Nagyon drága idén a szaloncukor
Bár egyre nagyobb és különlegesebb a hazai szaloncukor kínálat, még mindig a zselés változat a legkeresettebb a fogyasztók körében – mondta a Népszavának Erdélyi Balázs, a Magyar Cukrász Ipartestület (MCI) szakmai elnöke. Ugyanakkor kellemetlen fejlemény, hogy az árak 10-20 százalékkal is magasabbak az elmúlt évekhez képest.
Az árváltozás döntően a világ katasztrofális kakaóbab termésére vezethető vissza. A Nemzetközi Kakaószervezet (ICCO) friss számai szerint az elmúlt 60 év legnagyobb hiánya alakult ki a globális kakaópiacon. Ez pedig azt eredményezte, hogy a tőzsdei árak az egekbe szöktek.
A szaloncukor árakat nézve a Népszava újságírója ugyan talált akcióban olyan – nagyüzemi gyártásban készült – zselés szaloncukrokat, amelynek kilogrammonkénti ára éppen elmaradt a 3000 forinttól, ám a minőségi alapanyagokból készült kézműves termékeknél ez a 6-10 ezer forintot is elérheti. A magasabb árat a felhasznált anyagok különbözősége magyarázza. Ha például olyan minőségi alapanyagok – például likőrök – kerülnek a termékekbe, amelyek különlegesebbé teszik a végeredményt, az végül az árban is jelentkezik.
A hazai szaloncukorral kapcsolatban Erdélyi Balázs kifejtette, hogy érezhető változást lehet tapasztalni a keresletet illetően. A forgalom döntő részét természetesen a nagyüzemi formában készülő termékek adják. Ezek mellett ugyanakkor egyre népszerűbbek a kézműves bonbonokat idéző, különleges, minőségi, sőt, olykor egyedi termékek is. Ennek megfelelően számos cukrászat újra felvette a kínálatába ezeket az édességeket. A változásnak pedig sok helyen látható eredményei is vannak. Több cukrászatnál ugyanis a termelés a korábbi, szezononkénti 10-100 kilogrammról a tonnás nagyságrendek szintjére fejlődött – hangsúlyozta.
Ennek a fejlődésnek egy másik eredménye, hogy immár roppant különleges változatok is elérhetőek. A csípős vonal például ma már nem is számít olyan rendkívülinek és természetesen ezt a piacot sem kerülhette el a Dubai csoki őrület, hiszen már lehet kapni ilyen változatot is. Ma már viszont olyan verziók is megtalálhatóak a kínálatban, mint a robbanócukros, a popcornos, de ha valaki arra vágyik, akkor bizony már chipses szaloncukrot is kóstolhat.
A szakmai elnök hozzátette: a szaloncukor társadalmi beágyazottságát talán jól jellemzi, hogy bár nem magyar eredetű, ám ebben a formában és ilyen módon nem sok helyen van jelen, így az idén az édességet a hungarikumok közé választották. Miután a szaloncukor szinte minden hazai háztartásban elmaradhatatlan része a karácsonynak.