Juhász László: az emberek a jövőjük érdekében már hajlandók az alternatív energia felé fordulni
Az energiafogyasztás központi kérdés lett. Hatékonyságára a legkülönbözőbb alternatívákat igyekszünk kidolgozni, még fel nem mérhető eredményességgel. Erről is beszélt Juhász László energetikai vállalkozó a Klikk TV Mélyvíz című adásában Németh Péternek.
A váratlanul felbukkant kihívás, ami takarékosságra ösztönzi az állampolgárokat, többek között a napelemek iránti érdeklődést is felerősítette. „Nagyságrendekkel többen fordulnak ennek a megoldásnak az irányába, mint eddig, egy időben fejlesztve és fejlődve az energiatakarékos lehetőségek területén, bár a fejlődés már 10-15 éve megindult Magyarországon” – erősítette meg Juhász László.
A tendencia azt mutatja, hogy az emberek felismerték, érdemes s jövőjük érdekében befektetni. „A rezsicsökkentés előtt jól kiszámítható volt a piaci árak mozgása, ez a hullám el lett simítva 2014-től. Most viszont radikálisan megváltoztak a piaci árak, ami a vállalkozások számára nagyságrendekkel, milliókkal brutálisabb kiadást jelent, mint ezelőtt.”
Ezzel együtt érthetetlen, hogy a Fidesz-kormány 12 éve alatt miért viszonyult elutasítóan az alternatív energiaforrások felé, holott még a demonstratívan „zöldérzékeny” volt köztársasági elnök is nagy szószólója volt az alternatív energiafelhasználásnak.
„Az okok még régebbről is vizsgálhatóak, gondoljunk csak vissza Nagymarosra” – emlékeztetett a szakember. „Ma Dunacsúnynál fantasztikus beruházás alapján, kiválóan működik a vízenergia. Nagymaros kapcsán az akkori környezetvédők nagyon rövidlátók voltak, energetikai szempontból Nagymaros rendkívül hiányzik a rendszerből.”
A fosszilis energiát kiváltó napelem-rendszer azonban megerősödött, „ma Magyarországon több mint 140 000 lakást, illetve vállalkozást segít ez a megoldás. Ez a szám természetesen jócskán bővíthető, mivel legalább 4,1 millió otthonnal számolhatunk.” Még akkor is, ha az üveg és alumínium újra hasznosítása miatt környezetvédelmi adót vetettek is ki a technológiára. „Ez felháborító, ráadásul bármikor visszavonható lenne.”
Juhász szerint a jelenlegi rezsikrízist még nem tudja kiváltani a napenergia hasznosítása, főleg, mert a ’60-as, ’70-es évektől kifejezetten a gázhasználat fejlesztésére koncentrált az állam. Ennek ellenére, „az energiaveszteség 70 százaléka a korszerűtlen nyílászárók és a szigetelés hiánya miatt van. Önmagában tehát a napelem-rendszer még nem szünteti meg az energiaveszteséget”.
Az viszont örvendetes gyakorlat, hogy „az emberek megszerzik az új tudást és ez biztató a megoldások jövőjét illetően, kezdenek felkészülni az alternatív energetikai lehetőségekre. Mindebben van egyfajta ösztönösség is, amivel a saját otthonukat védik, még ha új kihívások mentén is.”
A Klikk TV Mélyvíz című adása itt nézhető meg.