Novemberben tovább drágultak az élelmiszerek: nálunk egy év alatt 8,3 százalékkal

2024. november 27. 07:00 2024. nov. 27. 07:00

Nem csal annak az érzékszerve, aki a boltokban járva azt gondolja, hogy ha nem is drámai ütemben, de sajnos ismét szépen araszolnak felfelé az élelmiszerárak. A tavaszi, azaz a választásokat megelőző – minő meglepő: több kormányzati intézkedésnek betudható – alig-drágulás után ismét felfelé indultak az árak. Ezt a Központi Statisztikai Hivatal éppen úgy jelzi, mint a Hírklikk saját bevásárlókosarába kerülő termékek, termények árváltozása. Novemberben nálunk 8,3 százalékos volt a drágulás üteme az előző év azonos időszakához képest, míg júniusban még stagnált. Ráadásul kifejezetten érdekes módon jött ki a mostani adat: egy sor termék ára 50 százalékkal nőtt, de volt, aminek az ára ugyanilyen mértékben mérséklődött, s több olyan is akadt, ami egyenesen kétszámjegyű árcsökkenést produkált. Hivatalos adat majd decemberben lesz, de gyaníthatóan a KSH által közzétett – már a szeptemberinél is magasabb – októberi 4,5 százalékot meg fogja haladni.

Berobbantak az élelmiszerárak – írtuk augusztusban, és sajnos állításunk helytálló volt, hónapról-hónapra azóta is folytatódik a drágulás. Több mint két éve rendre összeállítjuk az élelmiszerekből álló saját bevásárlókosarunkat (a módszertanról lásd a cikk végén), és ha a mérték nem is egyezett a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett hivatalos adattal, a trendvonal egy irányba tart. Ennek alapján várható, hogy novemberben sem lesz másként. Októberben – személyes okok miatt – nem tudott elkészülni a Hírklikk saját – hangsúlyozottan nem tudományos élelmiszer-inflációs mérése, de a Központi Statisztikai Hivatal gyorstájékoztatójának az adata igazolja azt, amiről korábban mi is írtunk. Kiválóan látszik is ez, ha megnézzük, hogyan alakult a két trendvonal 2022 szeptembere óta.

Forrás: KSH és Hírklikk gyűjtés

Ami a novemberi részleteket illeti. Ezúttal 36 tételt került a kosarunkba, s ezek átlagosan 8,3 százalékkal drágultak. Ezek között voltak olyanok, amelyeknek az ára – mondhatni – „drámai” mértékben megemelkedett, ilyen volt több zöldség, tejtermék, illetve olaj, amelyek +22-50 százalék között drágultak. És voltak, amelyek ugyancsak „drámai” mértékben váltak olcsóbbá (ilyen volt a szintén 50 százalékos változást felmutató tejfol, vagy az egy évvel ezelőttihez képest -35 százalékkal kínált burgonya).

S hogy ez mennyire esik egybe a KSH tételeivel? Nos, októberben (mint már említettük, novemberi hivatalos adat még nincs) náluk a liszt 38,9, a tej 16,8, az étolaj 9,9, a vaj 7,9 százalékkal drágult. Ugyanakkor a száraztészta 7,3, a cukor 2,9, a margarin 2,7, a tojás ára 2,1 százalékkal csökkent. 

Nálunk novemberben liszt és cukor éppen nem került a kosárba. A tej 28, az étolaj 29, a vaj 50 százalékkal drágult. Ugyanakkor a száraztészta ára 4, a margariné 10 százalékkal csökkent. Érdekes módon, a tojás nemhogy olcsóbbá vált volna, ehelyett számottevően drágult.

Íme, a mi listánk:

Forrás: Hírklikk gyűjtés

Így mérünk mi

Mint a Hírklikk olvasói már megszokhatták, hogy az élelmiszerárak bő két évvel ezelőtti elszabadulása óta hónapról hónapra mi is közzétesszük a saját virtuális bevásárlókosarunk árváltozását. Az élelmiszer-kosarunk tartalma az adatfelvétel módja miatt technikai okkal magyarázhatóan nem egyezik meg a megelőző havi kosaraink tartalmával: a cikk szerzője által kedvelt online élelmiszer „ábécé” felületén mód van visszanézni az egy évvel korábbi saját vásárlási számlákat, így annak egyes tételeit össze lehet hasonlítani az egy évvel későbbi – esetünkben most éppen a 2023. novemberi – árakkal. Ám az egy évvel korábbi, éppen terítéken lévő hónapban nem feltétlenül ugyanazok a termékek kerültek a mi kosarunkba, mint most, így értelemszerűen a vásárlói kosaraink is eltérnek egymástól. Így a mi „inflációink” nem reprezentatív (már csak azért sem, mert a saját fogyasztásunkat és nem az átlagosat képviseli), nem tudományos, de mindenképpen iránymutatónak mondható. És az biztos, hogy mi ennyivel fizettünk többet az idén novemberben ugyanazért (márka, kiszerelés, besorolás) a termékért, mint egy évvel korábban.

Forrás: hirklikk.hu