztatja a közvéleményt a folyamatban lévő ügyekről és a további munkájáról. Dr. Bodnár Imrének most már csak a folyamatban lévő pótmagánvádas ügyeket és közvádas ügyeket kell képviselnie.
A Fidesz javaslata, hogy mondják fel a szerződést, politikai vitákat váltott ki. A kormánypárt képviselői szerint Dr. Bodnár Imre nem végzett megfelelő munkát, és elfogult, hiszen korábban egy pécsi ellenzéki civil szervezet elnökeként is szerepet vállalt, emellett a Fidesz által nem kedvelt kormányellenes posztokat is közzétett. Ezzel szemben a polgármester, Péterffy Attila és más ellenzéki képviselők úgy vélik, hogy Dr. Bodnár munkája rendkívül fontos volt, és a város számára hasznos eredményeket hozott. Péterffy hangsúlyozta, hogy a pécsiek érdekeit szolgáló munka folytatásához elengedhetetlen, hogy az ügyek végigmenjenek, és a felmondás csak hátráltatná ezt a folyamatot.
Csaba István szót kért a közgyűlésen és a témával kapcsolatban kifejtette véleményét: szerinte azért szeretné a pécsi Fidesz-frakció, hogy eltávolítsák a pozíciójából Bodnár Imrét, hogy a korábbi súlyos pénzügyi vétségeik ne derüljenek ki, el tudják sunnyogni azokat.
A pécsi korrupciós átvilágítás 2019 végén indult, és a Fidesz 2010 és 2019 közötti időszakának működését vizsgálta, különös figyelmet fordítva a városi cégek működésére és azok szerződéseire. A munka eredményeként 34 ügyet tártak fel, amelyből 25-ben feljelentést tettek, és 13 peres bírósági ügy indult el. A felderített ügyek összesen több mint 2,5 milliárd forint értékűek, és ezek közül a pécsi hatóságoknak már sikerült 358 millió forintnyi vagyont zár alá venniük, valamint 711 millió forintnyi vagyont sikerült visszaszerezni. Az átvilágítás tehát hatalmas pénzügyi és erkölcsi eredményeket hozott, annak ellenére, hogy a Fidesz számára kényelmetlen lehetett a vizsgálat eredménye.
A Fidesz és a KDNP azt kifogásolta, hogy Dr. Bodnár Imre személyesen is érintett volt a politikai életben, így nem végezhette el pártatlanul a munkát. Az ellenzéki képviselők viszont úgy vélik, hogy az ügyvéd csapat munkája szükséges volt ahhoz, hogy a pécsi önkormányzat felgöngyölítse az előző városvezetés alatti korrupciós ügyeket. Továbbá, míg a Fidesz a költséghatékonyságot kérdőjelezte meg, az ellenzék hangsúlyozta, hogy Dr. Bodnár Imre ügyvédként sokkal olcsóbban végezte el a munkát, mint a Fidesz idején működő ügyvédi csapat.
A pécsi közgyűlésben a javaslatot végül csak a Fidesz, a KDNP és egy helyi fideszes civil szervezet, az Összefogás Pécsért Egyesület támogatta. A közgyűlés többi tagja, beleértve Péterffy Attila polgármestert és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt képviselőjét, ellene szavazott, míg a Mi Hazánk, a Tiszta Kezek és a Mindenki Pécsért Egyesület képviselői tartózkodtak. A javaslatot a kormánypárti Csizmadia Péter, a pécsi közgyűlés vezetője terjesztette elő, aki ügyvédként is dolgozott, és azt állította, hogy Dr. Bodnár munkájával kapcsolatban korábban már megfogalmazták kritikáikat. Az indoklás azonban elmaradt, amit a Fidesz képviselői szóban kívántak kifejteni.
A szerződés felmondásáról szóló javaslat elvetése után a közgyűlés végül egy kompromisszumos javaslatot fogadott el: Dr. Bodnár a decemberi közgyűlésen számoljon be az eddigi munkájáról és az elkövetkező időszak feladatairól. A javaslatot ugyan nem fogadták el, de a közgyűlés hangsúlyozta, hogy a folyamatban lévő pereknek továbbra is végig kell menniük.
A Fidesz azonban nem zárkózott el attól, hogy új ügyvédet találjanak a perekre. A kormánypárt képviselői hangsúlyozták, hogy nem tartják szükségesnek egy újabb ügyvéd megbízását, hiszen az önkormányzati cégeknek már van saját jogi képviselőjük. A javaslatot a Fidesz arra építette, hogy az ügyvédcserével pártatlanabb jogi képviseletet biztosíthatnának a városnak, miközben elkerülnék a pénzpazarlást. Azonban egyesek kétségbe vonták, hogy a személyi csere könnyen és gyorsan végrehajtható lenne, különösen olyan bonyolult ügyek esetében, ahol Dr. Bodnár már hosszú éveken keresztül dolgozott és koordinálta a jogi munkát.
A pécsi korrupciós átvilágítással kapcsolatos perek tehát nemcsak jogi, hanem politikai kérdéseket is felvetettek, és a pécsi Fidesz képviselői úgy tűnik, hogy nemcsak a jogi, hanem a politikai háttér miatt is igyekeznek megszabadulni Dr. Bodnártól. Azonban sokan, köztük a polgármester is, úgy vélik, hogy a pécsi közösség érdekében fontos lenne a folyamatok végigvitele, és nem lenne célszerű az ügyvédváltás.